Wczytuję dane...

Żarówki halogenowe

Żarówki halogenowe posiadają wolframowy żarnik, który umieszczony jest wewnątrz bańki wypełnionej gazem szlachetnym z dodatkiem halogenu – np. jodu. Rozwiązanie to pozwala na wykorzystanie procesu chemicznego, tzw. halogenowego cyklu regeneracyjnego, podczas którego odparowane z żarnika cząsteczki wolframu wracają na jego powierzchnię i nie osiadają na szkle bańki. Tego typu rozwiązanie poprawia sprawność żarówki dzięki możliwości podniesienia temperatury żarnika.

Żarówki halogenowe wyróżniają się większą od żarówek klasycznych energooszczędnością, brakiem ściemniania pod koniec ich życia oraz bielszym, przyjaznym dla ludzkiego oka światłem. Dostępne na rynku żarówki halogenowe dzielą się na 4 podstawowe grupy:

  • Żarówki halogenowe standardowe – najprostsze i najtańsze halogeny do samochodów emitujące strumień świetlny o mocy ok. 750 lumenów.
  • Żarówki halogenowe o zwiększonej mocy (np. +50% lub +100%) – żarówki te emitują światło o dużej intensywności. Dzieje się to jednak kosztem zwiększonego poboru mocy (ponad 60W) oraz skróconej żywotności (nawet do 100-150 godzin).
  • Żarówki halogenowe stylizowane – ten typ halogenów zwykle stylizowany jest na lampy ksenonowe i wyróżnia się inną temperaturą barwową światła.
  • Żarówki halogenowe typu longlife – halogeny samochodowe o wydłużonej żywotności (świecą nawet 4 razy dłużej niż standardowe), jednak zwykle oznacza to ich niższą moc lub jakość świecenia.
Sortuj według:
Wyświetl po produktów