Kołpaki samochodowe alternatywą dla alufelg

Auto pozostawione na stalowych felgach najczęściej sprawia wrażenie niekompletnego, a jego walory estetyczne znacznie spadają. By samochód lepiej się prezentował, wielu kierowców decyduje się na kołpaki. Dobrze dobrane poprawiają wygląd pojazdu, dodatkowo go chroniąc. Popularność rozwiązania wynika również z niskiej ceny, którą charakteryzują się plastikowe modele. Na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru i kto powinien się na nie zdecydować?

W czym pomaga założenie kołpaków?

Podobnie jak felgi, kołpaki mają za zadanie sprawić, by auto stało się przyjemne dla oka. Ich główną zaletą jest zakrywanie stalówek, które się za nimi kryją. Rozwiązanie to jest stosowane przede wszystkim w samochodach używanych, które mają już kilkanaście lat. Pojazdy, które nie były garażowane, często cierpią z powodu widocznej korozji na felgach stalowych. Zniszczone i nieestetyczne elementy pogarszają wizerunek auta, dlatego kołpaki są tanią i prostą metodą na zażegnanie tego problemu.

Ich założenie okazuje się przydatne również wtedy, gdy zależy nam na zwiększonej ochronie felgi oraz zacisku hamulcowego. Osłonięte przez plastikową tarczę stają się mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Montując je na samochodzie, zmniejszamy ryzyko powstania ubytków i przedłużamy żywotność poszczególnych elementów. 

Jak założyć kołpaki?

Leżące przy drodze kołpaki, które czasem można dostrzec, to główna obawa, która zniechęca kierowców do ich zakupu. Należy jednak zaznaczyć, że prawidłowy montaż dobrej jakości modeli nie niesie za sobą ryzyka zgubienia ich podczas jazdy. Sposób zakładania to proces, do którego powinniśmy przyłożyć szczególną wagę. To właśnie on zagwarantuje nam spokojną i bezproblemową podróż.

Montaż kołpaków samochodowych

Przed montażem dowolnej wersji produktu należy dokładnie oczyścić felgę stalową. Dostęp do niej będzie utrudniony przez cały okres użytkowania kołpaków, dlatego pomijanie tego etapu jest niewskazane. 

Kołpaki uniwersalne

Najpopularniejsze kołpaki samochodowe to wersje uniwersalne, które nadają się do każdej felgi. Przed ich zakupem należy jedynie upewnić się, jaki rozmiar będzie dla nas odpowiedni. Są one wyposażone w metalowy pręt, który dostosowuje się do budowy felg. Może być on zmniejszany lub powiększany w razie potrzeby, w taki sposób, by stabilnie przylegał do koła. 

Po dopasowaniu drutu do reszty struktury wystarczy jedynie delikatnie wcisnąć produkt do usłyszenia charakterystycznego kliknięcia. W trakcie montażu koniecznie zwróćmy uwagę na wentyl od kół. Powinien on znaleźć się w miejscu, które przewidział producent kołpaka, co zapobiega uszkodzeniu elementu.

Część kierowców stosuje również dodatkowe zabezpieczenie w postaci opasek zaciskowych. Tak przymocowany model z pewnością utrzyma się także na dziurawych drogach. Jest to jednak metoda, która - zdaniem niektórych - nie prezentuje się najlepiej. 

Kołpaki na śruby

Niektóre kołpaki do samochodu są wyposażone w śruby mocujące. To modele, które wyróżniają się ponadprzeciętną wytrzymałością, a ich zgubienie w trakcie jazdy jest praktycznie niewykonalne. Zanim wyposażymy się w taki rodzaj, musimy zdobyć informację o liczbie i rozstawie śrub na feldze. Takie dane uzyskamy po jej dokładnym obejrzeniu, gdyż są one wybite na jej powierzchni. Jeśli jednak zanieczyszczenia lub korozja uniemożliwiają ich odczytanie, wówczas możemy sięgnąć po instrukcję dołączoną do pojazdu. 

Jak zdjąć kołpaki?

Kołpaki zakładane na zaciski to modele najprostsze nie tylko przy montażu, ale także przy ich ściąganiu. Aby je zdemontować, wystarczy dokładnie złapać za ich powierzchnię, a następnie pociągnąć do siebie. Warto przy tym zachować maksymalny poziom ostrożności, by nie połamać delikatnego materiału. 

Ekspert radzi

Prawidłowo zamontowane kołpaki samochodowe mogą sprawiać trudności przy ich zdejmowaniu. Jeśli nie chcemy ich uszkodzić, powinniśmy upewnić się, że przed demontażem usunęliśmy wszelkie zabezpieczenia, takie jak opaski zaciskowe. Wówczas stanowcze i ostrożne pociągnięcia wyjmą kołpak bez naruszenia jego struktury - radzi nasz ekspert Krzysztof Franke.

Zdjęcie kołpaków na śruby mocujące wymaga podstawowych narzędzi. W naszej skrzynce z przyborami nie powinno zabraknąć klucza do śrub, którym odkręcimy zabezpieczenia i sprawnie zdemontujemy plastikową felgę. 

Kołpaki wyglądające jak alufelgi

Gdy rozważamy zakup kołpaków, najczęstszą alternatywą stają się felgi aluminiowe. Ten popularny dylemat zwykle rozstrzyga dopiero kwota, którą jesteśmy w stanie wydać. Alufelgi charakteryzują się znacznie wyższą ceną, sięgającą od kilkuset do nawet tysiąca złotych. Atrakcyjnymi zamiennikami okazują się kołpaki, na które należy przeznaczyć kilkunastokrotnie mniejszy budżet. 

Kołpaki samochodowe wyglądające jak alufelgi

Pewnym kompromisem okazują się modele, które imitują aluminiowe odpowiedniki. Na rynku dominują dwie możliwości:

  • kołpaki uniwersalne, które wyglądają jak alufelgi,
  • kołpaki przeznaczone do felg strukturalnych.

Pierwsze rozwiązanie jest polecane tym, którym zależy przede wszystkim na efekcie wizualnym. Wysokiej jakości modele są łudząco podobne do aluminiowych odpowiedników. Najlepsze rezultaty uzyskamy, patrząc z pewnej odległości. Wprawione oko może dostrzec różnicę po bliższym zapoznaniu się z produktem.   

Drugim wyjściem okazują się dedykowane kołpaki samochodowe, które dopasowują się do felg strukturalnych. Otwory obu elementów doskonale się pokrywają, dzięki czemu razem tworzą spójną całość. Brak nieestetycznych prześwitów sprawia, że odróżnienie takich kołpaków od klasycznych alufelg jest trudne, a na pierwszy rzut oka wręcz niemożliwe. 

Jaki rozmiar kołpaków wybrać?

Prawidłowo dobrany rozmiar kołpaków samochodowych jest niezbędny do ich użytkowania. Muszą być one dopasowane do opony, którą posiadamy. Na każdej z nich jest wygrawerowany ciąg liczb, który określa poszczególne parametry. W przypadku zamienników dla alufelg konieczne jest odczytanie ostatnich dwóch cyfr, które są obecne na oponie. Przykładowo, jeśli znajduje się tam numer 13, kołpaki powinny mieć rozmiar 13 cali, jeżeli 14 - to 14 cali itd. 

Kołpaki 12"

To jedne z rzadziej spotykanych rozmiarów. Ich niska popularność wynika z faktu, iż niewiele aut może zostać umieszczonych na tak drobnych modelach. Po kołpaki 12" mogą sięgnąć przede wszystkim posiadacze małych pojazdów, takich jak Daewoo Tico. Staną się one ozdobą dla kompaktowego samochodu i stworzą spójną całość. 

Kołpaki 13"

Jeśli poszukujemy kołpaków w rozmiarze 13 cali, otrzymujemy szeroki wybór zróżnicowanych modeli. Użytkownicy opon o takiej wielkości mogą zdecydować się na produkty topowych producentów, np. Górecki lub Versaco. W tym segmencie znajduje się już kilka wersji kolorystycznych, które można dopasować do wyglądu auta.

Kołpaki 14"

Modele kołpaków 14-calowych zaskakują różnorodnością wzorów i barw, w których są dostępne. Z takiego rozmiaru mogą skorzystać właściciele wielu aut miejskich, by podnieść ich walory estetyczne. 

Kołpaki 15"

Podobnie jak rozmiar mniejsze modele, kołpaki 15" mogą być zakupione w licznych odmianach kolorystycznych. Większe wersje pasują na coraz dłuższą listę samochodów, dlatego może po nie sięgnąć szeroka grupa kierowców.

Kołpaki 16"

To najbardziej uniwersalny rozmiar, na który decyduje się większość posiadaczy pojazdów. Doskonale sprawdza się zarówno w lżejszych, jak i cięższych autach, jednocześnie dobrze się prezentując. Co więcej, kołpaki 16" cechują się stabilną pozycją na kole, a szansa na ich przypadkowe wypadnięcie jest niewielka. 

Kołpaki 17"

Osoby, którym zależy na estetycznym wyglądzie auta, najczęściej sięgają po większe rozmiary opon oraz felg. Kołpaki 17" są przeznaczone dla kierowców, którzy doceniają pokaźne modele i są gotowi zwiększyć prestiż swojego samochodu. 

Jak dbać o kołpaki samochodowe?

Wielu kierowców sięga po kołpaki, szukając oszczędności. Choć jest to tańsza alternatywa, która zapewnia podobne rezultaty co alufelgi, nie możemy zapominać o prawidłowej pielęgnacji ekonomicznych odpowiedników. Gruntowne oczyszczenie plastikowych modeli zapewnia lepszy efekt wizualny i poprawia wygląd całego auta.

Dodatkowo zaniedbywanie kołpaków samochodowych skraca ich żywotność. Zebrane zanieczyszczenia w postaci błota i kurzu drogowego mogą doprowadzić do powstawania ubytków na delikatnej powierzchni, a także ją rysować. Dla zachowania ich pierwotnego wyglądu warto sięgnąć po dedykowane kosmetyki do pielęgnacji, które je zabezpieczą. 

Przeznaczone do nich produkty czyszczące są wzbogacone o składniki tworzące barierę ochronną przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nałożenie preparatów na kołpak powinno odbywać się regularnie, by utrzymać ich świeży charakter. Osłonięcie ich przed czynnikami zewnętrznymi jest szczególnie istotne przed sezonem zimowym, kiedy to są one narażone na działanie soli, śniegu i wzmożonej wilgoci. 

Kołpaki do auta i ich cena

Ceny najprostszych kołpaków dostępnych w marketach rozpoczynają się już od kilkunastu złotych. Należy jednak pamiętać, że takie produkty często charakteryzują się niską jakością i nietrwałymi plastikami. Jeśli zależy nam na wytrzymałości, możemy zdecydować się na zakup modeli ze sklepów z akcesoriami do auta, gdzie spotkamy artykuły pochodzące od sprawdzonych producentów.

Różne wzory i modele kołpaków samochodowych

Solidniejsze kołpaki to koszt ok. 15-20 zł za sztukę. Wersje ze śrubami mocującymi lub wykonane ze wzmocnionego tworzywa wymagają nieco większego wkładu finansowego, oscylującego w granicach 100-120 zł za komplet. Nawet najdroższe, plastikowe odpowiedniki są zatem kilkukrotnie tańsze od felg aluminiowych. 

Czy warto sięgać po kołpaki samochodowe?

Kołpaki do samochodu były owianą złą sławą przez długie lata. Powodem do narzekań stała się przede wszystkim ich niewielka wytrzymałość na nierównych drogach. Produkowane obecnie modele od renomowanych producentów są jednak wyposażone w stabilny mechanizm mocujący, który skutecznie zapobiega ich zgubieniu. 

To również znacznie tańsza alternatywa dla alufelg, których cena w niektórych przypadkach może stanowić połowę wartości auta. Po kołpaki mogą sięgać szczególnie posiadacze starszych modeli pojazdów, których stalowe felgi są pokryte korozją i trwałymi zabrudzeniami.

Autor tekstu: Katarzyna Wierzejska

Copywriterka z zawodu oraz pasji. Poszerzanie wiedzy i tworzenie tekstów budujących świadomość to dla niej zadanie, bez którego nie wyobraża sobie udanego dnia. Prywatnie opiekunka zwierząt prowadząca dom tymczasowy dla znajd. Ceni rozwój i zdobywanie nowych informacji.

Może Cię także zainteresować

3M Company7TINADBLALCAAMIOATAS - PLAKATEAUTOMAXAUTOSOLBASEUSBLOOMBLOWBOLLBORYGOBOSCHCALIFORNIA SCENTSCARMOTIONCARPLANCASTROLCERAMIZERCHAMPIONCHEMNAFT QUALITIUMCOLLINITECOLOURLOCKDENSODISNEYDR MARCUSDRUCHEMA ORIGINALDURACELLDWREINPARTS AUTOMOTIVEELFELJOTFARENHEITFILTRONFINISH KAREFLASHFORDFORMULA 1FRESSOFROGUMGLIPTONEGM GENERAL MOTORS - OPELGOTIEGÓRECKIHEYNERHOLTSHOUSE DETAILINGK2 - MELLEKOCH CHEMIEKUFIETAKUKLAKUNAGONEKUNGSLABOLIQUI MOLYLOTOSMASNERMAXIFIMAZDAMEGUIARSMENZERNAMIX-PLASTMOBILMOJE AUTOMOTULMURSKAMYWAYNANOAUTONARVANEGOTTIOGNIOCHRONORLENOSRAMPHILIPSPINGIPK-MOTPOORBOYS WORLDPOXIPOLPRESTONEPRODIG TECHPURE CHEMIEQ11QUIXXRAIN-XREZAW-PLASTRING AUTOMOTIVERR CUSTOMSRUPESSENASHINY GARAGESOFT99SONAXSTANMOTTANNERS PRESERVETENZITEXTARTOTALTRWTUNGSRAMTURTLE WAXUTALVALEOVALETPROVERSACOVICTOR REINZVISIONVOICE KRAFTWESCOWUNDER-BAUMXERAMICYATO
Darmowa dostawajuż od 300 zł
Szybka wysyłkadostawa w 24h
30 dni na zwrotjasne zasady
Gwarancja jakościnajlepsze marki
Zapisz się do naszego Newslettera

I odbierz 5% rabatu na pierwszy zakup w sklepie.Co zyskujesz? Będziesz otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie.