Klemy do akumulatora

Klemy do akumulatora zwane też zaciskami główkowymi to rodzaj złączek przykręcanych śrubą, za pomocą których możliwe jest łączenie kabli zasilających do akumulatora. Klemy gwarantują szybkie i bezproblemowe połączenie oraz rozłączenie przewodów do różnych urządzeń i aparatów instalacji elektrycznych. Taka łatwość montażu i demontażu to jedna z ważniejszych zalet tego typu akcesoriów. Wykonane z odpowiednich materiałów klemy do akumulatora zapewniają małą rezystancję oraz właściwą wytrzymałość mechaniczną, dzięki której zachowana zostaje optymalna jakość połączenia, nawet w przypadku oddziaływania niekorzystnych czynników jak wilgoć czy drgania. Pamiętajmy, że nieprawidłowe połączenie elementów może doprowadzić do nagrzania, iskrzenia i nadpalenia przewodów.

Na rynku samochodowych akcesoriów elektrycznych dostępne są tulejkowe klemy do akumulatora do zagniatania na kabel, wykonane z bezpiecznego dla środowiska stopu. Elementy charakteryzują się wysoką plastycznością przy zachowaniu dużej wytrzymałości mechanicznej. Drugim rodzajem akcesoriów są uniwersalne klemy do akumulatora. Są to bezołowiowe zaciski przeznaczone zarówno do samochodów osobowych, jak i ciężarowych, zgodne z dyrektywami UE ROHS 2002/95/WE. Sprawdź dostępne w naszej ofercie klemy akumulatora marek AMiO i Carmotion.

Klemy do akumulatora – jakie funkcje pełnią?

Klemy do akumulatora odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie instalacji elektrycznej w samochodzie, a także samej baterii. Powyższe stwierdzenie jest oczywiście dużym uogólnieniem i należy je doprecyzować. Klemy łączą akumulator z obwodem elektrycznym auta. Dla właściwego działania instalacji elektrycznej samochodu niezbędne jest połączenie jej ze źródłem zasilania. Tym są oczywiście różne rodzaje akumulatorów. Urządzenia zaciskowe mocuje się na biegunach akumulatora tak, by stworzyć trwałe połączenie. Prawidłowe działanie całego układu zależy między innymi od stanu klem oraz poprawnego ich połączenia.

Wśród najważniejszych funkcji, jakie pełnią klemy akumulatora, wymienić należy:

  • połączenie akumulatora z innymi elementami układu elektrycznego auta takimi jak prądnica, rozrusznik oraz różnego rodzaju odbiorniki
  • bezproblemowy montaż i demontaż akumulatora w samochodzie
  • bezpieczną i pewną pracę elektryki w różnych warunkach eksploatacji pojazdu
  • yymczasowy montaż przewodów rozruchowych

Klemy akumulatora to części, które z biegiem czasu ulegają zużyciu. Komplet klem można jednak wymienić i nie są to zabiegi generujące wielkie koszty. Wybierając klemy do akumulatora, warto sprawdzić, jak różne opcje oferuje rynek.

Klemy akumulatora – dostępne rodzaje

Klema do akumulatora może być wykonana z ołowiu lub mosiądzu. Materiały te charakteryzują nieco inne właściwości. Ołowiane klemy do akumulatora dobrze przewodzą prąd. Ich elastyczna struktura ułatwia dopasowanie i szczelny zacisk elementów. Ołów jest odporny na działanie elektrolitu oraz proces korozji. Klemy do akumulatora z ołowiu są lekkie i stosunkowo tanie, co przekonuje wielu kierowców do zakupu właśnie tego rodzaju części. Klemy do akumulatora ołowiane stanowią uniwersalną opcję, a dzięki swoim właściwościom nie tylko doskonale mocują przewody, ale i pełnią funkcję bezpiecznika.

Innym typem są mosiężne klemy akumulatora. Dość ciężkie elementy zaciskowe zapewniają jednak bardzo dobre połączenie. Dzięki sprężystości materiału mosiężne klemy akumulatora są łatwe w montażu, dobrze przewodzą prąd, a dodatkowo rewelacyjnie znoszą wysokie temperatury. Klemy do akumulatora warto wybierać w oparciu o kilka podstawowych informacji. Istotnym jest tu rodzaj akumulatora, a także wartość napięcia, jakie przechodzi przez urządzenia.

Klemy do akumulatora – jakie produkty oferujemy?

Naszym klientom oferujemy dobrej jakości klemy do akumulatora marek AMiO oraz Carmotion. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są mosiężne klemy do akumulatora Carmotion o przepustowości do 600A. Akcesoria nadają się do zastosowania w różnych typach akumulatorów o napięciu 6, 12 i 24V. Samozaciskowa klema do akumulatora wykorzystuje system szybkiego podłączania i odłączania bez użycia narzędzi.

Polecamy również wykonane z mosiądzu samozaciskowe klemy akumulatora z osłonami Carmotion. Ten typ zastosujesz w akumulatorach zgodnych z normami SAE oraz DIN z bolcami EURO Type 1. Osłony stanowią skuteczne zabezpieczenie przed porażeniem lub zwarciem. Zestaw zawiera dwie sztuki produktu o biegunie dodatnim i ujemnym.

Posiadamy też sprzedawane pojedynczo lub w zestawie klemy do akumulatora AMiO wykonane z mosiądzu z przeznaczeniem do podłączenia do baterii o napięciu 12V. Klasyczne mosiężne klemy akumulatora AMiO gwarantują dobre przewodzenie prądu, przy jednoczesnej dużej odporności na uszkodzenia.

Postaw na sprawdzone i wygodne rozwiązania z naszego katalogu. Oferujemy fachowe doradztwo w zakresie wyboru właściwych produktów. Skontaktuj się z naszymi konsultantami lub odwiedź nasz sklep stacjonarny w Katowicach.

Klemy akumulatora – jak prawidłowo je wymienić?

Jak większość części samochodowych, także klema do akumulatora może ulec awarii lub wyeksploatowaniu. Problemy pojawiają się najczęściej w związku z utlenianiem się stopu, z którego wykonane są klemy akumulatora. Postępujący proces prowadzi do osłabienia połączenia, w wyniku czego poszczególne odbiorniki układu nie działają prawidłowo. Zanieczyszczone klemy akumulatora utrudniają też naładowanie rozładowanej baterii oraz efektywny przesył energii za pośrednictwem kabli rozruchowych.

Przed zakupem nowych klem warto sprawdzić, czy użytkowane podzespoły nie wymagają przeczyszczenia. Jeśli na ich powierzchni zebrał się osad, by przywrócić ich prawidłowe działanie, wystarczy dokładnie oczyścić je papierem ściernym lub specjalną dedykowaną do tego typu zabiegów szczotką drucianą. Na oczyszczoną powierzchnię warto zaaplikować czystą wazelinę lub specjalistyczny smar. Zabieg ten zabezpieczy powierzchnie przed wilgocią i oparami szkodliwego kwasu. Często konserwacji lub wymiany wymagają też śruby i nakrętki mocujące klemy akumulatora.

Uszkodzone klemy do akumulatora wymieniamy, postępując zgodnie z następującym schematem:

  • Odkręcamy śruby mocujące klemy akumulatora. Czynność tę należy wykonać bardzo ostrożnie. Ignorowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa dotyczących pracy z instalacją elektryczną może prowadzić do poważnych urazów.
  • Rozłączamy klemy akumulatora, rozpoczynając od elementu podłączonego do bieguna ujemnego.
  • By poprawić jakość przewodzenia prądu, po demontażu klemy należy dokładnie oczyścić odsłonięty biegun.
  • Następnie zdejmujemy klemę dodatnią, pamiętając o zastosowaniu tych samych zabiegów.
  • Wyeksploatowane klemy akumulatora zdejmujemy z przewodów.
  • Na kable zakładamy nowe klemy i podłączamy je do biegunów, zachowując kolejność – najpierw klema akumulatora dodatnia, następnie klema do akumulatora ujemna.

Zachowanie prawidłowej kolejności montażu klem zapobiega niebezpiecznym sytuacjom jak zwarcie i uszkodzenie instalacji. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy podołamy zadaniu wymiany klem, warto zwrócić się o pomoc do fachowca.

3M Company7TINADBLALCAAMIOATAS - PLAKATEAUTOMAXAUTOSOLBASEUSBLOOMBLOWBOLLBORYGOBOSCHCALIFORNIA SCENTSCARMOTIONCARPLANCASTROLCERAMIZERCHAMPIONCHEMNAFT QUALITIUMCOLLINITECOLOURLOCKDENSODISNEYDR MARCUSDRUCHEMA ORIGINALDURACELLDWREINPARTS AUTOMOTIVEELFELJOTFARENHEITFILTRONFINISH KAREFLASHFORDFORMULA 1FRESSOFROGUMGLIPTONEGM GENERAL MOTORS - OPELGOTIEGÓRECKIHEYNERHOLTSHOUSE DETAILINGK2 - MELLEKOCH CHEMIEKUFIETAKUKLAKUNAGONEKUNGSLABOLIQUI MOLYLOTOSMASNERMAXIFIMAZDAMEGUIARSMENZERNAMIX-PLASTMOBILMOJE AUTOMOTULMURSKAMYWAYNANOAUTONARVANEGOTTIOGNIOCHRONORLENOSRAMPHILIPSPINGIPK-MOTPOORBOYS WORLDPOXIPOLPRESTONEPRODIG TECHPURE CHEMIEQ11QUIXXRAIN-XREZAW-PLASTRING AUTOMOTIVERR CUSTOMSRUPESSENASHINY GARAGESOFT99SONAXSTANMOTTANNERS PRESERVETENZITEXTARTOTALTRWTUNGSRAMTURTLE WAXUTALVALEOVALETPROVERSACOVICTOR REINZVISIONVOICE KRAFTWESCOWUNDER-BAUMXERAMICYATO
Darmowa dostawajuż od 300 zł
Szybka wysyłkadostawa w 24h
30 dni na zwrotjasne zasady
Gwarancja jakościnajlepsze marki
Zapisz się do naszego Newslettera

I odbierz 5% rabatu na pierwszy zakup w sklepie.Co zyskujesz? Będziesz otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie.

Filtrowanie produktów

Producent
zamknij