Wczytuję dane...

Woski samochodowe - produkty dostosowane do indywidualnych potrzeb

Woski samochodowe - produkty dostosowane do indywidualnych potrzeb

Woskowanie nie należy do zadań najłatwiejszych, choć miłośnicy lśniącego lakieru twierdzą, że jest to najprzyjemniejsza i najbardziej satysfakcjonująca część dość złożonego procesu pielęgnacji samochodu. Już samo przygotowanie karoserii do efektywnej konserwacji wymaga nie lada zachodu. Przydają się też dobrej klasy preparaty, których, w zależności od czasu, jakim dysponujemy oraz zaangażowania, stosuje się od jednego skondensowanego środka do nawet kilku nakładanych kolejno powłok. Każda z nich to dodatkowa gwarancja trwałości i jakości.

Co daje woskowanie samochodu?

Wosk to warstwa ochronna lakieru, która działa na wielu płaszczyznach. Zabezpiecza kolor przed płowieniem w wyniku niekorzystnego oddziaływania promieni UV. Ułatwia okresową pielęgnację pojazdu oraz wydłuża czas pomiędzy kolejnymi myciami. Niewymierne są również wrażenia estetyczne. Dobrze nałożona i wypolerowana powłoka wosku wydobywa blask i podkreśla kolor lakieru. Ze względu na fakt, iż na rynku dostępna jest cała masa różnego rodzaju wosków, warto poświęcić trochę czasu i uwagi na wybór odpowiedniego, dostosowanego do indywidualnych wymagań. Czas aplikacji, sposób, trwałość i przeznaczenie preparatu to główne kryteria, którymi powinniśmy się kierować.

Zanim nałożymy wosk

Przygotowanie powierzchni lakieru pod nałożenie wosku to etap, który niesie za sobą długofalowe korzyści. Dokładne umycie samochodu jest jedynie wstępem, którego rozwinięciem będzie użycie cleanera czy politury. Każda z warstw tworzy odpowiednie podłoże dla powłoki woskowej.

 

Zadaniem cleanera jest doczyszczenie lakieru, ewentualne usunięcie niewielkich skaz, a także stworzenie swoistego spoidła dla wosku. Jego aplikacja nie jest skomplikowana i może być wykonana ręcznie lub przy użyciu odpowiednich narzędzi. Produkty tego typu bazują na aktywnym chemicznie składzie lub specjalnych właściwościach ścieralnych. Dobór właściwego zależy od oczekiwanych efektów.

 

Glaze, czy też politura to nazwy produktów aktywnie maskujących i wypełniających drobne niedoskonałości lakieru, jednocześnie podkreślających głębię koloru. Preparaty te stanowią idealną bazę pod wosk. Politura wymaga dokładnej polerki, ręcznej lub maszynowej.

Podział wosków ze względu na skład i pochodzenie

Na rynku motoryzacyjnym popularne są trzy rodzaje wosków – naturalne, syntetyczne oraz hybrydy.

 

Wosk naturalny to substancja pochodzenia organicznego, w której skład wchodzą carnauba, czyli naturalny wosk pozyskiwany z liści brazylijskiej palmy o nazwie kopernicja oraz wosk pszczeli. Ze względu na twardość, carnauba jest głównym składnikiem najwyższej jakości wosków samochodowych. Charakteryzują go duże właściwości hydrofobowe. Doskonale chroni kolor lakieru, nadając my wyrazisty i głęboki charakter. Niektórzy cenią także jego przyjemny, niedrażniący zapach. Choć sam proces woskowania należy powtarzać znacznie częściej niż w przypadku syntetyków, naturalne preparaty znajdują wśród kierowców i profesjonalistów rzesze zwolenników. Nałożona gąbką warstwa wosku musi wyschnąć, by następnie wypolerować ją przeznaczonym do tego ręcznikiem z mikrofibry. Cały proces trwa, aż do momentu uzyskania idealnie gładkiej i błyszczącej powierzchni.

 

Wosk syntetyczny, pozyskiwany za pomocą technologii polimerowej zabezpiecza lakier, zwiększając jego odporność na zabrudzenia i uszkodzenia. Pod względem trwałości sztuczny produkt wygrywa z naturalnym, jest też łatwiejszy w aplikacji. Jednak niektórym przeszkadzać może charakterystyczny dla sealantu, specyficzny aromat ropopochodny.

 

Ciekawym rozwiązaniem są obecnie woski hybrydowe, łączące skuteczność polimerów z właściwościami produktów naturalnych.

Wosk samochodowy – formy i sposoby aplikacji

Wybór spośród wosków sztucznych i naturalnych nie jest jedynym, przed którym przyjdzie nam stanąć, kupując produkt idealnie spełniający nasze wymagania. Decyzja rozbija się też o kwestię formy i sposobu nakładania powłoki. Woski występują bowiem w postaci dość twardych past, mleczek lub sprayów.

 

Pasty polerskie to przeważnie produkty pochodzenia naturalnego, jednak znajdziemy wśród nich także syntetyki i hybrydy. Ich prawidłowa i efektywna aplikacja zajmuje trochę czasu, jednak to właśnie one zgarniają najwięcej entuzjastycznych opinii pod względem trwałości oraz właściwości cenionych przez profesjonalistów. Nakładanie substancji polega na dokładnym rozprowadzeniu warstwy, która po wychynięciu gotowa jest do polerki. Tę wykonujemy przy pomocy ręcznika z mikrofibry.

 

Nieco łatwiejsze i wdzięczniejsze w użyciu są mleczka. Współczynnik zabezpieczenia lakieru po zastosowaniu tego typu produktów jest nieco niższy niż w przypadku past, jednak znaczącym plusem jest zaoszczędzony czas oraz niższe koszty zakupu.

 

Woski w sprayu to bardzo często produkty o wielorakich właściwościach. Z tej gamy polecamy Synthetic Spray Wax firmy ADBL. Jego aplikacja jest szybka, a efekt użycia zaskakująco dobry. Wystarczy rozpylić na powierzchnię docelową i przetrzeć do sucha szmatką z mikrofibry. Doskonale nabłyszcza i zabezpiecza lakier, a hydrofobowa formuła dodatkowo odpycha zanieczyszczenia. Środek może myć używany samodzielnie lub jako dopełnienie procesu woskowania.

 

Warto zwrócić również uwagę na preparaty AIO – all in one, czyli wszystko w jednym. Dostępne najczęściej w postaci mleczek, obok szybkich sprayów są doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą przyśpieszyć nieco prace związane z woskowaniem. Produkty tego typu łączą aktywne właściwości cleanera i wosku właściwego.