Wczytuję dane...

Gdy w samochodzie doskwiera upał

Gdy w samochodzie doskwiera upał

Różne pory roku i zmieniająca się aura determinują konieczność dostosowywania do nich naszych codziennych motoryzacyjnych rytuałów. Wielu kierowców dobrze zna problem zamarzniętych lub zaszronionych zimą szyb, których doprowadzenie do stanu używalności wymaga nieraz wcześniejszego zerwania się z łóżka. Lato z kolei, to czas dusznych wnętrz i rozgrzanych do czerwoności plastików. Walka z wysoką temperaturą w aucie nie jest łatwa, jednak istnieją metody, które umożliwią komfortową podróż, nawet w 30 stopniowym upale.

Zbawienna klimatyzacja

Właściciele samochodów wyposażonych w klimatyzację w gorące dni mogą delektować się przyjemnym chłodem. Nie da się ukryć, że systemy klimatyzacji montowane w samochodach to niezwykle przydatny wynalazek, dzięki któremu nawet dalekie trasy w dużym skwarze mogą upływać bez dyskomfortu przegrzania. Wizja tak dogodnych warunków często kusi kierowców i pasażerów. Tymczasem korzystanie z dobrodziejstw klimatyzacji nie jest pozbawione pewnych kontrowersji.

 

W zależności od tego, jaki rodzaj systemu posiadamy, odczuwane wrażenia mogą być różne. Klimatyzacja manualna nie daje możliwości dokładnego ustawienia pożądanej temperatury. Możemy jednak regulować siłę nawiewu pokrętłem ciepło - zimno. Najważniejsze, by brać pod uwagę potrzeby wszystkich podróżujących, nie narażając ich na utratę zdrowia przez zbyt chłodne powietrze.

 

W przypadku systemów elektronicznych łatwiej o ustawienie konkretnej temperatury. Nie powinna ona jednak zanadto odbiegać od tej panujące na zewnątrz pojazdu. Upał, z którym zetkniemy się zaraz po wyjściu z wychłodzonego auta może być dla organizmu szokiem. Każdy ma inną odporność na podobne doświadczenia, w związku z czym bez względu na jej rodzaj, klimatyzacji powinniśmy używać z umiarem.

 

Systemy klimatyzacji trzeba regularnie sprawdzać. Najczęstszej wymiany wymagają flirty. Tego typu układy poddawane są też zabiegom odgrzybiania i oczywiście uzupełniania czynnikiem chłodzącym. Pamiętajmy, że klima sprawdza się nie tylko w porach upałów, a o jej kondycję warto dbać cały rok.

Kiedy klima nie wchodzi w grę

Wciąż jeszcze wielu kierowców musi radzić sobie z letnią spiekotą bez klimatyzacji. Niektórzy z nich sztukę ochładzania opanowali do perfekcji, a ich samochody wypełnione są na przykład pojemnikami z zimną wodą. Takie rozwiązania nie przynoszą wprawdzie długotrwałych efektów, ale stanowią ciekawą alternatywę dla zdeterminowanych.

 

Powszechną i najbardziej wydajną praktyką jest wietrzenie samochodu. Jeszcze zanim wsiądziemy do auta, warto pootwierać okna lub drzwi, by wpuścić do niego trochę świeżego powietrza. Takie zabiegi zalecane są także w przypadku samochodów wyposażonych w klimatyzację.

 

Otwarte podczas jazdy okna może zaburzą nieco wrażenia akustyczne, jednak przyniosą upragnioną ulgę. Chłodząc wnętrze samochodu tym sposobem, zwracajmy jednak uwagę na przeciągi i ewentualne uwagi pasażerów.

 

Na rynku motoryzacyjnym dostępne są rożnego rodzaju akcesoria stanowiące godne zastępstwo dla fabrycznych układów klimatyzacyjnych. Bogaty wybór wentylatorów i przenośnych klimatyzatorów dostępny jest na stronie sklepu dwr.com.pl. Produkty tego typu sprawdzają się nie tylko w samochodach osobowych, ale i ciężarówkach, czy też przyczepach kempingowych. Większość z nich korzysta z zasilania zapalniczki, a ich montaż jest dziecinnie prosty. Niektóre, oprócz funkcji chłodzenia mogą również ogrzewać wnętrze pojazdu i ułatwiać usuwanie lodu lub szronu z szyb. Jak wszystkie elektryczne gadżety wymagają rozważnego użytkowania i zachowania wszelkich środków ostrożności.

 

Skuteczną osłoną przed uciążliwymi promieniami słońca mogą być rolety montowane na bocznych szybach, z tyłu pojazdu. Wyglądają one dość estetycznie i doskonale sprawdzają się podczas podróżny z dziećmi.

Zaparkuj w cieniu!

W sytuacji, gdy musimy pozostawić samochód na dłuższą chwilę, lub zwyczajnie zaparkować go w miejscu docelowym w upalne dni, starajmy się znaleźć te najbardziej zacienione. Zwłaszcza, jeśli wewnątrz auta znajdują się sprzęty bądź produkty, które źle znoszą wysokie temperatury. Mowa o wszelkiego rodzaju gadżetach elektronicznych lub artykułach spożywczych. Te ostatnie najlepiej przewozić w lodówkach samochodowych.

 

Pamiętajmy, że wewnątrz pojazdu pozostawionego na słońcu temperatura może być nawet dwukrotnie wyższa niż na zewnątrz. Jeśli więc zdecydujemy się spędzić choć chwilę w podobnych warunkach, otwórzmy okno bądź drzwi, by powietrze mogło przez nie swobodnie cyrkulować.

 

Szczytem nieodpowiedzialności i głupoty jest pozostawienie nawet na krótki moment w zamkniętym samochodzie dziecka lub zwierzęcia. Mimo wielu ostrzeżeń i tragicznych przykładów, wciąż jeszcze wielu ludzi stosuje te karygodne i fatalne w skutkach praktyki.

 

W upalne dni dobrze jest zrezygnować z podróży, jeśli nie jest ona konieczna, bądź wybrać porę dnia, kiedy temperatura nie osiąga punktu kulminacyjnego. Gdy jednak jesteśmy zmuszeniu jeździć samochodem w skwarny dzień, warto zastosować się do powyższych wskazówek, nie narażając na przykre konsekwencje przegrzania siebie i pasażerów.