Bezpieczniki samochodowe

Zadaniem bezpieczników samochodowych jest ochrona instalacji elektrycznej pojazdu oraz poszczególnych odbiorników przed zniszczeniem na skutek nagłego wzrostu natężenia prądu. Gdy natężenie jest zbyt wysokie, bezpiecznik samochodowy przepala się, wyłączając obwód. Bezpieczniki elektryczne stanowią skuteczne zabezpieczenie zarówno drobnych elementów instalacji jak klakson, radio, ogrzewanie czy oświetlenie pojazdu, jak i ważniejszych podzespołów jak alternator, komputer pokładowy, pompa hamulcowa lub cewki zapłonowe. Każdy samochód posiada również bezpiecznik główny, który może całkowicie odciąć zasilanie w aucie.

Bezpieczniki samochodowe zlokalizowane są w pojeździe w komorze silnika nad prawym lub lewym nadkolem, czasem w okolicach podszybia oraz w kabinie samochodu pod deską rozdzielczą lub po stronie pasażera. Poszczególne elementy różnią się między sobą napięciem oraz natężeniem prądu. Bezpieczniki mini i normal dysponują natężeniem 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 15, 20 lub 25A. Bezpieczniki elektryczne maxi natężeniem 30, 40, 50, 60, 70, 80 i 100A. W sklepie dwr.com.pl posiadamy różne typy bezpieczników samochodowych firmy Carmotion.

Bezpieczniki samochodowe – istotna ochrona różnych układów elektrycznych pojazdu

Współczesne samochody naszpikowane są różnego rodzaju elektroniką, do której sprawnego działania niezbędne są bezpieczniki. Zarówno najprostsze rozwiązania w postaci radia czy wycieraczek dostępnych w standardzie w praktycznie każdym samochodzie, jak i dodatkowe opcje wyposażenia jak system podgrzewania przedniej szyby wymagają zastosowania skutecznych elementów zabezpieczających. Różne typy bezpieczników samochodowych nisko i wysokoprądowych dedykowane są do poszczególnych mniej lub bardziej zaawansowanych układów elektrycznych. Ich wymiana zazwyczaj nie stanowi problemu, warto jednak pamiętać o prawidłowym dopasowaniu parametrów. Dwie najważniejsze wartości określają napięcie oraz natężenie prądu.

Bezpieczniki elektryczne w samochodzie – zasada ich działania

Niewielkich rozmiarów elementy, jakimi są bezpieczniki samochodowe, chronią różne układy elektryczne zarówno przed drobnymi, jak i poważniejszymi awariami. Genialna w swej prostocie zasada ich działania nie zmieniła się od lat. Bezpieczniki biorą na siebie wszelkie nadwyżki i obciążenia związane z niewłaściwym działaniem poszczególnych systemów instalacji elektrycznej pojazdu. Jako takie stanowią skuteczną barierę, której siła tkwi jednocześnie w słabości. Elementy przepalają się, odcinając dopływ niepożądanej dawki prądu do poszczególnych urządzeń. W ten sposób ważne podzespoły pojazdu po szybkiej wymianie bezpiecznika mogą działać dalej. Tego typu procesy znacznie ograniczają koszty napraw drogiego i często bardzo wrażliwego sprzętu.

Typy bezpieczników samochodowych

Kwestię doboru typu bezpieczników do danego modelu pojazdu określa jego producent. Na rynku dostępnych jest wiele opcji umożliwiających dobranie właściwego rodzaju zabezpieczenia. Ze względu na budowę oraz formę wyróżniamy:

Zarówno szklane, jak i plastikowe bezpieczniki samochodowe występują w starszych modelach pojazdów.

Inny podział bezpieczników stworzony został ze względu na ich parametry. Poszczególne typy bezpieczników samochodowych mają za zadanie ochronę różnych mniej lub bardziej wymagających układów.

Dla wygody i pewności zastosowania właściwego elementu wykorzystano oznaczenie kolorami. Poszczególne kolory przypisane są do bezpieczników o różnym natężeniu prądu. Wyróżniamy następujące typy bezpieczników samochodowych normal i mini:

 • Bezpiecznik samochodowy szary – 2A
 • Bezpiecznik samochodowy fioletowy – 3A
 • Bezpiecznik samochodowy beżowy / jasnobrązowy – 5A
 • Bezpiecznik samochodowy ciemnobrązowy – 7,5A
 • Bezpiecznik samochodowy czerwony – 10A
 • Bezpiecznik samochodowy niebieski – 15A
 • Bezpiecznik samochodowy żółty – 20A
 • Bezpiecznik samochodowy biały / przeźroczysty – 25A

Bezpieczniki maxi występują w kolorach:

 • Bezpiecznik zielony – 30A
 • Bezpiecznik pomarańczowy – 40A
 • Bezpiecznik czerwony – 50A
 • Bezpiecznik niebieski – 60A
 • Bezpiecznik brązowy – 70A
 • Bezpiecznik biały / przeźroczysty – 80A
 • Bezpiecznik fioletowy – 100A

Informację o wysokości natężenia prądu można znaleźć na obudowie zarówno płytkowych, szklanych, jak i cylindrycznych elementów. Wyraźne oznaczenie bezpieczników to podstawa szybkiej ich wymiany.

Bezpieczniki elektryczne – gdzie najczęściej można je znaleźć w samochodzie?

Bezpieczniki elektryczne mogą znajdować się w różnych miejscach w przestrzeni samochodu. W zależności od zamysłu producenta auta, skrzynkę z zabezpieczeniem poszczególnych układów elektrycznych pojazdu znajdziemy pod maską w okolicach akumulatora, pod deską rozdzielczą po stronie kierowcy lub w bagażniku. W kabinie pojazdu znajdują się najczęściej bezpieczniki niskoprądowe typu normal i mini. Bezpieczniki wysokoprądowe umiejscowione są zazwyczaj w przestrzeni przy akumulatorze. Skrzynka, w której znajdują się bezpieczniki elektryczne, jest dobrze oznaczona. Jej plastikowa pokrywa zawiera też wiele istotnych informacji ułatwiających wymianę elementów. Na jej wewnętrznej części znajduje się zazwyczaj schemat bezpiecznikowy ułatwiający zlokalizowanie przepalonego bezpiecznika.

Komplet bezpieczników samochodowych – kiedy się przydaje?

Bezpiecznik samochodowy może przydać się w każdej chwili. W dzisiejszych czasach korzystanie z różnego rodzaju sprzętu elektronicznego dotyczy również przestrzeni samochodu. W sytuacji, gdy do gniazda zapalniczki podłączymy zbyt wiele urządzeń, układ może ulec przeciążeniu. W takim wypadku najczęściej dochodzi do przepalenia bezpiecznika. Sporym problemem może być również wadliwa instalacja elektryczna auta. Jeśli jednak skończy się jedynie na wymianie bezpiecznika, koszty naprawy awarii będą stosunkowo niewielkie.

W naszym internetowym katalogu posiadamy pojedyncze bezpieczniki oraz komplety bezpieczników samochodowych. Ze względu na to, że nie wiemy, który element w danym momencie ulegnie przepaleniu, warto zaopatrzyć się w komplet bezpieczników samochodowych o różnych wartościach.

Posiadamy między innymi:

Dobrze pomyślane zestawy to propozycja jednego z najpopularniejszych na rynku dostawców dobrej jakości części i akcesoriów samochodowych marki Carmotion.

Polecamy również mniejsze i większe komplety bezpieczników samochodowych o tych samych wartościach.

Bezpieczniki elektryczne w aucie – wymiana

Wymiana bezpiecznika w samochodzie nie jest zadaniem skomplikowanym, dlatego większość kierowców radzi sobie z nim bez większych problemów. W miarę możliwości warto wcześniej zorientować się, w którym miejscu dokładnie znajduje się skrzynka bezpiecznikowa w naszym aucie. Jeśli lokalizacja ta jest nam znana, wymiana potrwa zdecydowanie krócej.

Kolejnym krokiem jest zweryfikowanie, który bezpiecznik samochodowy uległ przepaleniu. Zadanie to ułatwiają przeźroczyste obudowy bezpieczników płytkowych i szklanych. W przypadku dużej awarii może nawet dojść do osmolenia obudowy. Aby jednak stwierdzić, że drucik w bezpieczniku został przerwany lub uszkodzony, trzeba wyjąć go z gniazda. Spore zagęszczenie elementów w skrzynce nie ułatwia sprawy, dlatego tego typu działania warto ułatwić sobie, wykorzystując specjalny chwytak.

W zlokalizowaniu przepalonego bezpiecznika pomagają schematy umieszczone na pokrywie skrzynki. Wiedząc, który element wyposażenia nie działa poprawnie, jesteśmy w stanie znaleźć przypisany do niego bezpiecznik. Dokładne czytanie schematów ogranicza możliwość pomyłki.

Po dokładnym ustaleniu, który bezpiecznik samochodowy uległ przepaleniu, wystarczy wymienić go na nowy, w pełni sprawny element. Należy wmontować go w gniazdo wcześniej wyjętego bezpiecznika. Wartość natężenia prądu nowego podzespołu musi być taka sama jak tego, który uległ przepaleniu. Ewentualne różnice tych wartości mogą skutkować poważnym uszkodzeniem danego układu lub jego niewystarczająco efektywnym działaniem.

W naszym sklepie internetowym znajdziesz różne typy bezpieczników samochodowych, dzięki którym dokonasz niezbędnych napraw. Pamiętaj również, że komplet bezpieczników samochodowych może wybawić Cię z opresji podczas odbywania dłuższej podróży. Niewielkich rozmiarów, estetyczne opakowanie kilku sztuk elementów o różnych wartościach natężenia prądu warto wrzucić do bagażnika lub schowka w aucie.

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze produktów przystosowanych do zamontowania w Twoim samochodzie, skontaktuj się z naszym konsultantem. Na wszelkie nurtujące pytania dotyczące akcesoriów motoryzacyjnych odpowiedzą również wykwalifikowani pracownicy naszego sklepu stacjonarnego w Katowicach.

Bezpieczniki samochodowe i dedykowane do nich akcesoria

Bezpieczniki samochodowe to elementy, dzięki którym jesteśmy w stanie uchronić poszczególne obwody instalacji elektrycznej pojazdu przed uszkodzeniem. Jeśli potrzebujesz również innych akcesoriów współpracujących z bezpiecznikami, w naszym katalogu znajdziesz solidne oprawy oraz adaptery ułatwiające szybką i bezinwazyjną instalację nowego obwodu elektrycznego. Oferowane przez nas gniazda są w pełni hermetyczne i dedykowane do różnych typów bezpieczników. Adaptery pozwalają z kolei na zmianę jednego wejścia w dwa, zapewniając jednocześnie pełną ochronę obwodów.

Polecamy również różne typy złączy elektrycznych w obudowach oraz osłony przewodów do złączy elektrycznych. Wszystkie prezentowane przez nas produkty z katalogu „bezpieczniki samochodowe”  stanowią bardzo atrakcyjną i korzystną cenowo propozycję marki Carmotion.

3M Company7TINADBLALCAAMIOATAS - PLAKATEAUTOMAXAUTOSOLBASEUSBLOOMBLOWBOLLBORYGOBOSCHCALIFORNIA SCENTSCARMOTIONCARPLANCASTROLCERAMIZERCHAMPIONCHEMNAFT QUALITIUMCOLLINITECOLOURLOCKDENSODISNEYDR MARCUSDRUCHEMA ORIGINALDURACELLDWREINPARTS AUTOMOTIVEELFELJOTFARENHEITFILTRONFINISH KAREFLASHFORDFORMULA 1FRESSOFROGUMGLIPTONEGM GENERAL MOTORS - OPELGOTIEGÓRECKIHEYNERHOLTSHOUSE DETAILINGK2 - MELLEKOCH CHEMIEKUFIETAKUKLAKUNAGONEKUNGSLABOLIQUI MOLYLOTOSMASNERMAXIFIMAZDAMEGUIARSMENZERNAMIX-PLASTMOBILMOJE AUTOMOTULMURSKAMYWAYNANOAUTONARVANEGOTTIOGNIOCHRONORLENOSRAMPHILIPSPINGIPK-MOTPOORBOYS WORLDPOXIPOLPRESTONEPRODIG TECHPURE CHEMIEQ11QUIXXRAIN-XREZAW-PLASTRING AUTOMOTIVERR CUSTOMSRUPESSENASHINY GARAGESOFT99SONAXSTANMOTTANNERS PRESERVETENZITEXTARTOTALTRWTUNGSRAMTURTLE WAXUTALVALEOVALETPROVERSACOVICTOR REINZVISIONVOICE KRAFTWESCOWUNDER-BAUMXERAMICYATO
Darmowa dostawajuż od 300 zł
Szybka wysyłkadostawa w 24h
30 dni na zwrotjasne zasady
Gwarancja jakościnajlepsze marki
Zapisz się do naszego Newslettera

I odbierz 5% rabatu na pierwszy zakup w sklepie.Co zyskujesz? Będziesz otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie.

Filtrowanie produktów

Producent
zamknij