Jak konserwować uszczelki w samochodzie?

Uszczelki w samochodzie są elementem, który wymaga szczególnej pielęgnacji. Ich prawidłowa kondycja chroni przed przepuszczaniem wody do wnętrza auta. Co więcej, uszkodzone fragmenty prowadzą do korozji, pogarszając stan techniczny i wizualny. By chronić pojazd przed zniszczeniem i nieprzyjemną wonią, istotna jest odpowiednia konserwacja uszczelek. W tym celu dobrze sprawdzają się preparaty na bazie silikonu. Jak zadbać o gumowy elementy, aby mogły służyć przez wiele lat?

Dlaczego uszczelki samochodowe się niszczą?

Podobnie jak każdy element auta, uszczelki w samochodzie z biegiem czasu tracą swoje właściwości i stają się bardziej podatne na uszkodzenia. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż są one tworzone z gumy, która codziennie jest poddawana szeregowi niekorzystnych czynników. One z kolei przyspieszają proces ich niszczenia i zmuszają kierowcę do wymiany niektórych fragmentów.

Destrukcyjny wpływ na uszczelki mają m.in. promienie słoneczne, wysokie i niskie temperatury oraz promieniowanie ultrafioletowe. Do ich szybkiego zużycia przyczyniają się także kierowca i pasażerowie, którzy podczas wsiadania do pojazdu ocierają się o delikatne, gumowe elementy.

Ekspert radzi

Uszkodzone uszczelki w samochodzie nie zawsze wynikają z ich pogorszonego stanu. Rozerwane lub pęknięte elementy mogą świadczyć o podjętej próbie kradzieży auta. Warto mieć to na uwadze i rozważyć dodatkowe zabezpieczenie pojazdu, zanim przejdziemy do wymiany i konserwacji uszczelek - radzi nasz ekspert Krzysztof Franke. 

Uszkodzenia mechaniczne uszczelek

Aby elementy te mogły służyć długą i niezawodną pracą, należy zwracać uwagę również na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Do takich zdarzeń najczęściej dochodzi podczas gwałtownego otwierania drzwi. Oderwanie uszczelki od prowadnicy może wynikać także z szarpania za przymarznięte części auta. 

Jeśli element zostanie wyrwany, kryzys można zażegnać z pomocą kleju do gumy. Nieco większy kłopot pojawia się przy rozerwaniu całej uszczelki - wówczas konieczna jest jak najszybsza wymiana wadliwego fragmentu, by chronić samochód przed spływającą wodą. 

Jak czyścić uszczelki w aucie?

Stan uszczelek zależy przede wszystkim od ich drożności. Dokładne oczyszczanie tych elementów powinno odbywać się przy każdym myciu auta. Obecne w nich wgłębienia, zwane rynnami, mają za zadanie odprowadzać wodę. Gdy zebrane w nich zanieczyszczenia i brud stworzą zator, uszczelki nie będą mogły pełnić swojej funkcji. To z kolei przyczynia się do rozwoju korozji, której każdy kierowca chce za wszelką cenę uniknąć. 

Do ich czyszczenia dobrze sprawdzają się dedykowane preparaty. Ich formuła nie uszkadza gumowej powierzchni, jednocześnie poprawia wygląd i sprawia, że auto lepiej się prezentuje.

Jaki wybrać silikon do uszczelek samochodowych?

Silikon samochodowy do uszczelek to wydatek rzędu od kilku do kilkunastu złotych, który wyróżnia się długą żywotnością. Aby efekty utrzymywały się przez satysfakcjonujący czas, warto zaopatrzyć się w sprawdzony produkt. Przed zakupem możemy zapoznać się z opiniami na temat poszczególnych preparatów i wybrać taki, który podoła naszym oczekiwaniom. Wśród polecanych modeli znajdują się:

  • K2 SIL - renomowana firma K2 posiada w swojej ofercie wiele akcesoriów do samochodów, w tym także silikon konserwujący uszczelki. To jeden z tańszych produktów na rynku, który zabezpiecza elementy zarówno przed niskimi, jak i nadzwyczaj wysokimi temperaturami. Jego zaletą jest prosty sposób aplikacji - silikon w sprayu do uszczelek samochodowych wystarczy ostrożnie rozpylić na określonej powierzchni, a następnie delikatnie przetrzeć szmatką, by usunąć nadmiar silikonu.
  • RR CUSTOMS Rubber Silicone - produkt ze średniej półki cenowej odnawia uszczelki i przywraca im dawny, estetyczny wygląd. Wykazuje właściwości przyciemniające, dzięki czemu nawet starsze modele aut mogą zyskać nowy, odświeżony design. Tak zabezpieczone elementy stają się odporniejsze na przymarzanie, a także zmniejsza się ryzyko ich pękania czy wysychania. Silikon ten jest niegroźny dla powierzchni gumowych, dlatego kupujący może być spokojny o ich kondycję. 
  • SONAX Silikon do uszczelek - precyzyjna formuła preparatu sprawiła, że jest on chętnie wybierany przez kierowców. Świetnie sprawdza się jako zabezpieczenie przed niskimi temperaturami i poprawia elastyczność uszczelek. Co więcej, produkt ten przedłuża żywotność elementów gumowych. Nałożony na ich powierzchnię zwiększa wydajność i pielęgnuje ją, zapobiegając uszkodzeniom mechanicznym. 

Jak nałożyć silikon do uszczelek samochodowych?

Silikon do uszczelek może być stosowany w elementach przy drzwiach, masce oraz bagażniku. Przed jego użyciem należy dokładnie umyć gumowe fragmenty i poczekać, aż wyschną. Następnie wstrząsamy pojemnikiem (jeśli wybraliśmy silikon w sprayu) i na ich powierzchni rozprowadzamy cienką warstwę produktu, ponownie odczekując do pełnego wchłonięcia. W razie potrzeby możemy użyć szmatki do ostrożnego wtarcia nadmiaru preparatu. 

Uszczelka gumowa w samochodzie zakonserwowana silikonem

Jak często stosować silikon do uszczelek samochodowych? Ta kwestia zależy przede wszystkim od zaangażowania kierowcy. Z pewnością powinno się to wykonywać nie rzadziej niż raz na pół roku. Osoby przykładające wagę do wyglądu i sprawności pojazdu mogą pokusić się o zabezpieczenie tych elementów co kwartał. O ich konserwacji należy pamiętać przede wszystkim w trakcie przygotowań do zimy, by uniknąć przymarznięcia uszczelek. 

Uszczelki szyberdachu - jak je zabezpieczyć?

Przy konserwacji uszczelek w szyberdachu konieczny jest odpowiedni dobór preparatów. Wymagają one szczególnej opieki, a dbanie o nie powinno być priorytetem kierowcy. Najlepszą opinią cieszą się silikonowe produkty, które nie pozostawiają tłustej plamy i dobrze wchłaniają się w powierzchnię uszczelki. Wygodnym rozwiązaniem okażą się wersje w sprayu, które są łatwe do rozprowadzenia. Ich nadmiar należy wytrzeć szmatką, zaś w trakcie aplikacji warto uważać, by nie zabrudzić szyn szyberdachu. 

Zebrane w kanalikach zanieczyszczenia i zalegający brud mogą utrudnić drożność rynienek i być powodem nieprzyjemnego zapachu w aucie. O uszczelki w szyberdachu dobrze jest dbać także ze względu na stan techniczny pojazdu. Ich nieprawidłowa pielęgnacja szybko prowadzi do korozji i pogarsza wygląd całego samochodu. 

Jak odnowić wygląd uszczelek w samochodzie?

Silikon nie tylko zabezpiecza przymarzające uszczelki w aucie, ale także poprawia ich wygląd. Gdy zmagamy się z zużytymi, wieloletnimi elementami, możemy sięgać po preparaty na jego bazie. Odpowiednia formuła sprawia, że są one w pełni bezpieczne dla gumy, a jednocześnie dobrze wpływają na jej kondycję i elastyczność.

Konserwacja uszczelek w samochodzie produktem K2 Sil

Efekty takiej pielęgnacji możemy zauważyć już po pierwszym użyciu. Fragmenty stają się widocznie ciemniejsze, sprawiając wrażenie nowszych i zadbanych. Warto zachować regularność przy takich zabiegach, gdyż częstsze stosowanie produktu dodatkowo pogłębia nadaną czerń i podnosi walory estetyczne. 

Pielęgnacja uszczelek zimą

Okres zimowy to szczególny czas dla pojazdu. Jego elementy powinny być zabezpieczone w sposób odpowiedni do warunków atmosferycznych. Naszą uwagę powinny przykuć uszczelki samochodowe, które są narażone na mróz i śnieg. Ujemne temperatury sprzyjają ich przymarzaniu, często uniemożliwiając otworzenie drzwi. Wielu kierowców sięga wówczas po środki siłowe i ciągnie za klamkę, by je odblokować. To błąd, który może kosztować nas niemałe pieniądze. W ochronie przed taką sytuacją może pomóc nam silikon do uszczelek samochodowych. 

Czym smarować uszczelki w samochodzie?

Przez wiele lat sugerowano, by w pielęgnacji tego elementu używać wazelinę. Choć spełniała ona swoją funkcję i rzeczywiście ochraniała uszczelkę przed zamarzaniem, to jednak posiadała swoje wady. Najpoważniejszą z nich była tłusta warstwa, którą pozostawiała. Gdy tylko kierowca się o nią otarł, musiał liczyć się z pobrudzonym ubraniem. 

Miejsce wazeliny zastąpił silikon samochodowy do uszczelek. Jego formuła pozwala na utrzymanie ich w niezawodnej kondycji, jednocześnie nie utrudniając użytkowania auta. Dodatkowo niektóre z preparatów mogą poszczycić się składem wzbogaconym o substancje pielęgnujące. Tak zadbane uszczelki są zatem nie tylko dobrze zakonserwowane, lecz także cieszą oko swoim wyglądem. 

Jak odmrozić drzwi w samochodzie?

Zima może zaskoczyć nawet najlepiej przygotowanych kierowców. Jeśli spotkamy się z problemem przymarzniętych drzwi, przede wszystkim zachowajmy spokój. Podstawowym krokiem jest obejście auta i sprawdzenie, czy wszystkie wejścia są zablokowane. Zdarza się, że niektóre uszczelki zachowują lepszą kondycję od pozostałych, dzięki czemu nie zamarzają tak łatwo. 

Konserwacja uszczelek w samochodzie produktem Sonax

Czasem powodem zablokowanych drzwi okazuje się oblodzony zamek. W takiej sytuacji pomocny okaże się odmrażacz do zamków, który szybko rozwiąże problem i pozwoli nam powrócić do codziennych obowiązków. Jeśli jednak przyczyną blokady są zamarznięte uszczelki w samochodzie, możemy spróbować ostrożnie ostukać drzwi dookoła, by pozbyć się drobnych kawałków lodu. 

Zdaniem eksperta

Przymarznięte elementy auta wymagają szczególnego traktowania. Za wszelką cenę należy unikać szarpania za klamkę i używania siły. Nawet jeżeli takie działanie otworzy drzwi, możemy spodziewać się, że uszkodzeniu uległa delikatna guma uszczelek. Narazimy się wówczas na dodatkowe koszta związane z zakupem nowych sztuk. Warto więc wypróbować mniej inwazyjne metody, które oszczędzą nasz portfel - radzi ekspert sklepu dwr.com.pl Krzysztof Franke. 

Czy warto korzystać z silikonu do uszczelek samochodowych?

Pomimo rosnącej świadomości wśród posiadaczy aut, wielu z nich wciąż nie jest zaznajomionych z tematem dbania o uszczelki. To błąd, który może narazić nas na dodatkowe koszta. W nowszych modelach samochodów często wymiana kompletu elementów gumowych sięga nawet kilkuset złotych. Dodatkowo zaniedbany fragment potrafi przysporzyć kłopotów np. w trakcie zimy, gdy uniemożliwi otworzenie drzwi. Jeśli zatem nie chcemy napotkać niemiłej niespodzianki, dobrze jest zaopatrzyć się w silikon do uszczelek samochodowych, który zadba o ich konserwację. 

Autor tekstu: Katarzyna Wierzejska

Copywriterka z zawodu oraz pasji. Poszerzanie wiedzy i tworzenie tekstów budujących świadomość to dla niej zadanie, bez którego nie wyobraża sobie udanego dnia. Prywatnie opiekunka zwierząt prowadząca dom tymczasowy dla znajd. Ceni rozwój i zdobywanie nowych informacji.

Może Cię także zainteresować

3M Company7TINADBLALCAAMIOATAS - PLAKATEAUTOMAXAUTOSOLBASEUSBLOOMBLOWBOLLBORYGOBOSCHCALIFORNIA SCENTSCARMOTIONCARPLANCASTROLCERAMIZERCHAMPIONCHEMNAFT QUALITIUMCOLLINITECOLOURLOCKDENSODISNEYDR MARCUSDRUCHEMA ORIGINALDURACELLDWREINPARTS AUTOMOTIVEELFELJOTFARENHEITFILTRONFINISH KAREFLASHFORDFORMULA 1FRESSOFROGUMGLIPTONEGM GENERAL MOTORS - OPELGOTIEGÓRECKIHEYNERHOLTSHOUSE DETAILINGK2 - MELLEKOCH CHEMIEKUFIETAKUKLAKUNAGONEKUNGSLABOLIQUI MOLYLOTOSMASNERMAXIFIMAZDAMEGUIARSMENZERNAMIX-PLASTMOBILMOJE AUTOMOTULMURSKAMYWAYNANOAUTONARVANEGOTTIOGNIOCHRONORLENOSRAMPHILIPSPINGIPK-MOTPOORBOYS WORLDPOXIPOLPRESTONEPRODIG TECHPURE CHEMIEQ11QUIXXRAIN-XREZAW-PLASTRING AUTOMOTIVERR CUSTOMSRUPESSENASHINY GARAGESOFT99SONAXSTANMOTTANNERS PRESERVETENZITEXTARTOTALTRWTUNGSRAMTURTLE WAXUTALVALEOVALETPROVERSACOVICTOR REINZVISIONVOICE KRAFTWESCOWUNDER-BAUMXERAMICYATO
Darmowa dostawajuż od 300 zł
Szybka wysyłkadostawa w 24h
30 dni na zwrotjasne zasady
Gwarancja jakościnajlepsze marki
Zapisz się do naszego Newslettera

I odbierz 5% rabatu na pierwszy zakup w sklepie.Co zyskujesz? Będziesz otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie.