Wczytuję dane...

Jak poprawnie umyć samochód? Akcesoria i kosmetyki do mycia aut

Wydawać by się mogło, że mycie samochodu ogranicza się do trzech, bardzo prostych czynności: namoczenia auta, nałożenia odpowiedniego szamponu, zmycia piany, a w niektórych przypadkach wyczyszczenia wnętrza auta. Niestety, ale takie myślenie jest bardzo mylne, ponieważ prawidłowe mycie samochodu to bardzo czasochłonny i wymagający zaangażowania proces. Nie obejdzie się również bez detergentów i odpowiednich przedmiotów ułatwiających mycie.

Jakie środki i przedmioty do mycia samochodu?

Jeszcze przed rozpoczęciem mycia samochodu zalecamy, aby wyposażyć się w szereg detergentów, które będą pomocne przy usuwaniu wszelkiego typu zabrudzeń. W pierwszej kolejności dokonaj zakupu wcześniej wspomnianego szamponu samochodowego. My polecamy szampony Shiny Garage, ponieważ występują one w wielu zapachach i konfiguracjach. 

Jeśli na lakierze Twojego samochodu jest wosk, radzimy wybrać szampon samochodowy bezpieczny dla wosku, np. Shiny Garage Strawberry Car Shampoo. Produkty tego typu zostały wyprodukowane w taki sposób, aby nie niszczyć nawoskowanej powłoki, dzięki czemu nie musisz powtarzać tego zabiegu u detailera. Jeśli chciałbyś, aby na lakierze auta znalazła się przynajmniej minimalna warstwa wosku, w sklepach dostępne są również szampony zawierające odpowiedni wosk takie jak Shiny Garage Pink Gloss.

Nie można zapominać o preparacie do czyszczenia szyb – Shiny Garage Perfect Glass Cleaner. Produkt ten również musisz posiadać, aby wyczyścić wszystkie szklane powierzchnie. Dodatkowo zalecamy, aby do kompletu zakupić ściereczkę z mikrofibry. My polecamy Shiny Garage Red Finisher Plush Microfiber. Dzięki niej na wszystkich powierzchniach szklanych nie pozostanie żadne zabrudzenie i nie powstaną zacieki. Nie zapominaj także o felgach. Wyczyścisz je przy użyciu żelu do mycia felg.

Przed planowanym czyszczeniem wnętrza auta wyposaż się w detergenty do mycia elementów plastikowych i odpowiedniego typu środki piorące do tapicerki. W przypadku skóry idealnie sprawdzą się wszelkiego typu impregnaty, które zakonserwują skórę i nie pozwolą, aby uległa zniszczeniu podczas codziennej eksploatacji. Do czyszczenia skór polecamy Shiny Garage Leather Cleaner. Jeśli chodzi o elementy plastikowe, tutaj idealnie sprawdzą się dressingi do tworzyw sztucznych wewnątrz auta – Shiny Garage Interior Satin Dressing.

Poza zaawansowanymi preparatami i ściereczkami z mikrofibry warto również przygotować dwa wiadra z wodą, myjkę do zbierania wody, miękkie gąbki, wąż ogrodowy podłączony do źródła bieżącej wody i ulubioną zawieszkę zapachową.

Jak powinien przebiegać prawidłowo proces mycia auta?

Pierwszym krokiem jest wybór miejsca. Radzimy, aby było ono zacienione, gdyż w pełnym słońcu woda i detergenty będą parować, co spowoduje trudne do usunięcia plamy. Po ustawieniu auta zmieszaj odpowiednią ilość szamponu samochodowego z ciepłą wodą w wiaderku. Nie może być to jednak wrzątek. Radzimy również przygotować drugie wiaderko z czystą wodą, w którym opłukasz gąbkę z brudu.

Teraz przyszedł czas na opłukanie auta i mycie gąbką. Pamiętaj, żeby zrobić to bardzo dokładnie, ponieważ później nieusunięty kurz zemści się. Dodatkowo zalecamy, aby wszelkie zabiegi czyszczące zaczynać od dachu i realizować je partiami, aż do felg. Dzięki temu ściekający brud zbierze się na dole, przez co unikniemy dodatkowej pracy.

Pamiętaj, aby przechodząc do mycia kolejnego elementu wymieniać gąbkę i stosować inny preparat czyszczący. Dzięki temu zapewnisz dodatkową ochronę szybom, felgom czy elementom plastikowym. Kiedy już zakończysz pracę nad wyglądem zewnętrznym, czyli wyczyścisz opony,  najmniejsze elementy i osuszysz auto przy pomocy ręcznika z mikrofibry – czas przemieścić się do środka.

Jak myć auto w środku?

Mycie auta w środku jest zupełnie odmienne w porównaniu do mycia karoserii. Wewnątrz należy być ostrożnym, ale jednocześnie dokładnym. Mycie wnętrza samochodu jest czasochłonne i wymaga wielu zmian detergentów, gąbek lub ściereczek z mikrofibry, jednak efekt, jaki w ten sposób uzyskamy będzie zadowalający. Jeśli występują również wyraźnie cięższe zabrudzenia, warto użyć produktu typu APC, dla przykładu możemy polecić uniwersalny produkt czyszczący Shiny Garage Lime APC.

W pierwszej kolejności warto otworzyć wszystkie drzwi. Dzięki temu zyskasz możliwość dotarcia do wszystkich zakamarków z każdej, możliwej strony. Teraz, w zależności, czy myjesz fotele, elementy plastikowe, czy drewniane – wybierz odpowiedni preparat i gąbkę. Zawsze zaczynaj od najgłębszych miejsc, do których jesteś w stanie dotrzeć, aby później nie musieć do nich wracać. Po upewnieniu się, że wszystkie elementy wnętrza są czyste – pozostaw auto otwarte do wyschnięcia.

Gruntowne mycie auta zajmuje bardzo dużo czasu, ale pozwala nam na poruszanie się należycie czystym samochodem, który wzbudzi podziw niejednego kierowcy lub przechodnia. Podczas mycia ważna jest odpowiednia kolejność mycia poszczególnych elementów: dach, boki i maska przednia wraz z tylną klapą bagażnika. Nie możesz zapomnieć o wcześniejszym zakupie środków czyszczących Shiny Garage, ponieważ to dzięki nim karoseria, felgi i wnętrze nabierają blasku. Na koniec warto zadbać o odpowiednią zawieszkę zapachową, która umili przyjemnym aromatem każdą podróż.