Mycie samochodu - jak zrobić to dobrze? cz. II

Mycie samochodu - jak zrobić to dobrze? cz. II

Kiedy już uporamy się z karoserią i kołami, przychodzi czas, by zabrać się za porządki wewnątrz samochodu. Zadanie to jest równie wymagające, ale dobrze dobrane środki i odrobina determinacji powinny ułatwić osiągnięcie wyznaczonego celu. Podobnie jak w przypadku zewnętrznych partii auta, tak i wewnątrz unikamy chodzenia na łatwiznę i poszukiwania detergentów przy kuchennym zlewie. Sklepy z akcesoriami oferują szeroką gamę produktów przeznaczonych do pielęgnacji pojazdów i radzimy właśnie z takich skorzystać.

Na dobry początek

Nic tak nie cieszy, jak znalezione w czeluściach i zakamarkach pojazdu drobne na czarną godzinę. Gorzej, jeśli jest to kawałek zapomnianej przekąski lub sterta zużytych chusteczek. Prawdziwą plagą są też wszelkiego rodzaju paragony, kwity parkingowe i listy zakupów. Co by to nie było, na etapie początkowym każdego porządnego sprzątania wyrzucamy z auta śmieci i wszystkie niepotrzebne przedmioty, jakie zdołaliśmy nagromadzić do tej pory. Pamiętamy również o dywanikach i wszelkiego rodzaju organizerach, matach, narzutach, a czasem i pokrowcach.

 

Nie bez znaczenia jest miejsce pracy. Logika nakazuje, by znaleźć takie z dostępem do prądu. Chodzi oczywiście o podłączenie odkurzacza. Możemy też użyć sprzętu bezprzewodowego lub podłączanego do gniazda zapalniczki. Radzimy jednak zwracać szczególną uwagę na moc takich urządzeń. Czasem zwyczajnie nie dają sobie rady z dużym bałaganem. Tymczasem dokładne odkurzenie samochodu to połowa sukcesu. Najbardziej napocimy się przy trudno dostępnych zakamarkach i kratkach nawiewu. Dobrze jest wyposażyć odkurzacz w odpowiednie końcówki i zaopatrzyć się w szczoteczki z delikatnym włosiem do czyszczenia detali.

 

Gdy już pozbędziemy się drobnych śmieci i kurzu, tapicerka może odkryć przed nami zabrudzenia i plamy, z których istnienia nie zdawaliśmy sobie wcześniej sprawy. Niezbyt popularne dziś pokrowce w takiej sytuacji wystarczy zdjąć, wyprać i ponownie nałożyć – suche i pachnące. Tapicerka welurowa, klasyczna lub skórzana są o wiele bardziej wymagające. Głównie ze względu na fakt solidnego przymocowania ich do foteli i kanapy. Pranie lub czyszczenie tych powierzchni można oczywiście zlecić fachowcom. Czy warto jednak odmawiać sobie tej „frajdy”:) ?

Pielęgnacja tapicerki

Tapicerki materiałowe różnego typu najlepiej prać przeznaczonymi do tego celu produktami. Dużą popularnością i zaufaniem konsumentów cieszą się marki takie jak ADBL, Shiny Garage czy Tenzi. Polecamy szeroki wybór preparatów, dostępnych na stronie dwr.com.pl.

 

Sposób użycia poszczególnych środków może być różny. Jedne występują w postaci gotowych roztworów, inne jako koncentraty do rozcieńczania w wodzie. Bardzo ważne, by w samym procesie prania postarać się o wytworzenie jak największej ilości piany, którą będziemy nanosić na powierzchnie docelowe. W ten sposób unikniemy nadmiernego zmoczenia i wydobędziemy z produktu jego najefektywniejsze właściwości. Aktywną pianę wcieramy w zabrudzone miejsce ściereczką lub szczoteczką. Jeśli zdecydujemy się na pranie podsufitki, obchodźmy się z nią ostrożnie, używając bardzo delikatnych narzędzi. W zależności od stopnia zabrudzenia foteli, kanapy, podłogi, sufitu czy nawet dywaników możemy użyć skutecznego odplamiacza lub jedynie odświeżyć wymienione powierzchnie, wywabiając między innymi nieprzyjemny zapach.

 

Produkty do prania powierzchni tekstylnych mają również zastosowanie w odkurzaczach o tego typu przeznaczeniu. Wystarczy wlać odpowiednią ilość płynu do urządzenia i postępować zgodnie z jego instrukcją.

 

Tapicerka skórzana wymaga użycia zupełnie innych preparatów. Wiele z nich nie tylko czyści, ale i zabezpiecza, zmiękcza, a także nawilża powierzchnie. Niektóre produkty dostępne są w postaci zestawów do pielęgnacji skóry, zawierających aktywny środek, odżywkę, delikatną szczoteczkę i ściereczkę z mikrofibry. Kremy i pasty konserwujące można też dokupić oddzielnie. Podejmując się samodzielnego czyszczenia skórzanych powierzchni najlepiej postępować według podanych w opisie produktu wskazówek. Szybkie odświeżenie tych miejsc możliwe jest też przy użyciu specjalnych chusteczek. Dobrze zabezpieczona skóra jest miękka, elastyczna i odporna na pękanie. Ma także naturalny wygląd i przyjemny zapach. Efekt poprawnie wykonanych zabiegów powinien utrzymywać się dość długo.

Deska rozdzielcza i plastiki

Zasada numer jeden – nie nakładamy preparatów konserwujących matujących lub nabłyszczających na zakurzoną bądź brudną powierzchnię! Pierwszym krokiem będzie zatem dokładne jej umycie. Możemy skorzystać z gotowych produktów albo koncentratów rozcieńczanych w wodzie. W ostateczności sprawdzą się również specjalne chusteczki do kokpitu. Myjąc deskę rozdzielczą i zegary, aktywny środek nanosimy najpierw na szmatkę, a następnie wycieramy miejsca docelowe. Dzięki temu nie zachlapiemy niepotrzebnie innych powierzchni, takich jak szyby, czy tapicerka.

 

Starannie przygotowane plastiki możemy zakonserwować i wedle uznania zmatowić lub nabłyszczyć dobrej jakości dressingiem. Tego typu preparaty występują pod różnymi postaciami mleczek, kremów, żelów lub środków w aerozolu. Stosowanie ich nie jest trudne, jednak nie róbmy tego zbyt nonszalancko. Aplikacja powinna ograniczać się jedynie do miejsc docelowych. Nie należą do nich kierownica, pedały i szyby. Doradzamy ostrożność w okolicach zegarów i wyświetlaczy. Do tych ostatnich rekomendujemy użycie dedykowanych płynów. Do wycierania, polerowania i nakładania dressingu najlepiej użyć ściereczek i ręczników z mikrofibry.

 

Nie zapominamy również o dywanikach, które w zależności od materiału możemy jedynie odkurzyć, wyprać preparatem do czyszczenia powierzchni tekstylnych lub, gdy są gumowe, dokładnie umyć szamponem i zastosować dressing zabezpieczający gumę.

Kilka słów o szybach samochodowych

Kompleksowe czyszczenie samochodu zakłada również prace związane z pielęgnacją szyb. Moment, w którym zdecydujemy się na umycie tych powierzchni nie jest ściśle określony. Pamiętajmy jednak, by nie zanieczyszczać ich nakładając kolejne preparaty na różne miejsca w samochodzie. I odwrotnie, wycierając szyby i spryskując je płynami, nie zachlapywać zakonserwowanych wcześniej powierzchni. Więcej o szybach samochodowych przeczytacie w artykule: Szyby samochodowe – ABC pielęgnacji.