Nakrętki i śruby do kół

Kwestie komfortu i bezpieczeństwa podróżowania samochodem zależą od wielu czynników i elementów takich jak konstrukcja, wyposażenie oraz części eksploatacyjne. Niezwykle istotne znaczenie ma również zabezpieczenie kół pojazdu. Sezonowa wymiana opon czy zakup nowych felg to sytuacje, w których zwracamy uwagę na rodzaje śrub i nakrętek w kołach naszych samochodów. Standardowe procedury przeważnie nie wymagają zakupu nowych części, jednak zdarza się, że podczas eksploatacji śruby do kół zgubią się lub ulegną skorodowaniu. Zakup nowego kompletu elementów może również okazać się niezbędny podczas wymiany felg na inny ich rodzaj.

Dobierając śruby do felg stalowych lub aluminiowych, warto zwrócić uwagę na kilka niezbędnych parametrów, określonych zazwyczaj i dobrze opisanych w dokumentacji technicznej pojazdu. Jeśli nasz wybór dotyczy nietypowych rozwiązań, które nie zostały fabrycznie przewidziane w pojeździe, na przykład wymiany felg stalowych na aluminiowe, przy zakupie trzeba sprawdzić typ gniazda, rodzaj gwintu i łba, długość śruby oraz średnicę gwintu. Okazuje się, że nie bez znaczenia jest również jakość, jaka charakteryzuje dane śruby do kół. Tu najważniejszym aspektem jest oznaczenie wytrzymałości. W naszym asortymencie posiadamy śruby do felg stalowych i aluminiowych w różnych rozmiarach, o wysokiej klasie twardości, przeznaczone do konkretnych modeli pojazdów renomowanej marki Eljot oraz śruby do kół zabezpieczające od firmy Automax.

Śruby do kół – najważniejsze parametry prawidłowego doboru

Śruby do kół jako najważniejszy element ich mocowania i zabezpieczenia zapewniają komfort i pewność jazdy. Eksperci radzą, by stan dokręcenia śrub sprawdzać tak często, jak to możliwe. Powszechną praktyką jest regulacja elementów po przejechaniu od 50 do 100km po sezonowej wymianie kół w aucie. Wybierając śruby do felg aluminiowych lub stalowych, koniecznie zwróćcie uwagę na:

 • typ gniazda – wyróżniamy stożkowe i kuliste. Osadzenie śruby jest niezwykle istotne i zapewnia odpowiednie trzymanie. Tylko idealny kontakt śruby z powierzchnią felgi zapewnia odpowiednie zabezpieczenie i daje gwarancję, że koło pod wpływem ewentualnych luzów nie odpadnie,
 • rozmiar łba śruby – najczęściej spotykanymi wymiarami są śruby pod klucze 17 i 19mm,
 • długość śruby – ta jest ważna ze względów bezpieczeństwa i trwałości elementów. Za krótkie śruby do kół nie zapewniają odpowiedniego trzymania, zbyt długie mogą korodować i szybciej się zużywać. Istnieje też ryzyko, że niedopasowane części będą nawet zahaczać lub ocierać się o inne elementy podwozia,
 • skok gwintu – czyli jeden z parametrów podstawowych, który razem ze średnicą gwintu stanowią istotny wyznacznik doboru kół,
 • średnica gwintu,
 • długość gwintu,
 • podstawowe oznaczenie „M” przy klasyfikacji śruby oznacza gwint metryczny.

Śruby do felg aluminiowych – czym się wyróżniają?

Żadnego kierowcy nie trzeba chyba przekonywać, że felgi aluminiowe przewyższają stalowe zarówno stylistyką, jak i wytrzymałością. Wielu kierowców posiada dwa rodzaje akcesoriów. Jeśli jesteś jednym z nich, powinieneś wiedzieć, że nie zaleca się w takim przypadku stosowania jednego rodzaju śrub. Na rynku automotive dostępne są oczywiście śruby do felg aluminiowych oraz śruby do felg stalowych. Naszym zdaniem tego podziału warto się trzymać. Najczęściej spotykanym rodzajem akcesoriów są śruby do felg aluminiowych o wykończeniu stożkowym. Przed zakupem i montażem do konkretnego modelu auta należy oczywiście sprawdzić, z jakim typem elementów mamy do czynienia.

Śruby do felg aluminiowych są z reguły dłuższe niż te wykorzystywane przy „stalówkach”. Sytuacja ta wynika z budowy felg. Grubsze felgi aluminiowe wymagają zastosowania dłuższych śrub, tak by przeszły przez obręcz i dobrze przymocowały koło.

Bardzo częstym rozwiązaniem dla felg aluminiowych są śruby antykradzieżowe. Ze względu na dość dużą wartość tych elementów wyposażenia, warto zaopatrzyć się w takie śruby do felg aluminiowych, które utrudnią ich odkręcenie osobom niepowołanym. Śruby do felg aluminiowych tego rodzaju wyposażone są w specjalne końcówki, a ich odkręcenie możliwe jest tylko przy użyciu odpowiedniego klucza.

Wybierając śruby do felg aluminiowych w swoim samochodzie, zwracajmy uwagę na ich parametry. Tylko właściwe dopasowanie elementów gwarantuje szybki i efektywny montaż kół, bez obaw o ich odkręcenie się podczas jazdy.

Śruby do felg stalowych – jak je dobrać?

Felgi stalowe, mimo że tańsze i skromniej prezentujące się w porównaniu do swoich aluminiowych odpowiedników, również wymagają solidnego montażu i zabezpieczenia. Zalecamy pewne i wygodne mocowanie, jakie zapewniają dedykowane śruby do felg stalowych. Ze względu na dość duże różnice w formie felg stalowych i aluminiowych, śruby do felg stalowych charakteryzują się innymi parametrami. W „stalówkach” stosuje się najczęściej śruby kuliste. Do tego rodzaju elementów przystosowane są najczęściej otwory w felgach. Jeśli zdecydujemy się na inny rodzaj mocowania, może ono nie spełnić prawidłowo swojej funkcji. Śruby do felg stalowych są krótsze niż te stosowane w alufelgach.

Zadbaj o właściwe wyposażenie swojego samochodu. Nawet najmniejsze jego elementy jak śruby do felg stalowych, mają ogromne znaczenie i decydują o komforcie i bezpieczeństwie jego eksploatacji. Sprawdź ofertę naszego sklepu. W razie trudności z doborem odpowiednich śrub skontaktuj się z naszymi konsultantami. Zapraszamy również do naszego sklepu stacjonarnego w Katowicach.

Rodzaje śrub do felg dostępne w ofercie naszego sklepu

Prezentujemy szeroki wybór śrub do kół marki Eljot przeznaczonych do montażu stalowych i aluminiowych felg samochodowych. Części zostały wykonane ze stopu metalu o wysokiej klasie twardości 10.9. Pokrywająca je ocynkowana powłoka ochronna zapobiega korozji i zabezpiecza powierzchnię śruby. W asortymencie posiadamy również śruby do kół pływające, z ruchomą podkładką umożliwiające prawidłowe zamontowanie felg o rozstawie otworów różniącym się nieco od oryginalnego. Dzięki tego typu elementom mamy możliwość skorygowania niewielkiej ok. dwumilimetrowej różnicy rozstawów. Dostępne u nas śruby do kół i felg dokręcicie za pomocą kluczy w rozmiarach 17 i 19mm. Wybierając prawidłowy rodzaj śrub, należy również wziąć pod uwagę typ osadzenia. Posiadamy śruby do felg stalowych i aluminiowych o gniazdach stożkowych i kulistych. Rozwiązaniem, które gwarantuje idealne dopasowanie, są śruby do kół specjalne, dedykowane do konkretnej marki pojazdu. Polecamy różne rozmiary śrub specjalnych do Peugeota, Citroena i Mercedesa.

U nas znajdziecie też wysokiej jakości śruby do felg aluminiowych zabezpieczające marki Automax utrudniające kradzież kół. Zestawy oraz pojedyncze części typu High Quality dostępne są w komplecie z adapterem, dzięki któremu możliwe jest szybkie i bezproblemowe ich odkręcenie. Powierzchnia śrub antykradzieżowych pokryta jest chroniącą je przed korozją i uszkodzeniem warstwą chromu. Zabezpieczenia do kół dostępne są w rozmiarach 12x1,5x22mm, 12x1,25x25mm, 12x1,25x27mm, 12x1,5x28mm, gdzie kolejne wartości określają:

 • M - gwint metryczny,
 • 12mm - średnicę gwintu,
 • 1,25mm - skok gwintu,
 • 22mm - długość gwintu.

Gwarancją bezpiecznego przykręcenia kół jest odpowiedni rozmiar śrub, dlatego sprawdzając kolejne parametry, zalecamy skrupulatność. W naszej ofercie internetowej posiadamy:

 • śruby do kół M12x1,25 o stożkowych i kulistych gniazdach i długościach gwintów 21, 22, 24, 25, 26, 28, 30, 35, 40, 42, 43, 44, 46, 50, 55, 60mm oraz śruby pływające i specjalne w tym samym rozmiarze z gwintami 28, 31, 36, 46, 56, 66mm,
 • stożkowe i kuliste (sferyczne R12) śruby do kół M12x1,5 o gwintach długości 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 30, 32, 33, 35, 36, 37, 40, 42, 43, 45, 47, 50, 55, 60mm, a także elementy pływające i specjalne z gwintami 26, 28, 30, 31, 36, 46, 50mm,
 • śruby do kół M12x1,75 z gwintem o długości 30mm,
 • stożkowe śruby do kół M14x1,25 z gwintami 21, 23, 27, 28, 30, 32, 35, 38, 40, 43, 45, 50, 55, 60mm,
 • śruby do kół i felg M14x1,5 stożkowe i kuliste (R12, R13, R14) o gwintach 21, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 30, 32, 33, 35, 38, 40, 42, 43, 45, 47, 50, 52, 55, 60mm. W tej kategorii znajdziecie również śruby specjalne z ruchomą podkładką z gwintami o długości 28 i 30mm oraz śruby do kół z dużym kołnierzem dedykowane między innymi do busów VW.

Śruby do kół i felg sprzedajemy jako pojedyncze elementy oraz w zestawach po 16 i 20 sztuk.

3M Company7TINADBLALCAAMIOATAS - PLAKATEAUTOMAXAUTOSOLBASEUSBLOOMBLOWBOLLBORYGOBOSCHCALIFORNIA SCENTSCARMOTIONCARPLANCASTROLCERAMIZERCHAMPIONCHEMNAFT QUALITIUMCOLLINITECOLOURLOCKDENSODISNEYDR MARCUSDRUCHEMA ORIGINALDURACELLDWREINPARTS AUTOMOTIVEELFELJOTFARENHEITFILTRONFINISH KAREFLASHFORDFORMULA 1FRESSOFROGUMGLIPTONEGM GENERAL MOTORS - OPELGOTIEGÓRECKIHEYNERHOLTSHOUSE DETAILINGK2 - MELLEKOCH CHEMIEKUFIETAKUKLAKUNAGONEKUNGSLABOLIQUI MOLYLOTOSMASNERMAXIFIMAZDAMEGUIARSMENZERNAMIX-PLASTMOBILMOJE AUTOMOTULMURSKAMYWAYNANOAUTONARVANEGOTTIOGNIOCHRONORLENOSRAMPHILIPSPINGIPK-MOTPOORBOYS WORLDPOXIPOLPRESTONEPRODIG TECHPURE CHEMIEQ11QUIXXRAIN-XREZAW-PLASTRING AUTOMOTIVERR CUSTOMSRUPESSENASHINY GARAGESOFT99SONAXSTANMOTTANNERS PRESERVETENZITEXTARTOTALTRWTUNGSRAMTURTLE WAXUTALVALEOVALETPROVERSACOVICTOR REINZVISIONVOICE KRAFTWESCOWUNDER-BAUMXERAMICYATO
Darmowa dostawajuż od 300 zł
Szybka wysyłkadostawa w 24h
30 dni na zwrotjasne zasady
Gwarancja jakościnajlepsze marki
Zapisz się do naszego Newslettera

I odbierz 5% rabatu na pierwszy zakup w sklepie.Co zyskujesz? Będziesz otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie.

Filtrowanie produktów

Cena
oddo
Liczba sztuk
Długość robocza
Płaszczyzna
Klucz
Producent
zamknij