Jak zamontować czujniki parkowania? Kompleksowy poradnik

Nowoczesne systemy kontroli od lat znajdują swoje zastosowanie w motoryzacji. Manewry drogowe, które kiedyś nie sprawiały problemów wykonywane dziś, przy znacznie większym natężeniu ruchu często stają się przyczyną drobnych kolizji i stłuczek. Innowacyjne technologie skutecznie wspomagają kierowców, co z jednej strony pozytywnie wpływa na komfort prowadzenia samochodu, z drugiej jednak usypia czujność niektórych delikwentów.

Czym są i na jakiej zasadzie działają czujniki parkowania?

Czujniki parkowania to w najprostszej definicji elektroniczne systemy ułatwiające manewr parkowania pojazdem. Sensory umieszczone w różnych miejscach z tyłu, ewentualnie z przodu pojazdu odbierają odbitą od przeszkody falę ultradźwiękową i przesyłają sygnał do jednostki centralnej. Dźwięk buzzera informuje o zbliżającej się przeszkodzie. W zależności od odległości od niej sygnał może być przerywany – gdy bariera znajduje się w bezpiecznej odległości od samochodu lub ciągły – w przypadku dystansu krytycznego, graniczącego z kolizją. Pomiar odległości dokonywany jest w oparciu o czas powrotu fal dźwiękowych.

Jak zamontować czujniki parkowania? Kompleksowy poradnik

Kompletny system składa się z:

 • czujników / sensorów parkowania
 • jednostki centralnej odbierającej sygnał z czujników
 • wyświetlacza umożliwiającego wizualne monitorowanie sytuacji z kabiny pojazdu
 • głośnika emitującego przerywany lub ciągły sygnał dźwiękowy
 • przewodów montażowych pozwalających na podpięcie systemu do instalacji elektrycznej pojazdu

W jakich sytuacjach przydają się czujniki parkowania?

Wbrew powszechnym opiniom korzystanie z czujników parkowania nie umniejsza umiejętnościom kierowcy. W dużym ruchu lub ciasnych miejscach koncentracja prowadzącego pojazd często wystawiona jest na próbę, w której nieocenioną pomocą okazują się elektroniczne systemy wspomagające parkowanie. Zatłoczone ulice, małe parkingi i niewymiarowe miejsca to częsta przyczyna problemów z manewrowaniem zarówno samochodami osobowymi, jak i większymi dostawczymi. Często to właśnie zawodowi kierowcy tych ostatnich pojazdów wspomagają się czujnikami cofania. Spore gabaryty nie pozwalają poprawnie ocenić sytuacji i zauważyć przeszkody, którą może okazać się słupek, inny pojazd, kosz na śmieci czy nawet budynek. Sensory pozwalają precyzyjnie odmierzyć odległość i zaparkować z zachowaniem optymalnego dystansu.

W wielu nowych samochodach czujniki parkowania montowane są na wyposażeniu fabrycznym. Starsze egzemplarze zazwyczaj pozbawione są tego typu udogodnień, dlatego ich właściciele często decydują się na zakup zestawów do samodzielnego montażu.

Jakie czujniki parkowania są najlepsze?

Na rynku akcesoriów samochodowych dostępne są różne modele czujników parkowania, których główną funkcją jest ostrzeganie kierowców przed przeszkodą znajdującą się z tyłu lub z przodu parkującego samochodu. W różnych kompletach akcesoriów znajduje się od 4 do 8 czujek przeznaczonych na tył i przód auta. Czasem możemy również dobrać kolor czujnika pod kolor nadwozia.

Ekspert radzi

Zazwyczaj montowane w zderzaku czujniki lub ich zamienniki nadają się do malowania, co ma znaczenie w przypadku, gdy nie uda nam się kupić elementów pod kolor karoserii. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne lakierowanie, pamiętajmy o odtłuszczeniu powierzchni docelowej, na przykład benzyną ekstrakcyjną oraz zastosowaniu podkładu. Gdy nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, pozostawmy sprawę fachowcom - mówi ekspert sklepu dwr.com.pl Krzysztof Franke.

Zestawy czujników dostępne są w różnych konfiguracjach, co pozwala dopasować produkty najlepiej odpowiadające naszym oczekiwaniom. Dobrze jest zdecydować się na te, które posiadają przewód dzielony. Pozwoli on na szybką wymianę pojedynczego czujnika, bez konieczności demontażu całej instalacji. Wybierając najlepszy zestaw, zwróćmy również uwagę na zasięg sensorów. Elementy montowane na tył pojazdu powinny ostrzegać o przeszkodzie znajdującej się w promieniu od ok. 1,5 do 2,5 metrów.

W ofercie sklepu dwr.com.pl posiadamy między innymi:

Montaż czujników parkowania na tył pojazdu – od czego zacząć?

Zanim zaczniemy montować czujniki parkowania, należy dokładnie zaplanować ich rozmieszczenie na samochodzie. Optymalną opcją jest instalacja 4 czujek na tył i ewentualnie 4 na przód auta. Odległość pomiędzy sensorami wynosi zazwyczaj od 30 do 40 cm. Wysokość, na jakiej powinny znaleźć się elementy, określona jest w instrukcji obsługi dołączonej do zestawu.

W przypadku asystenta parkowania marki Valeo Beep&Park czujniki powinny być zamontowane w zderzaku na wysokości 44 – 65 cm nad ziemią.

Sprzęt niezbędny do montażu czujników parkowania

Do sprawnego zamontowania czujników parkowania niezbędne będą:

 • wiertło / otwornica o odpowiedniej średnicy – zazwyczaj akcesorium dostępne jest w komplecie
 • wkręty
 • miarka do wyznaczenia prawidłowej wysokości i odległości
 • wkrętarka lub śrubokręt
 • klucze w razie konieczności zdjęcia zderzaka
 • mazak do zaznaczenia miejsc wiercenia otworów
 • taśma dwustronna

Jak zamontować czujniki parkowania? Kompleksowy poradnik

W znacznej części przypadków instalacja zestawu wiąże się z koniecznością zdjęcia zderzaka. Po odmierzeniu i zaznaczeniu miejsc możemy wywiercić otwory, w których umieścimy sensory.

Czujniki parkowania – instalacja centralki i podłączenie przewodów

Najlepszym miejscem do zamontowania centralki zestawu jest przestrzeń bagażnika. W celu przeciągnięcia kabli trzeba odchylić lub chwilowo usunąć fragmenty tapicerki i plastikowe elementy kryjące. Jednostkę podłączamy przewodem do zasilania światła cofania.

Montaż wyświetlacza z głośnikiem

Wyświetlacz montujemy zwykle na desce rozdzielczej. Można go przymocować za pomocą taśmy dwustronnej. Najczęściej na środku lub z boku po lewej stronie kierownicy, choć oczywiście zależy to od indywidualnych upodobań kierowcy. W związku z tym, że kable musimy przeciągnąć z tyłu pojazdu na jego przód, warto dobrze przemyśleć kolejne kroki. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie otworów technologicznych w podsufitce albo progu auta. Jeśli nie jesteśmy biegli w systemach elektronicznych, poprawne podłączenie kabli będzie wymagało skrupulatnego przestudiowania instrukcji. Stanowczo odradzamy pośpiech.

Test czujników parkowania  

Po zakończonym montażu czujników parkowania, podłączeniu i schowaniu wszystkich kabli należy przeprowadzić test. Warto zrobić go jeszcze zanim przymocujemy zderzak, elementy poszycia bocznego czy plastikowe osłony. Ekran powinien zareagować już po wrzuceniu wstecznego biegu. Jeśli postępowaliśmy zgodnie z instrukcją, po ustawieniu za samochodem przeszkody czujniki powinny ją wykryć i wydać dźwięki ostrzegawcze. Skala na ekranie pokaże odległość bariery od pojazdu. Dla pewności podczas wykonywania testu warto poprosić o pomoc zaufaną osobę.

Montaż czujników parkowania z przodu pojazdu

W przypadku instalacji sensorów z przodu pojazdu na niektórych etapach prac postępujemy analogicznie do tych opisanych wcześniej. Czujniki parkowania montujemy w przednim zderzaku i podłączamy cztery przewody: ACC, czyli plus po stacyjce, hamulec, wsteczny i masę. W przypadku instalacji czujników przednich warto pamiętać o montażu wyłącznika, który pozwoli szybko dezaktywować system. Funkcja ta przydaje się w korkach, kiedy odległości między autami drastycznie się zmniejszają.

Ekspert radzi

Czasem co za dużo to nie zdrowo. Okazuje się, że montaż przednich czujników parkowania nie zawsze jest pożądany. Ich częste uruchamianie się może dekoncentrować kierowcę, a nawet wprowadzać lekką dezorientację. Jeśli do tej pory dawaliśmy sobie radę jeżdżąc bez czujników na przednim zderzaku, prawdopodobnie ich montaż nie jest konieczny - radzi nasz ekspert Krzysztof Franke.

Czujniki parkowania – o czym jeszcze warto pamiętać?

Dobrze zamontowane tylne czujniki parkowania precyzyjnie oceniają odległość samochodu od przeszkody i pomagają uniknąć zderzenia. Prowadząc samochód i wykonując manewry, nie możemy jednak zapominać o pełnej koncentracji i bezmyślnie ufać systemom kontroli, które w pewnych warunkach też mogą zawodzić. Tym bardziej, że czasem wystarczy wąski słupek, którego nie wychwycą fale ultradźwiękowe.

Jak zamontować czujniki parkowania? Kompleksowy poradnik

Uniwersalne czujniki parkowania zawsze lekko wystają poza obrys zderzaka, dlatego mogą być narażone na działanie czynników atmosferycznych. Elementy te warto dobrze zabezpieczyć, by jak najdłużej skutecznie pełniły swoją funkcję.

Praktycznym i estetycznym zarazem rozwiązaniem są sensory montowane w technologii Flush Mount. Tworzą one idealną płaszczyznę z powierzchnią, w którą zostały wmontowane. Doskonale nadają się również do malowania pod kolor nadwozia.

Samodzielny montaż czujników parkowania wymaga pewnych podstawowych umiejętności technicznych, jeśli więc nie czujemy się na siłach, by wykonać go prawidłowo, poprośmy o pomoc fachowca.

Autor tekstu: Marzena Wilk

Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego na kierunku filologia polska. W każdej przygodzie zawodowej towarzyszy jej klawiatura. Pisała dla Nowin Gliwickich, tworzy teksty na blogi motoryzacyjne. Ceni dobrą książkę i niezobowiązujący film. Zawsze liczy się ze zdaniem mądrzejszych od siebie.

Może Cię także zainteresować

3M Company7TINADBLALCAAMIOATAS - PLAKATEAUTOMAXAUTOSOLBASEUSBLOOMBLOWBOLLBORYGOBOSCHCALIFORNIA SCENTSCARMOTIONCARPLANCASTROLCERAMIZERCHAMPIONCHEMNAFT QUALITIUMCOLLINITECOLOURLOCKDENSODISNEYDR MARCUSDRUCHEMA ORIGINALDURACELLDWREINPARTS AUTOMOTIVEELFELJOTFARENHEITFILTRONFINISH KAREFLASHFORDFORMULA 1FRESSOFROGUMGLIPTONEGM GENERAL MOTORS - OPELGOTIEGÓRECKIHEYNERHOLTSHOUSE DETAILINGK2 - MELLEKOCH CHEMIEKUFIETAKUKLAKUNAGONEKUNGSLABOLIQUI MOLYLOTOSMASNERMAXIFIMAZDAMEGUIARSMENZERNAMIX-PLASTMOBILMOJE AUTOMOTULMURSKAMYWAYNANOAUTONARVANEGOTTIOGNIOCHRONORLENOSRAMPHILIPSPINGIPK-MOTPOORBOYS WORLDPOXIPOLPRESTONEPRODIG TECHPURE CHEMIEQ11QUIXXRAIN-XREZAW-PLASTRING AUTOMOTIVERR CUSTOMSRUPESSENASHINY GARAGESOFT99SONAXSTANMOTTANNERS PRESERVETENZITEXTARTOTALTRWTUNGSRAMTURTLE WAXUTALVALEOVALETPROVERSACOVICTOR REINZVISIONVOICE KRAFTWESCOWUNDER-BAUMXERAMICYATO
Darmowa dostawajuż od 300 zł
Szybka wysyłkadostawa w 24h
30 dni na zwrotjasne zasady
Gwarancja jakościnajlepsze marki
Zapisz się do naszego Newslettera

I odbierz 5% rabatu na pierwszy zakup w sklepie.Co zyskujesz? Będziesz otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie.