Wczytuję dane...

Głos w sprawie przyciemniania szyb samochodowych

Wielu kierowców decyduje się dziś na przyciemnianie szyb samochodowych. Zabieg ten nie jest postrzegany jako niszowy, przeznaczony jedynie dla pojazdów ważnych osobistości, czy też przypisany pewnym swoistym subkulturom motoryzacyjnym, identyfikującym przyciemnione szyby z tak zwanym „szpanem”. Co więcej, profesjonalne wykonanie tej usługi niesie wiele korzyści, zarówno dla kierowcy jak i pasażerów.

Zalety przyciemniania szyb samochodowych

Kierowcy mogą wybrać jedną z dwóch opcji przyciemniania szyb. Większa zasobność portfela pozwala na wykorzystanie nowoczesnej metody piecowej, bardzo trwałej, stosowanej fabrycznie w wielu samochodach. W przypadku tej procedury kierowca ma możliwość osobistego doboru stopnia przyciemnienia. Ponadto powstała w wyniku metalizacji szkła tlenkami tytanu fotochromowa powłoka nie rysuje się i doskonale odbija światło. Koszt takiej przyjemności to kwota rzędu 2.000 zł, w związku z czym kierowcy często wybierają tańszą, lecz porównywalnie skuteczną opcję przyciemniania szyb samochodowych przy pomocy folii.

 

Prawidłowo zastosowana, dobrej jakości folia przyciemniająca podnosi komfort jazdy, redukując refleksy świetlne i zmniejszając poziom nagrzewania wnętrza pojazdu. Stanowi także skuteczną ochronę dla skóry i osłania przed oślepiającym działaniem promieni słonecznych.

 

Szyby samochodowe przyciemnione folią

 

Foliowanie szyb pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo w razie kolizji lub wypadku, zatrzymując odłamki potłuczonych szyb. Co więcej, działa jak swoista tarcza antywłamaniowa, wzmacniając szybę i utrudniając pracę pospolitym złodziejaszkom. Obecnie w luksusowych modelach Audi, Volvo, BMW, czy Mercedesa fabrycznie montuje się podwójne szyby, zabezpieczone wewnątrz specjalistyczną folią antywłamaniową.

 

Samochody z przyciemnionymi szybami wyglądają elegancko i nietuzinkowo. Dodatkowo zapewniają pasażerom dyskrecję, pozwalając pozostać niewidocznymi dla tych, których sami widzimy doskonale. Ukryte za folią wnętrze samochodu sprawia, że czujemy się bezpiecznie i możemy sobie pozwolić na pozostawienie w nim cennych przedmiotów.

Co warto wiedzieć o folii do przyciemniania szyb?

Przyciemnianie szyb samochodowych specjalnie przystosowaną do tego folią jest zabiegiem dość pracochłonnym. Tego typu profesjonalnie wykonana i certyfikowana usługa nie jest też tania. Decydując się na nią musimy wziąć pod uwagę koszty w wysokości kilkuset złotych. Okazuje się jednak, iż nawet dość wygórowana cena nie jest przeszkodą, kiedy spojrzymy na przyciemnianie szyb przez pryzmat niewymiernych korzyści.

 

Przy odrobinie umiejętności i silnej woli rzeczoną czynność możemy wykonać samodzielnie. Decydując się na nakładanie folii „własnymi siłami” zwróćmy uwagę na jej rodzaj, stopień przyciemnienia, wymiary, a także sposób montażu i odporność na temperaturę w przypadku podgrzewanych szyb. Możemy użyć folii standardowej, przystosowanej do wielu modeli samochodów lub wersji profesjonalnej stosowanej w wyspecjalizowanych punktach bądź dobrych warsztatach. Polecamy dostępną w sklepie dwr.com.pl folię do przyciemniania szyb AMiO, dark black o 85% stopniu przyciemnienia. Jest to produkt I kategorii jakościowej, pozbawiony wszelkiego rodzaju uszkodzeń mechanicznych i wizualnych. Montaż za pomocą wody i płynu do szyb zapewnia trwałe przyleganie powłoki, a w razie konieczności bezproblemowe jej usunięcie. 

 

Istotną cechą folii do przyciemniania jest jej termokurczliwość, która pozwala na precyzyjne dopasowanie osłony do wypukłych szyb. Na rynku dostępna jest też szeroka gama kolorystyczna produktów. Uważajmy jednak na te tańsze i gorszej jakości, które z upływem czasu mogą się odbarwiać i płowieć. Popularne są także folie bezbarwne, które zapewniając ochronę, nie zmieniają wyglądu pojazdu.

 

Samochód z przyciemnionymi szybami

 

Powyższe informacje mogą okazać się istotne także przy zlecaniu usługi przyciemniania szyb profesjonalistom. Dobrze dobrana i nałożona folia jest gwarancją zadowolenia i komfortu, dlatego też korzystając z pomocy fachowca możemy zażądać odpowiedniego atestu lub certyfikatu, potwierdzającego jakość jego pracy. 

Przyciemnianie szyb w stanie podejrzenia

Miłośnikom przyciemnionych szyb doradzamy roztropność. Kwestie te bowiem, jak i wiele innych związanych z nowoczesnymi technologiami w naszych samochodach reguluje prawo. Mówi ono, iż współczynnik przepuszczalności światła w folii zastosowanej na przednich i przednich bocznych szybach nie może być mniejszy niż 70%. W praktyce oznacza to tyle, że nie wolno nam przyciemnić tych powierzchni o więcej niż 30%. Paradoksalnie może się też okazać, iż szyba, którą fabrycznie zamontowano w naszym samochodzie zatrzymuje światło już na poziomie 20%, więc zastosowanie na niej jakiejkolwiek folii jest niemożliwe. Prawo nie jest tak jednoznaczne w przypadku przyciemniania szyb tylnych, co nie zwalnia nas jednak z obowiązku odpowiedzialnego podejścia do tematu. 

 

Niezastosowanie się do wyżej opisanych zasad może grozić mandatem i licznymi nieprzyjemnościami. Problemy ze zbyt przyciemnionymi szybami mogą pojawić się już podczas kontroli w stacji diagnostycznej. Samochód nie zostanie dopuszczony do ruchu, jako pojazd niespełniający wymogów technicznych. Bezlitosny w tej kwestii może okazać się również funkcjonariusz policji, który ma możliwość sprawdzenia poziomu zaciemnienia szyby specjalnym miernikiem. Konsekwencje jest w stanie wyciągnąć również na podstawie zwykłych obserwacji. W takich sytuacjach warto mieć przy sobie atest wykonania usługi w profesjonalnym zakładzie.

 

Efektem wykrycia wadliwej powłoki i wystawienia mandatu może być także odebranie dowodu rejestracyjnego, który odzyskamy dopiero po naprawieniu „usterki”, czyli zerwaniu folii i doprowadzeniu szyby do stanu zgodnego z obowiązującymi przepisami prawa drogowego. Kluczową kwestię dla każdego kierowcy powinno stanowić bezpieczeństwo na drodze. O ile zatem wynikające z przyciemnienia szyb korzyści kuszą potencjalnych konsumentów, to zbawienne i w tym przypadku może okazać się zachowanie umiaru. cdn.