Wczytuję dane...

Doradzamy jak przygotować samochód do zimy

Nie da się ukryć, że widoczność w zimie jest szczególnie ważna – zwłaszcza, że dzień jest bardzo krótki i zanim się obejrzymy za oknem robi się ciemno. Skutecznie działające wycieraczki to absolutna podstawa. Jeżeli ich stan pozostawia wiele do życzenia należy je wymienić (w całości bądź jedynie pióra) – dotyczy to zarówno modeli przegubowych jak i bezprzegubowych. Zanim nadejdą pierwsze mrozy warto poświęcić chwilę wolnego czasu na wyczyszczenie oraz odtłuszczenie szyb. Świetnym rozwiązaniem na ich zewnętrzną część są specjalne osłony. Ten stosunkowo niedrogi gadżet wykazuje dużą hydrofobowość, co nie da się ukryć – przydaje się także późną jesienią i wczesną wiosną. Podczas szybkiej jazdy krople wody nie będą osadzać się na tafli szkła. W przypadku standardowej jazdy nadal niezbędne będzie użycie wycieraczek. Alternatywą dla wspomnianych osłon może być specjalny płyn, który sprawdzi się także w przypadku ochrony uszczelek. Jeśli chodzi o szyby, w celu uniknięcia wymiany szyby czołowej, jeszcze przed nadejściem mrozów trzeba koniecznie wypełnić powstałe w niej odpryski i uszkodzenia.

Zimowe zabezpieczanie szyb 

Zima to szczególnie trudny dla naszych szyb okres – nie tylko dla tej czołowej, ale dla wszystkich. Każdy posiadacz czterech kółek, zanim jeszcze spadnie pierwszy śnieg, a temperatura zejdzie poniżej zera, winien wyposażyć się w kilka drobiazgów, które pozwolą mu przetrwać mroźne poranki i późne powroty z pracy: nieocenioną skrobaczkę do szyb, preparat zabezpieczający szyby oraz lusterka wewnątrz pojazdu przed zaparowaniem (np. Rain-X Antypara Anti-Fog), a także odmrażacze do szyb. Te ostatnie są niezwykle ważne i przydatne, i to nie tylko w przypadku szyb – pozwalają szybko i sprawnie roztopić szron i lód, co sprawdza się np. przy zamrożeniu zamków czy uszczelek przy drzwiach.

Przed zimą powinniśmy zabezpieczyć auto przed ewentualną korozją poprzez eliminację głębokich odprysków, pęknięć i zarysowań. Warto także pomyśleć o usunięciu zanieczyszczeń z rynienek i zagłębień nadwozia. Jeżeli mamy czas i ochotę możemy nawoskować karoserię, dzięki czemu nasze auto nie będzie tak „chwytać” brudu.

Wbrew pozorom, aby dobrze przygotować auto przed zimą należy dokładnie sprawdzić każdy jego element. Wielu kierowców zapomina o podwoziu, w szczególności o gumowych osłonach przegubów. Jeżeli ten z pozoru nieistotny drobiazg posiada znaczne pęknięcia czy rozerwania, wnikające do ich wnętrza zanieczyszczenia w postaci żwiru i piasku mogą doprowadzić do szybkiego zużycia przegubu, a w efekcie do znacznych kosztów. Jeżeli w sezonie wiosenno-letnim dopuściliśmy się zaniedbań w przypadku klimatyzacji, przed zimą czeka nas wymiana filtra przeciwpyłkowego oraz przegląd układu. Sprawna wentylacja przekłada się na prędkość usuwania pary wodnej z szyb.

Jeśli chodzi o wnętrze samochodu winniśmy dokładnie odkurzyć dywaniki. Niewiele osób wie, iż zanieczyszczenia zatrzymują wodę, co przy zmiennych zimowych temperaturach może przysporzyć nam sporo kłopotów. Analizując „środek” pojazdu warto zastanowić się, czy posiadamy wszystkie wspomniane wyżej drobiazgi – skrobaczkę do szyb, preparat do usuwania śniegu i lodu, przewody rozruchowe, saperkę etc. Tutaj również powinniśmy pomyśleć o wymianie szeroko pojętych płynów – np. płynu do spryskiwaczy oraz zimowego oleju napędowego, a także zakupie odmrażacza paliwa (K2 ANTI-FROST).

Pamiętajmy, że przygotowanie samochodu do zimy to nie tylko wymiana opon. Końcowo warto wspomnieć o nieocenionym gadżecie jakim jest prostownik. Te praktyczne urządzenie pozwoli nam ładować akumulator prądem z gniazdka.

Przejdź do kategorii: Akcesoria zimowe, Kable rozruchowe, Maty na szyby, Urządzenia prostowniczo - rozruchowe, Wycieraczki samochodowe