Jaki wosk samochodowy wybrać?

Woskowanie samochodu to jeden z zabiegów pielęgnacyjnych, o których warto pamiętać. Nałożenie warstwy zabezpieczającej nie tylko dodaje pięknego połysku, ale także chroni lakier przed uszkodzeniami i czynnikami atmosferycznymi. Aby cała procedura przyniosła zamierzony efekt, niezbędne jest dokładne zapoznanie się ze wszystkimi krokami oraz zaopatrzenie w potrzebne akcesoria. O czym nie można zapomnieć?

Korzyści płynące z woskowania auta

Regularne woskowanie auta to czynność, którą powinien wykonywać każdy właściciel pojazdu. Sam zabieg jest stosunkowo prosty, a jego efekty utrzymują się na długo. Wśród najważniejszych korzyści są:

  • bariera ochronna przed czynnikami atmosferycznymi - deszcz, śnieg czy grad to naturalne czynniki atmosferyczne, który wpływają na wygląd lakieru. Uszkadzają jego strukturę, powodując rysy, wgłębienia i mikrouszkodzenia. Powierzchnia zabezpieczona woskiem jest odporna na ich działanie i przedłuża żywotność koloru.
  • odporność na promienie UV - niegarażowany samochód jest narażony na szkodliwe promieniowanie UV. Prowadzi ono do blaknięcia lakieru i stanowczo pogarsza jego kondycję. Z największymi stratami muszą liczyć się właściciele czerwonych aut, które najszybciej tracą na jakości, gdy są wystawione na działanie promieni słonecznych.
  • oszczędność czasu - pojazd zabezpieczony woskiem jest odporniejszy na zabrudzenia. Co za tym idzie, nie musi być tak często myty. Kierowca może zatem zmniejszyć częstotliwość wizyt na myjni i dodatkowo zaoszczędzić pieniądze na czyszczenie.
  • poprawa wyglądu lakieru - piękny połysk, który zapewnia wosk, podnosi walory wizualne samochodu. Zadbane auto lepiej się prezentuje i przyciąga wzrok. Z tego względu z zabiegu pielęgnacyjnego chętnie korzystają sprzedający, którzy chcą przedstawić pojazd w jak najlepszym świetle.

Jak się przygotować do woskowania?

Przed przystąpieniem do woskowania niezbędne jest dokładne oczyszczenie powierzchni samochodu. Jakiekolwiek zanieczyszczenia spowodują rysowanie lakieru i jedynie pogorszą sprawę. Warto więc precyzyjnie umyć auto, a następnie osuszyć je za pomocą ręcznika z mikrofibry. Bardzo ważne jest, by dobrać odpowiedni rodzaj materiału. Zwykła ścierka lub stary T-shirt z pewnością nie nadają się do wycierania delikatnej powłoki lakierniczej.

Dla najlepszych efektów woskowania dobrze jest także wypolerować pojazd. Wielu kierowców decyduje się na wykonanie takiego zabiegu w domowym zaciszu. Wówczas wystarczy zaopatrzyć się w pastę polerską oraz specjalną gąbkę.

Jeśli lakier na samochodzie jest już stary, a nasze umiejętności polerowania nie są na najwyższym poziomie, możemy oddać samochód do profesjonalnego zakładu. Specjaliści wykorzystujący obrotowe tarcze nie uszkodzą auta i pozbędą się zniszczonej warstwy.

Ekspert radzi

Pamiętajmy, by nigdy nie woskować auta w nasłonecznionym miejscu. Takie działanie nie przyniesie pozytywnych efektów i może pogłębić problem. Aby pielęgnacja była bezpieczna, wybierzmy zacienioną przestrzeń i przeprowadźmy zabieg, gdy temperatura nie będzie przekraczać 25°C - radzi nasz ekspert Krzysztof Franke.

Jaki wosk do auta najlepiej wybrać?

Na rynku znajdują się różne woski do samochodu, które mają odmienne właściwości. Aby uzyskać najlepsze efekty, warto dokładnie zapoznać się z poszczególnymi produktami, a następnie wybrać preparat dopasowany do indywidualnych preferencji. Podczas zakupu należy wziąć pod uwagę substancje aktywne obecne w składzie oraz sposób aplikacji.

Różne formy wosków samochodowych

Popularnością cieszy się wosk do samochodów Formula 1 Carnauba Car Wax. To jeden z chętniej wybieranych wersji, które chronią przed czynnikami atmosferycznymi i zapewniają długotrwały połysk. Nadaje się do wszystkich rodzajów lakierów i może zbudować warstwę zabezpieczającą nawet do 12 miesięcy. Jest polecany jako niskobudżetowy produkt, który spełni oczekiwania.

Jeśli poszukujemy preparatu, który zaskoczy nas swoją trwałością, powinniśmy sięgnąć po syntetyczny wosk do auta Fusso Coat 12 Months Wax. Chroni przed czynnikami atmosferycznymi, zabrudzeniami oraz promieniowaniem UV. Nadaje efekt głębokiego połysku, który utrzymuje się przez długi czas. Co więcej, regularnie stosowanie produktu pozwala na skrócenie czasu mycia pojazdu.

Co wybrać: wosk twardy czy w postaci mleczka? Jak woskować samochód?

Gdy auto jest przygotowane do woskowania, możemy przejść do właściwej procedury. W tym celu niezbędny okaże się gąbkowy aplikator oraz mikrowłókno. Warto wybierać jedynie dedykowane ściereczki, które nie porysują delikatnego lakieru. Sama czynność może być wykonana na dwa sposoby: na mokro lub na sucho. Którą metodę wybrać?

Woskowanie na mokro

Pierwsze rozwiązanie poleca się osobom, które chcą zaoszczędzić czas. Płynne wersje wosków nie tylko nabłyszczają, ale także osuszają powierzchnię pojazdu. Co więcej, docierają one w nawet najbardziej ukryte zakamarki. Ich aplikacja jest prosta i łatwa, dlatego cały proces może być przeprowadzony przez osobę niedoświadczoną. Pamiętajmy jednak, by nie stosować tego typu produktów, gdy temperatura otoczenia sięga poniżej 15 stopni Celsjusza.

Wosk na mokro nakładamy na umyte, lecz niewysuszone auto. Na lakierze powinny znajdować się pozostałości wody. Następnie delikatnie wcieramy preparat za pomocą ściereczki z mikrofibry. Gdy z karoserii znikną wszelkie zacieki, pojazd jest gotowy i zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi.

Woskowanie na sucho

Jest to sposób, który sprawdzi się w szczególności na zniszczonych i starych lakierach. Działa intensywniej niż jego płynny odpowiednik. Woskowanie na sucho wymaga jednak więcej zaangażowania i czasu. Pastę nakładamy na dokładnie osuszony samochód, a następnie rozcieramy ją za pomocą ściereczki.

Aby uzyskać oczekiwane efekty, koniecznie pamiętajmy o odpowiednich warunkach atmosferycznych. Pielęgnacja auta musi odbywać się w zacienionym i możliwie chłodnym miejscu. Promienie słoneczne padające wprost na karoserię zrujnują naszą pracę i pogorszą wygląd lakieru.

Nakładanie wosku na sucho powinno odbywać się partiami. Dobrze jest wybrać jeden element samochodu, a następnie woskować kolejne, małe obszary. W ten sposób zyskamy pewność, że każdy fragment otrzymał taką samą ilość produktu. Nierównomierne rozłożenie preparatu będzie widoczne i negatywnie wpłynie na efekt.

Co to jest quick detailer?

Woskowanie auta poprawia kondycję lakieru. Aby rezultaty były zauważalne gołym okiem, niezbędne jest regularne powtarzanie tej czynności. Mimo to pojazd może tracić na wyglądzie pomiędzy kolejnymi zabiegami. Jak zadbać o jego nienaganną prezencję?

Coraz chętniej stosowanym produktem jest quick detailer. To profesjonalny preparat kosmetyczny, który ma na celu odświeżyć samochód. Występuje w płynnej formie, a jego działanie jest widoczne już po pierwszym użyciu. Wykorzystuje się go jako uzupełnienie pielęgnacji auta po każdym umyciu lub pomiędzy kolejnymi woskowaniami. Może służyć także jako odnowienie lakieru wśród pojazdów, które są rzadko użytkowane. Usuwa również osady po twardej wodzie.

Wśród produktów, które cechują się łatwością aplikacji, największą popularnością cieszy się ADBL Ceramic QD. Jego formuła umożliwia sprawne nałożenie preparatu, dzięki czemu oszczędza nasz czas.

Jak używać quick detailer?

Przed zastosowaniem quick detailer'a dokładnie umyjmy auto. Jeśli mamy taką możliwość, skorzystajmy z ręcznego oczyszczania powierzchni. Zwykła myjka ciśnieniowa jedynie pozornie opłucze samochód, pozostawiając na nim warstwę brudu. Następnie precyzyjnie osuszamy karoserię, najlepiej z pomocą ścierki z mikrofibry.

Polerowanie lakieru z użyciem mikrofibry

Pojazd powinien znajdować się w zacienionym miejscu, dzięki czemu quick detailer nie zaschnie zbyt szybko. Produkt nakładamy na wybrany element lakieru, a następnie rozprowadzamy go przygotowaną wcześniej tkaniną. Na koniec zmieniamy szmatkę na czystą i docieramy preparat do momentu, aż pozbędziemy się smug.

Częstotliwość używania quick detailer zależy wyłącznie od właściciela auta. Niektórzy stosują go po każdym umyciu, inni zaś - jedynie w przerwach od woskowania.

Jaki wosk wybrać na lato, a jaki na zimę?

Wybór wosku jest uzależniony od naszych możliwości finansowych oraz czasu, jaki jesteśmy w stanie poświęcić na pielęgnację. Najtrwalsze i najbardziej spektakularne efekty otrzymamy po użyciu twardych wersji. Z kolei, jeśli zależy nam na nieskomplikowanym odświeżeniu lakieru, możemy wykorzystać zalety płynnych odpowiedników. Które z nich najlepiej sprawdzą się w wybrane pory roku?

Wosk twardy

Stały wosk nadaje samochodom piękny połysk, dzięki czemu przyciągają one wzrok przechodniów. Odgrywa także rolę zabezpieczającą i chroni karoserię przed ubytkami. Trudne warunki atmosferyczne, które spotykamy w zimie, mogą dotkliwie uszkodzić powierzchnię auta. Aby temu zapobiec, zdecydujmy się na twarde produkty. Dokładne i systematyczne uzupełnianie preparatu stworzy warstwę osłaniającą pojazd przed solą, deszczem, śniegiem czy gradem.

Wosk płynny

Wosk pod postacią mleczka szybko rozprowadza się po karoserii, gwarantując natychmiastowy efekt. Jeśli chcemy odświeżyć wygląd auta i zapewnić mu ochronę przed promieniowaniem UV, możemy skorzystać z płynnych wersji produktów. Ich aplikacja zaoszczędzi nasz czas i nie sprawi trudności nawet osobom początkującym.

Akcesoria przydatne przy woskowaniu auta

Woskowanie auta nie może odbyć się bez kilku najważniejszych przyborów. Dzięki nim cała procedura będzie sprawna i nie uszkodzi karoserii. Warto zainwestować w dobrej jakości akcesoria, gdyż są one odpowiedzialne za jakość rezultatu, który otrzymamy. O czym (poza samym woskiem) nie można zapomnieć?

Nakładanie wosku gąbkowym aplikatorem

Aplikatory

Gąbkowe aplikatory są wykonane z delikatnych materiałów, które doskonale rozprowadzają preparaty po powierzchni lakieru. Z ich pomocą możemy równomiernie nałożyć wybrany produkt, nie martwiąc się o ewentualne porysowanie pojazdu. Dla wygodnej aplikacji dobrze jest wybrać modele ze specjalnymi uchwytami.

Mikrofibry

Polerowanie oraz woskowanie auta zawsze przeprowadzamy z użyciem mikrofibry. Włókna te sprawdzą się również podczas osuszania samochodu. Są zdecydowanie lepszym wyborem niż stare podkoszulki czy nieużywane ręczniki. Zakup ściereczek wykonanych z wysokiej jakości materiałów stanowi gwarancję otrzymania oczekiwanego efektu.

Autor tekstu: Katarzyna Wierzejska

Copywriterka z zawodu oraz pasji. Poszerzanie wiedzy i tworzenie tekstów budujących świadomość to dla niej zadanie, bez którego nie wyobraża sobie udanego dnia. Prywatnie opiekunka zwierząt prowadząca dom tymczasowy dla znajd. Ceni rozwój i zdobywanie nowych informacji.

Może Cię także zainteresować

3M Company7TINADBLALCAAMIOATAS - PLAKATEAUTOMAXAUTOSOLBASEUSBLOOMBLOWBOLLBORYGOBOSCHCALIFORNIA SCENTSCARMOTIONCARPLANCASTROLCERAMIZERCHAMPIONCHEMNAFT QUALITIUMCOLLINITECOLOURLOCKDENSODISNEYDR MARCUSDRUCHEMA ORIGINALDURACELLDWREINPARTS AUTOMOTIVEELFELJOTFARENHEITFILTRONFINISH KAREFLASHFORDFORMULA 1FRESSOFROGUMGLIPTONEGM GENERAL MOTORS - OPELGOTIEGÓRECKIHEYNERHOLTSHOUSE DETAILINGK2 - MELLEKOCH CHEMIEKUFIETAKUKLAKUNAGONEKUNGSLABOLIQUI MOLYLOTOSMASNERMAXIFIMAZDAMEGUIARSMENZERNAMIX-PLASTMOBILMOJE AUTOMOTULMURSKAMYWAYNANOAUTONARVANEGOTTIOGNIOCHRONORLENOSRAMPHILIPSPINGIPK-MOTPOORBOYS WORLDPOXIPOLPRESTONEPRODIG TECHPURE CHEMIEQ11QUIXXRAIN-XREZAW-PLASTRING AUTOMOTIVERR CUSTOMSRUPESSENASHINY GARAGESOFT99SONAXSTANMOTTANNERS PRESERVETENZITEXTARTOTALTRWTUNGSRAMTURTLE WAXUTALVALEOVALETPROVERSACOVICTOR REINZVISIONVOICE KRAFTWESCOWUNDER-BAUMXERAMICYATO
Darmowa dostawajuż od 300 zł
Szybka wysyłkadostawa w 24h
30 dni na zwrotjasne zasady
Gwarancja jakościnajlepsze marki
Zapisz się do naszego Newslettera

I odbierz 5% rabatu na pierwszy zakup w sklepie.Co zyskujesz? Będziesz otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie.