Wczytuję dane...

Dodatki do paliw, czyli czym wzbogacić paliwo?

Dodatki do paliw, czyli czym wzbogacić paliwo?

Tankowanie paliw lepszej jakości nie jest jeszcze praktyką powszechnie stosowaną, choć dobre stacje benzynowe posiadają je w swojej ofercie właściwie przez cały rok. Te zimowe wspomagają silniki nadwyrężone niskimi temperaturami. Od wiosny do jesieni z kolei, możemy zadbać o jakość spalania oraz stan układów paliwowych. Decydując się na wlanie do zbiornika paliwa premium, musimy zdawać sobie sprawę z wyższej kwoty na rachunku. Satysfakcjonującą alternatywą mogą okazać się w tej sytuacji aplikowane samodzielnie dodatki do paliwa. Dostępne dla różnych jednostek napędowych, przeznaczone do walki z licznymi problemami układów paliwowych i zapłonowych.

Czego możemy spodziewać się po dodatkach do paliw?

Decyzja o zakupie i aplikacji odpowiedniego środka uszlachetniającego paliwo nie zawsze jest oczywista. Na rynku dostępna jest cała masa zarówno produktów dedykowanych, o ściśle określonym przeznaczeniu, jak i tych uniwersalnych. Niezależnie od tego, czy przy wyborze kierujemy się ceną, sposobem użycia, czy też informacją na opakowaniu dobrze jest przyswoić choćby niewielki pierwiastek wiedzy na temat tego, czemu służą, przed czym chronią i w czym pomagają dodatki do paliw.

Uwaga! Woda w baku!

Nie trudno domyślić się, że jej obecność w układzie paliwowym nie jest pożądana. Woda gromadząca się na dnie baku inicjuje procesy korozyjne oraz negatywnie wpływa na jakość tankowanej mieszanki. Częstą przyczyną pojawiania się wody jest mała ilość benzyny w baku. Taki stan rzeczy nierzadko obserwuje się w przypadku jednostek napędzanych gazem. Pustą przestrzeń baku wypełnia wtedy powietrze, które w konsekwencji zamienia się w kropelki wody. Bardziej drastyczne przypadki zakładają wlanie do zbiornika wody wraz z tzw. chrzczonym paliwem.

 

Rozwiązaniem tego typu problemów jest środek usuwający wodę z całego układu paliwowego. Stosowany w zimie zapobiega zamarzaniu jego elementów oraz wspomaga rozruch silnika.

Wspomagamy wtryskiwacze

Samochody wyjeżdżające na ulice stosunkowo rzadko bądź na krótkich dystansach często mają problemy z odkładającymi się osadami i zapychanymi wtryskiwaczami. To z kolei bywa przyczyną kłopotów z odpalaniem. Sprawy nie ułatwia oczywiście wiek samochodu, jednak nie tylko starsze pojazdy wymagają interwencji w postaci specjalnych dodatków oczyszczających paliwo i zapchane układy. Podobne zabiegi prewencyjne nie zaszkodzą również młodszym modelom. Środki marki K2 lub Xeramic Extra Cleaner skutecznie czyszczą wtryskiwacze zarówno w silnikach benzynowych, jak i dieselach.

Problemy z odpalaniem samochodów zimą

Skutki mroźnej aury odczuwamy najbardziej, gdy w związku z nią posłuszeństwa odmawiają układy zapłonowe samochodów. Nie da się ukryć, że problemy z odpalaniem najczęściej dotykają kierowców jeżdżących na oleju napędowym. Rozwiązaniem tej sytuacji są tzw. antyżele, czy też depresatory zapobiegające wytrącaniu się z paliwa parafiny, zatykającej układ. Niezawodne produkty serii K2 działają nawet przy -39°C. Odpowiednio dobrane dodatki do paliwa ułatwiają zapłon i poprawiają jakość spalania. Najlepiej stosować je jeszcze przed nadejściem niskich temperatur.

Ochrona filtrów DPF

Filtry cząstek stałych mają za zadanie ograniczenie emisji szkodliwych substancji powstających podczas pracy silnika. Zasada ich działania nie jest skomplikowana, a użytkowanie teoretycznie bezobsługowe. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej. Wypalanie cząstek osiadających na powierzchni filtra możliwe jest jedynie w bardzo wysokich temperaturach, co oznacza okresowe nadwyrężanie silnika. Nie jest ono możliwe na krótkich trasach, dlatego przyjęło się, że jedynym wyjściem z podobnej sytuacji jest tzw. „przegonienie” auta na dłuższym dystansie.

 

Alternatywnym rozwiązaniem są dodatki do paliwa, obniżające temperaturę wypalania się osadów. Wśród produktów marki K2, oprócz mieszanek aplikowanych do paliwa, znajdziemy regeneratory filtrów, czyli tak zwane cleanery stosowane w celu rozpuszczenia nagromadzonych cząstek sadzy.

 

Polecamy również dodatki do paliwa stosowane w samochodach wyposażonych w instalację LPG. Zawarte w nich składniki antyrecesyjne chronią zawory instalacji. Środki tego typu obniżają również emisję spalin i usprawniają pracę katalizatora.