Linka do holowania – na jakie kryteria zwrócić uwagę przy jej wyborze?
Linki holownicze z całą pewnością można wpisać na listę niezbędnego wyposażenia pojazdu. Nie bez znaczenia dla prawidłowej i efektywnej eksploatacji są ich rodzaj oraz parametry. Nie każda lina holownicza sprawdza się jednakowo dobrze, tym bardziej że okoliczności awarii samochodu bywają różne. Prawidłowo dobrana linka do holowania gwarantuje bezpieczne wykonanie czynności związanych z przetransportowaniem uszkodzonego auta do warsztatu lub innego miejsca docelowego. Linki holownicze dobieramy przede wszystkim do gabarytów pojazdu. Im bardziej wytrzymała linka holownicza, tym lepiej.
Linka holownicza – uciąg
Przy zakupie linki holowniczej zwróćmy uwagę na kilka aspektów. Pierwszym z nich jest dopuszczalna masa całkowita holowanego za pomocą linki pojazdu, czyli tzw. uciąg. Na rynku niezbędnych akcesoriów samochodowych dostępne są linki holownicze wytrzymujące ciężar od ok. 2 do 5 ton. Najczęstszym wyborem kierowców samochodów osobowych jest linka do holowania 3-tonowa. W przypadku aut o większej masie rekomendujemy liny holownicze 4-tonowe. W aucie dostawczym dobrze sprawdzi się lina holownicza o uciągu 5 ton. W naszym asortymencie dostępna jest między innymi odporna na zerwanie linka holownicza pleciona z zaczepami o uciągu do 5000kg od AMiO. Znacznie bardziej wytrzymałych lin stalowych lub kinetycznych używa się do holowania pojazdów ciężarowych oraz w off-roadzie.
Lina holownicza – długość
Na komfort i bezpieczeństwo holowania pojazdów na drodze wpływa oczywiście długość linki. Ta nie powinna być ani za krótka, ani za długa. Najlepiej sprawdzają się w tym zakresie linki holownicze 4 do 6-metrowe. Zapewniają one optymalne możliwości manewrowania holowanym pojazdem, bez obaw o zderzenie przy nagłym hamowaniu czy gwałtownym ruszaniu. Taka długość pozwala również na łagodne skręcanie. Zbyt długa lina holownicza może się plątać lub utrudniać manewry. Krótka linka do holowania nie zapewnia z kolei wymaganej odległości pomiędzy pojazdami, więc jej użytkowanie może generować kłopoty.
Linka holownicza – rozciągliwość
Różnego rodzaju linki holownicze posiadają właściwości, które przekładają się bezpośrednio na efektywność i jakość wykonywanych czynności awaryjnych. Jedną z podstawowych cech, jaką odznacza się linka holownicza, jest jej rozciągliwość. Elastyczne linki holownicze optymalizują naprężenia, a co za tym idzie, zwiększają komfort i bezpieczeństwo holowania. Przekonaj się, jak w trudnych okolicznościach drogowych sprawdzi się lina holownicza elastyczna marki AMiO wykonana z gęsto plecionych włókien polipropylenowych, praktyczna i wytrzymała.
Linka do holowania – jak wybrać najlepszą?
Wybór linki holowniczej w dużej mierze podyktowany jest indywidualnymi oczekiwaniami odbiorców. Na rynku dostępnych jest wiele typów akcesoriów do holowania takich jak tradycyjne linki holownicze, taśmy oraz rozwiązania zwane sztywnym holem, stosowane między innymi w przypadku awarii układu hamulcowego. Bogata gama artykułów umożliwia zakup tego, który najbardziej wpisuje się w nasze potrzeby zarówno pod względem parametrów technologicznych, jak i jakości eksploatacji. W zależności od rodzaju materiałów użytych do produkcji akcesoriów wyróżniamy również linki do holowania plecione, elastyczne linki holownicze, a także liny holownicze stalowe.
Linka holownicza – niezawodny element przydatny w awaryjnych sytuacjach drogowych
Najpopularniejszym rodzajem akcesoriów holowniczych są linki holownicze. Poszczególne artykuły różnią się formą oraz zastosowanym materiałem. Lekka linka do holowania o solidnym splocie doskonale sprawdza się jako element niezbędnego wyposażenia samochodów osobowych. Łatwo przechowywać ją w przestrzeni bagażnika, a jej pomoc okazuje się nieoceniona nie tylko podczas holowania, ale i przy wyciąganiu lżejszych pojazdów z zasp śnieżnych. Z podobnych sytuacji pomoże Ci wybrnąć pleciona linka holownicza z zaczepami od Automax.
Wielu kierowców stawia na linki holownicze stalowe, dlatego w naszej ofercie nie mogło zabraknąć podobnej propozycji. Linka holownicza wykonana z mocnej stali marki Automax zabezpieczona została specjalną otuliną, której zadaniem jest ochrona samego akcesorium, ale i zwiększenie wygody jego użytkowania. W wielu sytuacjach najlepszym i najbardziej wydajnym rozwiązaniem okazuje się lina holownicza elastyczna.
Lina holownicza w postaci praktycznej i wytrzymałej taśmy
Taśmy holownicze charakteryzują się dużą odpornością na zerwanie, nawet przy znacznych obciążeniach. Można je łatwo zwinąć i przechowywać w bagażniku tak, by w razie potrzeby zawsze mieć je przy sobie. Płaskie pasy holownicze wzmocnione są w miejscach, w których najczęściej dochodzi do przetarcia. Eksperci podkreślają również zalety ich formy zapobiegającej plątaniu się akcesoriów zarówno podczas holowania, jak i przechowywania.
Sztywny hol – kiedy warto zdecydować się na to rozwiązanie?
Sztywny hol ma postać solidnego drążka holowniczego, dzięki któremu możliwe jest utrzymanie równej odległości od siebie pojazdów holującego i holowanego. Stosuje się go w przypadku awarii układu hamulcowego auta. Składane akcesorium jest wygodne w przechowywaniu, a jego montaż zajmuje dosłownie chwilę. Polecamy sztywny hol marki Carmotion odporny na działanie czynników atmosferycznych, posiadający niezbędne certyfikaty oraz oznaczenia jakości i bezpieczeństwa.
Linka do holowania – jak bezpiecznie i efektywnie holować pojazd? Podstawowe zasady postępowania w przypadku awarii samochodu
Zanim podejmiemy decyzję o odholowaniu uszkodzonego pojazdu, zdiagnozujmy problem. Nie wolno holować samochodów z niesprawnymi układami hamulcowym i kierowniczym. W tych sytuacjach jedynym słusznym rozwiązaniem jest wezwanie lawety. Jeśli jednak stwierdzimy, że dany pojazd spełnia warunki holowania, kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniego sprzętu. Linki holownicze, pasy, czy drążki do holowania powinny być dobrane pod kątem masy pojazdu, który zamierzamy ciągnąć. Ważne jest również, by lina holownicza była precyzyjnie zaczepiona. Wykorzystujemy do tego specjalne uszka montowane zazwyczaj w okolicach tylnego zderzaka. Informacje dotyczące sposobu mocowania linki do holowania znajdziemy również w instrukcji obsługi danego auta. Niedoświadczonych kierowców odsyłamy do ewentualnej lektury. W przypadku montażu sztywnego holu pamiętać należy o zabezpieczeniu elementów specjalnie przeznaczonymi do tego celu zawleczkami i bolcami.
Najważniejsze zasady ruchu drogowego mówią, że podczas holowania:
- zarówno w samochodzie holującym, jak i holowanym powinny być włączone światła mijania,
- po lewej stronie z tyłu auta holowanego należy umieścić trójkąt ostrzegawczy,
- nie należy włączać świateł awaryjnych,
- maksymalna prędkość, z jaką mogą poruszać się pojazdy w trakcie wykonywania działań awaryjnych, wynosi w terenie zabudowanym 30km/h, a poza nim 60km/h.
Pamiętajmy też, że nie można holować samochodów na autostradzie. W przypadku awarii pojazdu na tego typu drodze należy bezzwłocznie wezwać odpowiednie służby. Istotną kwestią jest również sama technika holowania auta. Ta niestety w wielu przypadkach pozostawia sporo do życzenia. Starajmy się holować pojazd płynnie, unikając gwałtownych manewrów i szarpnięć mogących doprowadzić do zerwania linki. Holowanie samochodu wymaga precyzji i obarczone jest sporą dawką odpowiedzialności podzielonej po równo na osobę kierującą pojazdem holującym, jak i holowanym.
Bezpieczne holowanie nie obejdzie się bez wytrzymałej linki holowniczej. Jeśli szukasz dobrych rozwiązań w tym zakresie, sprawdź naszą ofertę. Skorzystaj też z możliwości kontaktu z naszymi konsultantami, którzy chętnie doradzą w wyborze najlepszych produktów oraz udzielą niezbędnych wskazówek dotyczących ich efektywnej eksploatacji. Zadzwoń lub odwiedź nasz sklep stacjonarny w Katowicach. Czekamy na Ciebie!