Gałka zmiany biegów – praktyczny i estetyczny dodatek do Twojego samochodu
Gałka do zmiany biegów to jeden z bardziej narażonych na uszkodzenia elementów wyposażenia wnętrza auta. Ewentualne usterki i zła kondycja akcesoriów związane są z dość intensywną ich eksploatacją. Praktycznie każdego dnia gałka zmiany biegów narażona jest na otarcia czy zarysowania, dlatego tak ważna jest jakość materiału, z którego została wykonana. Wymieniając gałkę na nową, szczególną uwagę należy zwrócić na jej aspekt praktyczny. Dobierajmy elementy z punktu widzenia ich funkcjonalności. Kwestie estetyczne, choć dla wielu również bardzo ważne, to jednak sprawa drugorzędna i uzależniona od indywidualnych upodobań użytkowników.
Tymczasem gałka zmiany biegów ma jak najlepiej spełniać swoje funkcje zarówno pod względem mechanicznym, jak i wygody eksploatacji. Płynna i precyzyjnie dostosowana do obrotów silnika i prędkości jazdy zmiana biegów w samochodzie to sprawa kluczowa. Sztuka ta niejednemu, najczęściej niedoświadczonemu kierowcy sprawia spore problemy, na czym zazwyczaj cierpią poszczególne podzespoły mechaniczne należące do całego układu jak sprzęgło, czy przekładnia. Niezależnie od tego, z jaką sprawnością zmieniasz biegi w swoim samochodzie, częste jego użytkowanie prędzej czy później może sprawić, że nowa gałka do zmiany biegów stanie się koniecznością. Co zatem powinniśmy wziąć pod uwagę, by wybrać właściwie?
Gałka zmiany biegów – rodzaj materiałów
Przede wszystkim gałka zmiany biegów powinna być dobrana do modelu pojazdu. Jeśli wybieramy opcję uniwersalną, w prawidłowej instalacji niezbędny może okazać się specjalny adapter. Tym, na co należy zwrócić uwagę, jest również materiał, z którego wykonana lub którym pokryta jest gałka do zmiany biegów. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego celu skórę, aluminium lub rodzaj bardzo trwałego tworzywa sztucznego. Wybierając gałki zmiany biegów skórzane, musimy pamiętać o konserwacji materiału oraz możliwości jego łatwego uszkodzenia. Gałki zmiany biegów aluminiowe są zdecydowanie bardziej wytrzymałe, jednak dyskomfort ich użytkowania może pojawić się przy zmianie temperatur. W zimie tego typu gałka do zmiany biegów jest chłodna, podczas upałów szybko się nagrzewa.
Gałka zmiany biegów – waga i kształt
Na rynku akcesoriów motoryzacyjnych dostępne są gałki zmiany biegów w różnych rozmiarach i wadze przystosowanej do typu eksploatacji. W sportowych samochodach o krótkim skoku drążka rekomendowane jest zastosowanie cięższej gałki. Nie bez znaczenia jest również kształt elementu, który powinien dobrze układać się w dłoni kierowcy i zapewniać optymalny poziom komfortu i pewności ruchów podczas zmiany biegów. W ofercie różnych dystrybutorów znajdziemy charakterystyczne kulki, stożki, gałki zmiany biegów podłużne, osadzone niżej lub wyżej, zapewniające wygodę i bezpieczeństwo oraz doskonale prezentujące się w zróżnicowanych stylistycznie wnętrzach samochodów.
Gałka do zmiany biegów – kiedy najczęściej ją wymieniamy?
Gałka do zmiany biegów wymieniana jest zazwyczaj w sytuacji, gdy element ulegnie uszkodzeniu lub zużyciu w wyniku długotrwałego użytkowania. Wielu kierowców decyduje się też na instalację nowej gałki w celu zmiany charakteru wnętrza pojazdu. Mówimy wtedy o tak zwanym tuningu optycznym. Podniesienie walorów estetycznych auta ma szczególne znaczenie w związku z zamiarem jego sprzedaży. Kupujący nierzadko przykładają sporą wagę do detali, których stan ma wpływ na ustalenie ostatecznej ceny. W takim przypadku nowa gałka zmiany biegów jest zwykle bardzo opłacalną inwestycją.
Gałki zmiany biegów dostępne w naszym katalogu
Jeśli zależy Ci na przeprowadzeniu szybkiego tuningu wizualnego pojazdu bez konieczności wydawania sporej sumy pieniędzy, postaw na dostępne w naszym katalogu, przystępne cenowo uniwersalne gałki zmiany biegów, które zamontujesz w wielu różnych modelach samochodów. Niezależnie od tego, czy jeździsz autem sportowym, miejskim, rodzinnym czy klasycznym, w bogatej ofercie gałek marki AMiO oraz Automax znajdziesz właściwy element, który zainstalujesz szybko i bez problemów. Polecamy gałki zmiany biegów precyzyjnie obszyte dobrej jakości skórą, chromowane, a także z ozdobnymi elementami drewnianymi. Wszystkie wykonane są bardzo estetycznie i doskonale zastąpią stary lub uszkodzony element wyposażenia.
Polecane przez nas gałki zmiany biegów jako akcesoria uniwersalne dostępne są w zestawach z tulejkami umożliwiającymi ich montaż w różnych typach pojazdów. W komplecie otrzymujesz również klucz, za pomocą którego bez konieczności dopasowywania odpowiednich narzędzi, szybko i trwale przykręcisz element do drążka. Gałki zmiany biegów marek AMiO i Automax mają bardzo ergonomiczne kształty, dzięki czemu idealnie dopasowują się do dłoni kierowcy. Posiadamy gałki zmiany biegów w kształcie kuli lub łagodnie wykończonego i wyprofilowanego stożka. Estetyczne wzornictwo oraz nowoczesny kształt elementów sprawiają, że te nie tylko dobrze się prezentują, ale i gwarantują wysoki standard oraz wygodę użytkowania. Przyjemne w dotyku materiały nie powodują dyskomfortu spoconej dłoni oraz otarć, nawet w długiej podróży. Gałki zmiany biegów pracują lekko, a solidny system montażowy zapewnia bezpieczeństwo, eliminując ryzyko samoistnego odkręcenia się kuli.
Gałki zmiany biegów – polecane produkty
Nasza pełna oferta katalogowa zawiera gałki zmiany biegów przeznaczone do samochodów, w których nie występuje podnoszony bieg wsteczny, na przykład Skoda Fabia czy Citroen Berlingo, a także dla pojazdów takich jak Ford Mondeo, Renault Laguna czy Opel Zafira, w których ten mechanizm został wykorzystany. Produktami, na które naszym zdaniem warto zwrócić uwagę, są:
W osobnej kategorii produktów posiadamy również skórzane osłony gałki zmiany biegów marek AMiO oraz Carmotion. Naturalna skóra oraz solidne szycie sprawiają, że oferowane przez nas mieszki ochronne prezentują się wyjątkowo dobrze oraz wykazują sporą odporność na uszkodzenia.
Wyposażając swój samochód w nowe akcesoria, postaw na sprzęt, który nie tylko wygląda dobrze, ale i nie zawiedzie cię w mniej sprzyjających okolicznościach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat gałek zmiany biegów lub planujesz tuning samochodu i szukasz inspiracji, skontaktuj się z nami telefonicznie lub odwiedź nasz sklep stacjonarny w Katowicach. Chętnie doradzimy i pomożemy wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego modelu auta.
Gałka zmiany biegów – jak prawidłowo ją wymienić?
Gałka do zmiany biegów to element stanowiący zwieńczenie całego układu odpowiedzialnego za prawidłowe przełożenia skrzyni biegów oraz płynną i bezpieczną jazdę. Bez wątpienia jej właściwy montaż oraz nienaganne działanie mają ogromne znaczenie i przekładają się na sukces całej operacji. Wyeksploatowany lub nieodpowiadający nam stylistycznie element możemy wymienić samodzielnie. Zazwyczaj nie potrzebujemy do tego specjalistycznych narzędzi. Wiele produktów o zastosowaniu uniwersalnym dostępnych jest w zestawach z dedykowanym kluczem oraz adapterem. Jeśli jednak producent nie przewidział takiej opcji, podobny element należy dokupić. Dobrze jest też wyposażyć się w osłonę gałki zmiany biegów. Ta również po dłuższym czasie eksploatacji może wykazywać wyraźne oznaki zużycia i zniszczenia. Wymiana gałki nie jest skomplikowanym zadaniem. Sprawdź, jak zrobić to poprawnie z naszym krótkim poradnikiem.
- Odkręcenie gałki do skrzyni biegów – wymianę gałki zmiany biegów zaczynamy od demontażu zużytego elementu. Odkręcenie gałki z drążka to czynność, którą w większości przypadków możemy wykonać nawet bez narzędzi. Zazwyczaj wystarczy jedynie energicznie przekręcić ją w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara. Poluzowaną kulę odkręcamy do końca tak, by całkowicie zdjąć ją z drążka.
- Zdjęcie mieszka – kolejnym krokiem jest zdjęcie osłony gałki zmiany biegów. Jeśli ten jest przykręcony, należy użyć śrubokręta. W przypadku zastosowania ramki zaciskowej wystarczy lekko podważyć element, a następnie odłączyć od niego mieszek. W zależności od stanu osłony możemy poddać ją zabiegom detailingowym, przywracając dawny blask lub w razie trwałych uszkodzeń wymienić na nową.
- Uwaga na pozostałe elementy konstrukcji – podczas demontażu gałki i mieszka należy zwrócić szczególną uwagę na pozostałe elementy takie jak sam drążek lub sprężyna odpowiedzialna za prawidłowe wrzucenie biegu wstecznego. Nie zmieniamy ich położenia, a ewentualne uszkodzenia zgłaszamy mechanikowi.
- Nałożenie mieszka – wyczyszczony lub nowy element naciągamy na drążek i mocujemy go za pomocą taśmy, zacisków lub narzędzi tapicerskich.
- Montaż gałki z oryginalnym gwintem – gałkę o tym samym gwincie co wymieniana wystarczy jedynie nakręcić na drążek. Dotyczy to najczęściej gałek oryginalnych lub dobrej jakości dedykowanych do konkretnego modelu auta zamienników.
- Montaż gałki uniwersalnej – do przymocowania uniwersalnej gałki zmiany biegów niezbędny będzie adapter. Ten przed instalacją gałki przykręcamy w miejsce fabrycznego elementu, z zachowaniem odpowiedniego dystansu dla swobodnego wrzucania biegu wstecznego. Następnie na adapter, zgodnie z ruchem wskazówek zegara przykręcamy nową gałkę na tyle mocno, by nie odkręciła się w czasie jazdy.
Wymiana gałki zmiany biegów nie jest zajęciem czasochłonnym, by jednak wykonać to zadanie dobrze i efektywnie warto zarezerwować sobie przynajmniej pół godziny. Pośpiech zarówno w tym, jak i w przypadku wielu innych działań warsztatowych jest zdecydowanie złym doradcą. Brak dokładności wykonywanych działań może skutkować obniżeniem poziomu komfortu prowadzenia pojazdu, a co za tym idzie wpływać na bezpieczeństwo na drodze wszystkich jej użytkowników.