Łańcuchy na koła

Łańcuchy na koła to bardzo ważny element zimowego wyposażenia samochodu. Zakłada się je wtedy, gdy warunki drogowe pod wpływem ostrych opadów śniegu lub oblodzenia stają się bardzo wymagające, w miejscowościach, w których umieszczono znaki nakazujące jazdę z łańcuchami. Montujemy je w modelach aut, w których producent nie zabrania ich stosowania ze względów technicznych. Łańcuchy śniegowe mocowane są na dwóch lub wszystkich czterech kołach, w zależności od rozłożenia napędu. Większość zestawów wykonanych jest ze stali stopowej manganowej bądź tytanowej, a ich ogniwa mają kształt rombowy ukośny.

Wybierając łańcuchy na koła, musimy znać markę, model i typ pojazdu oraz rozmiar opon. Ważne jest też określenie, w jakich warunkach będziemy używać pojazdu z łańcuchami, oraz jak często zamierzamy je eksploatować. Pamiętajmy, że dobre łańcuchy śniegowe to inwestycja na lata, dlatego wybierajmy akcesoria atestowane i certyfikowane, realizujące najwyższe standardy jakości, wydajności i niezawodności. Dostępne w naszej ofercie łańcuchy na koła do samochodów osobowych z rombowym wzorem zapobiegającym poślizgom posiadają oznaczenia TÜV oraz GS, które umożliwiają ich stosowanie na terenie całej Unii Europejskiej. Sprawdź prezentowane w asortymencie sklepu łańcuchy na koła AMiO oraz opaski zaciskowe Carmotion.

Łańcuch na koła – nieoceniona pomoc w trudnych warunkach drogowych

Jazda po oblodzonych i zaśnieżonych drogach wymaga od kierowców wcześniejszego przygotowania. Mowa tu nie tylko o umiejętnościach samych prowadzących pojazd, ale i zapleczu technicznym. Różne elementy zimowego wyposażenia auta gwarantują przetrwanie sezonu zimowego bez przykrych niespodzianek. Zaniedbania w tym zakresie z reguły kosztują właścicieli aut sporo nerwów, a niejednokrotnie mogą stać się przyczyną poważnych awarii. Jednym z ważniejszych atrybutów zimowych podróży są łańcuchy na koła. Te proste akcesoria na dobre zadomowiły się w kanonie sezonowych akcesoriów, dlatego różne ich rozmiary znajdziecie również w katalogu naszego sklepu.

Jeśli nie wiesz, jaki rozmiar akcesoriów najlepiej sprawdzi się w Twoim samochodzie, lub jak prawidłowo założyć łańcuch na koła skorzystaj z porady naszych konsultantów. Czekamy na Ciebie w naszym sklepie stacjonarnym w Katowicach. Bez problemu skontaktujesz się też z nami telefonicznie lub mailowo.

Łańcuchy śniegowe – praktyczny dodatek, czy niezbędny element zimowego wyposażenia auta?

W Polsce obowiązek posiadania łańcuchów na kołach dotyczy głównie rejonów górskich. Akcesoria musimy założyć, jeżdżąc po odpowiednio oznaczonych na tę okoliczność drogach. Wybierając się zatem na narty, warto pomyśleć o odpowiednim doposażeniu naszego pojazdu. W przypadku samochodów osobowych minimum stanowią dwa łańcuchy śniegowe założone na koła napędowe. W autach z napędem na cztery osie zaleca się instalację kompletu łańcuchów, a w przypadku braku odpowiedniej ich ilości przynajmniej na koła przednie. W Austrii, Włoszech czy Szwajcarii łańcuch na koła należy obowiązkowo wozić w aucie w wyznaczonych okresach, najczęściej od początku lub połowy listopada do końca kwietnia. Tak, by zawsze być przygotowanym na gwałtowną zmianę warunków pogodowych.

Decyzja o nałożeniu łańcuchów uzależniona jest też od woli i potrzeb kierowcy. Jeśli zastane warunki atmosferyczne znacznie utrudniają jazdę, nałożenie łańcuchów śniegowych może podnieść komfort poruszania się. Pamiętajmy jednak, że samochodem z łańcuchami śniegowymi na kołach nie można jeździć po asfalcie. Łańcuch na koła nadaje się jedynie na oblodzone i mocno zaśnieżone nawierzchnie.

Łańcuchy na koła – dostępne rodzaje. Jak wybrać te najlepsze?

Przed zakupem łańcuchów do samochodu upewnijmy się, jaki ich rodzaj rekomenduje producent naszego auta oraz czy ich montaż w ogóle jest możliwy. Dowiemy się tego z instrukcji obsługi pojazdu. Najpopularniejszym rodzajem łańcuchów śniegowych są akcesoria metalowe. Jednak na rynku dostępne są różne odsłony alternatywnych produktów.

Łańcuch na koła – akcesoria metalowe

Solidne i trwałe łańcuchy śniegowe wykonane ze stopów niklu, manganu i tytanu gwarantują pewność wykonywania nawet trudnych manewrów drogowych na nawierzchniach o znacznie ograniczonej przyczepności. Tylko dobrze dopasowany łańcuch na koła zapewnia optymalny poziom bezpieczeństwa i komfortu jazdy, dlatego przy zakupie szczególną uwagę należy zwrócić na ich rozmiar. Tu istotne są informacje o wymiarach opon i felg. Pomiaru zewnętrznej średnicy oraz szerokości należy oczywiście dokonać na kole zimowym.

Innym ważnym aspektem doboru metalowego łańcucha na koło jest wielkość ogniw. Mniejsze oczka zapewniają zdecydowanie lepszą jakość eksploatacji w przypadku samochodów osobowych. Metalowe elementy nie uszkadzają wtedy nadkola. Aut wyżej zawieszonych ten problem nie dotyczy, nawet w przypadku nieco większych ogniw. Najlepszą dostępną na rynku i polecaną przez ekspertów opcją są łańcuchy śniegowe tworzące na oponie wzór rombowy czy też diamentowy. Tego typu łańcuchy na koła marki AMiO o wysokości ogniw 12mm znajdziecie w ofercie naszego sklepu. Akcesoria nadają się do stosowania w samochodach do 1800kg, a ich rozmiar dostosowany jest do wielu wymiarów kół. Prezentujemy między innymi łańcuchy śniegowe na koła AMiO KN-100 12mm z możliwością zastosowania na kołach w rozmiarze 16” 205/65R16.

Łańcuchy śniegowe – produkty tekstylne

Jedną z popularnych ostatnio opcji radzenia sobie z trudną zimową nawierzchnią są tekstylne łańcuchy na koła. Wielu kierowców docenia łatwość montażu tych akcesoriów oraz wrażenia z jazdy eliminujące irytujący hałas i wibracje. Łańcuchy na koła wykonane ze specjalnego materiału dobrze przylegają do opony, oddzielając jej powierzchnię od podłoża, pozostając jednocześnie całkowicie bezpiecznymi dla podwozia auta. Tekstylne łańcuchy śniegowe pierzemy, a następnie dokładnie suszymy tak, by jak najlepiej przygotować je do następnego użycia. W wątpliwość można oczywiście poddać trwałość łańcuchów tekstylnych. Nie stanowią one też zamienników dla łańcuchów metalowych w krajach, gdzie obowiązuje nakaz ich stosowania.

Łańcuchy na koła – jak sprawdzają się opaski antypoślizgowe?

W katalogu naszego sklepu znajdziecie też zestaw opasek antypoślizgowych na koła marki Carmotion. Plastikowe akcesoria w wielu sytuacjach stanowią bardzo praktyczną alternatywę dla klasycznych łańcuchów śniegowych. Ważną zaletą ich użytkowania jest fakt, że nie niszczą one nawierzchni. Wytrzymałe tworzywo sztuczne jest odporne na zerwanie i dobrze sprawdza się w niskich temperaturach. Montaż opasek antypoślizgowych na kołach nie sprawia problemu. Oferowane przez nas akcesoria o długości 93,5cm najlepszą skuteczność osiągają na oponach o szerokości 205mm. Po zdjęciu z koła opaski nie nadają się do ponownego użycia. Zestaw dostępny w naszej ofercie zawiera 10 sztuk mocnych pasków w jaskrawym pomarańczowym kolorze.

Łańcuch na koła – jak prawidłowo go założyć?

Dla doświadczonego kierowcy założenie łańcucha na koło zazwyczaj nie stanowi problemu. Wielu ekspertów podkreśla, by czynność tę przećwiczyć „na sucho”, przed garażem lub na parkingu. Trening pozwala uniknąć stresu związanego z wykonywaniem tego zadania po zmroku i w znacznie bardziej wymagających warunkach. Jakość naszych działań ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy, dlatego do sprawy warto podejść z dużą dawką rozwagi.

Na początku należy wyciągnąć łańcuch śniegowy z opakowania i chwytając za dwa końce stalowej linki, energicznie potrząsnąć. W ten sposób rozplątamy jego poszczególne fragmenty. Następnie łańcuch na koła należy rozłożyć na płaskim podłożu. Umieszczamy linkę po wewnętrznej stronie koła i spinamy oba jej końce. Przewlekając łańcuch na koła przez bloczki, naprężamy go maksymalnie, a następnie spinamy, wykorzystując możliwie najdalsze ogniwo. Czynność powtarzamy na pozostałych kołach.

Pamiętaj!

  • Zanim nałożysz łańcuch na koła, dokładnie oczyść nadkola z zalegającego śniegu.
  • Po założeniu łańcuchów na koła wykonaj test. Przejedź od 50 do 100 metrów i skoryguj ewentualne luzy.
  • Dostosuj prędkość jazdy do panujących warunków. Z łańcuchami na kołach nie przekraczaj 50km/h.

Łańcuchy na koła poza sezonem zimowym – jak się z nimi obchodzić?

Trwałość łańcuchów śniegowych w dużej mierze zależy od częstotliwości i jakości ich eksploatacji, a także warunków przechowywania poza sezonem zimowym. Zdjęty łańcuch na koła należy oczyścić ze śniegu oraz błota. Najlepiej zrobić to ciepłą wodą i szczotką. Przed zapakowaniem do pokrowca łańcuchy śniegowe wymagają dokładnego osuszenia. Łańcuchy na koła przechowujemy w suchym i bezpiecznym miejscu, do czasu nadejścia kolejnego sezonu zimowego.

O tym, w co jeszcze warto wyposażyć samochód zimą, przeczytacie na naszym blogu.

3M Company7TINADBLALCAAMIOATAS - PLAKATEAUTOLANDAUTOMAXAUTOSOLBASEUSBLOOMBLOWBOLLBORYGOBOSCHCALIFORNIA SCENTSCARMOTIONCARPLANCASTROLCERAMIZERCHAMPIONCHEMNAFT QUALITIUMCOLLINITECOLOURLOCKDENSODISNEYDR MARCUSDRUCHEMA ORIGINALDURACELLDWREINPARTS AUTOMOTIVEELFELJOTFARENHEITFILTRONFINISH KAREFLASHFORDFORMULA 1FRESSOFROGUMGLIPTONEGM GENERAL MOTORS - OPELGOTIEGÓRECKIHEYNERHOLTSHOUSE DETAILINGK2 - MELLEKOCH CHEMIEKUFIETAKUKLAKUNAGONEKUNGSLABOLIQUI MOLYLOTOSMASNERMAXIFIMAZDAMEGUIARSMENZERNAMIX-PLASTMOBILMOJE AUTOMOTULMURSKAMYWAYNANOAUTONARVANEGOTTIOGNIOCHRONORLENOSRAMPHILIPSPINGIPK-MOTPOORBOYS WORLDPOXIPOLPRESTONEPRODIG TECHPURE CHEMIEQ11QUIXXRAIN-XREZAW-PLASTRING AUTOMOTIVERR CUSTOMSRUPESSENASHINY GARAGESOFT99SONAXSTANMOTTANNERS PRESERVETENZITEXTARTOTALTRWTUNGSRAMTURTLE WAXUTALVALEOVALETPROVERSACOVICTOR REINZVISIONVOICE KRAFTWESCOWUNDER-BAUMXERAMICYATO
Darmowa dostawajuż od 300 zł
Szybka wysyłkadostawa w 24h
30 dni na zwrotjasne zasady
Gwarancja jakościnajlepsze marki
Zapisz się do naszego Newslettera

I odbierz 5% rabatu na pierwszy zakup w sklepie.Co zyskujesz? Będziesz otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie.

Filtrowanie produktów

Cena
oddo
Producent
zamknij