Montaż folii do przyciemniania szyb – krok po kroku

Tuning optyczny to dziś bardzo popularna metoda polegająca na podwyższaniu standardów pojazdu za pomocą modyfikacji wizualnych. Nawet drobne zabiegi mogą zmienić nieco charakter auta. Tego rodzaju praktyki wykorzystują najczęściej kierowcy starszych samochodów, chcąc nadążyć za szybko zmieniającymi się trendami stylistycznymi. Dokonywane zmiany nierzadko mają też aspekt praktyczny, podnoszący komfort i bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu. Takie dwubiegunowe zastosowanie przypisuje się często różnego rodzaju foliom do przyciemniania szyb.

Folia do przyciemniania szyb – istotne właściwości

Folie do przyciemniania szyb są nie tylko estetycznym dodatkiem. Wielu kierowców decyduje się na ich montaż, głównie by poprawić wygląd samochodu i upodobnić go nieco do modeli nowszej generacji. Tymczasem folie na szybach sprawdzają się również ze względów praktycznych. Dobrze nałożona folia o różnym stopniu przyciemnienia wygląda stylowo, ale i tworzy swego rodzaju barierę ochronną.

Na rynku akcesoriów automotive dostępne są różne rodzaje folii, od farbowanych, przez metalizowane, folie z powłokami ochronnymi i lustrzanymi, aż po najnowocześniejsze folie karbonowe z nanopowłoką grafitu.

Montaż folii do przyciemniania szyb – krok po kroku

Istotną właściwością folii do przyciemniania szyb jest ich trwałość. Najtańsze produkty często już po krótkim czasie wykazują pierwsze oznaki zużycia. Zazwyczaj blakną lub zmieniają kolor z czarnego bądź szarego na fioletowy. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zdjęcie nieestetycznej warstwy. Najlepsze na rynku akcesoria posiadają dożywotnią gwarancję jakości, są wydajne i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Koszty takiej przyjemności są jednak dość spore, dlatego nie każdy może sobie na nią pozwolić.

Najważniejszy wyznacznik – stopnień przyciemnienia

Większość dostępnych na rynku producentów folii określa stopnień przyciemnienia szyby za pomocą kilkustopniowej skali procentowej. W naszej ofercie posiadamy między innymi folię do przyciemniania szyb 3m marki Carmotion w następujących odcieniach:

 • light light black – 40% przyciemnienia
 • light black – 60% przyciemnienia
 • black – 75% przyciemnienia
 • dark black – 85% przyciemnienia
 • super dark black – 95% przyciemnienia
 • ultra dark black – 98% przyciemnienia

Montaż folii do przyciemniania szyb – krok po kroku

Dlaczego warto zastosować folię do przyciemniania szyb?

Folia do przyciemniania szyb to sprawdzona i skuteczna alternatywa dla kierowców, których samochody nie zostały fabrycznie wyposażone w tego typu rozwiązanie. Niektórzy spierają się o zasadność jej użycia, jednak popularność folii nie maleje, a nowoczesne rozwiązania technologiczne wciąż udoskonalają kwestie ich użytkowania.

Korzyści z przyciemniania szyb folią:

 • elegancki i stylowy wygląd auta – ciemne szyby intensyfikują pozytywne wrażenia estetyczne
 • redukcja refleksów świetlnych – folia chroni przed oślepieniem i dekoncentracją
 • wzmocnienie szyby – w razie wypadku folia zapobiegnie rozsypaniu się szkła na drobne kawałki. W przypadku drobnych stłuczek może całkowicie uchronić szybę przed uszkodzeniem
 • zabezpieczenie przed zbytnim nagrzaniem wnętrza pojazdu – ciemne szyby ograniczają skutki działania promieni słonecznych i wysokiej temperatury. Dobre folie potrafią obniżyć ją w kabinie auta nawet o kilka stopni
 • ochrona przed promieniowaniem UV – atestowane folie skutecznie chronią nasz organizm przed zgubnym działaniem promieniowania UV
 • zwiększenie bezpieczeństwa ludzi i przedmiotów znajdujących się wewnątrz auta – zabezpieczoną folią szybę trudniej wybić, a ukryte za ciemną warstwą przedmioty nie wodzą na pokuszenie potencjalnych złodziei
 • intymność i dyskrecja – znajdujące się w kabinie pojazdu osoby mogą liczyć na większą swobodę za przyciemnionymi szybami oraz skuteczną ochronę przed wścibskim wzrokiem przechodniów

Montaż folii do przyciemniania szyb w świetle przepisów prawa drogowego

Wszelkie modyfikacje przeprowadzane w obrębie pojazdu powinny być zgodne z obowiązującym prawem. W przypadku przyciemniania szyb chodzi głównie o względy bezpieczeństwa i komfortu prowadzenia pojazdu. Fragment artykułu ustawy prawa o ruchu drogowym mówi o konieczności zapewnienia dostatecznego pola widzenia kierowcy, co w dużym skrócie można interpretować jako zakaz naklejania folii przyciemniających na przednią i boczne szyby z przodu auta. Doprecyzowaniem tych postanowień jest rozporządzenie ministra infrastruktury, zgodnie z którym współczynnik przepuszczalności światła w przypadku szyb przednich i przednich bocznych powinien wynosić nie mniej niż 70%. Oznacza to, że w teorii prawo dopuszcza niewielkie modyfikacje w zakresie przyciemniania szyb przednich. W praktyce jednak różnice te są na tyle małe, że kierowcy niechętnie decydują się na dokonywanie zmian.

W przypadku przyciemniania tylnych szyb samochodu prawo nie ogranicza kierowcy, a stopień ewentualnych modyfikacji zależy od jego indywidualnych potrzeb i upodobań.

Egzekwowanie przepisów dotyczących przyciemniania szyb samochodowych

Nieprawidłowe przyciemnienie szyb samochodowych może narazić kierowcę na przykre konsekwencje. Policjant, który stwierdzi nadużycie, zobligowany jest do wystawienia mandatu, a nawet zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Właściciel pojazdu może również napotkać trudności przy wystawianiu pozytywnej opinii kontroli diagnostycznej.

Okazuje się, że nawet atestowane modyfikacje przednich szyb nie zawsze spotykają się z aprobatą.

Montaż folii do przyciemniania szyb – od czego warto zacząć?

Wyposażenie fabryczne niektórych nowych pojazdów przewiduje przyciemnienie szyb samochodowych w dozwolonym zakresie, często też na życzenie kupującego. Kierowcy starszych pojazdów zazwyczaj decydują się na wykorzystanie folii do przyciemniania. Niektórzy zlecają jej nałożenie fachowcom. Koszty takiej usługi w zależności od zakresu prac nie powinny przekroczyć 1000 zł.

Samodzielny montaż folii jest o wiele tańszy, dlatego wielu kierowców decyduje się podjąć wyzwanie.

Ceny zakupu rolki folii do przyciemniania szyb marki AMiO w zależności od wymiarów oscylują w granicach od 10 do ok. 15 zł.

Ekspert radzi

Wybór rodzaju folii pozostaje oczywiście sprawą indywidualną, warto jednak dobrze przemyśleć kwestie jakości i właściwości zastosowanego tworzywa. Akcesoria niższej klasy mogą posiadać drobne uszkodzenia mechaniczne, a w konsekwencji gorzej spełniać swoją funkcję - mówi ekspert sklepu dwr.com.pl Krzysztof Franke.

Istotny jest również stopień przyciemnienia szyby. Zgodnie z opisaną wcześniej skalą producenci folii gwarantują możliwość zastosowania produktu o mniejszej lub większej przepuszczalności światła.

Montaż folii do przyciemniania szyb – warsztat pracy

Dobrze przygotowany i odpowiednio wyposażony warsztat pracy pozwala zaoszczędzić czas przeznaczony na foliowanie szyb. Ma też ogromne znaczenie dla efektu naszych działań. Podczas montażu folii do przyciemniania szyb niezbędne będą:

Montaż folii do przyciemniania szyb – krok po kroku

Na stronie naszego sklepu posiadamy wszystkie niezbędne akcesoria do aplikacji folii oraz kosmetyki samochodowe do szyb, dzięki którym z łatwością przygotujesz ich powierzchnię pod dowolną modyfikację.

Przed montażem folii zapoznaj się z instrukcją i specyfikacją produktu

Zanim przystąpimy do faktycznej aplikacji folii, warto zapoznać się z treścią dołączonej do zestawu instrukcji oraz poznać nieco produkt, z którym będziemy pracować. Arkusz folii składa się z dwóch warstw – właściwej, nieco grubszej, z cienką warstwą kleju oraz ochronnej, którą usuwamy bezpośrednio przed przyklejeniem do szyby.

Najlepiej, gdy montaż powłoki odbywa się w czystym zamkniętym pomieszczeniu, przy minimalnym wpływie czynników atmosferycznych oraz ewentualnych drobinek brudu lub pyłków. Folię do przyciemniania montujemy po wewnętrznej stronie szyby.

Montaż folii przyciemniającej – mycie i odtłuszczanie szyby

Przed nałożeniem folii do przyciemniania należy dokładnie umyć i odtłuścić szyby samochodowe, nie zapominając oczywiście o krawędziach przy uszczelkach. Środek czyszczący usuwamy ściągaczką do wody. Fragmenty pod uszczelkami możemy delikatnie, lecz precyzyjnie doczyścić nożykiem lub żyletką.  Szklana powierzchnia powinna być idealnie gładka. Do jej osuszenia wykorzystujemy ręczniki papierowe lub chłonną szmatkę, która nie pozostawia nitek.

Montaż folii do przyciemniania szyb – krok po kroku

Dla pewności warto opuścić szybę i ponownie ją zamknąć, poprawiając następnie ewentualne niedociągnięcia.

Ekspert radzi

Istotną kwestią jest sprawdzenie szklanej powierzchni pod kątem drobnych lub większych uszkodzeń. Te będą widoczne nawet po nałożeniu folii i mogą niekorzystnie wpływać na efekty jej użytkowania. Warto wtedy dobrze przemyśleć zasadność całej procedury - radzi nasz ekspert Krzysztof Franke.

Przycinanie folii do przyciemniania szyb

Przycięcie odpowiedniego szablonu folii do szyb bywa najtrudniejszym zadaniem. Fachowcy reprezentują dwie szkoły – docinanie na mokro lub na gorąco. W przypadku drugiej metody przyda się opalarka. Najłatwiej jest przyciąć szablon na zewnętrznej stronie szyby.

 Oto jak wykonać kolejne kroki:

 • spryskujemy szybę roztworem wody z płynem – ułatwi to poślizg folii / jeśli przygotowujemy szablon metodą na gorąco, nie zwilżamy szyby
 • układamy arkusz na szybie
 • przycinamy szablon, zostawiając kilkucentymetrowy zapas z każdej strony
 • spryskujemy folię roztworem i dociskamy raklą do powierzchni szyby, a następnie usuwany wilgoć spod arkusza ruchami od środka na boki / pracując na gorąco, obkurczamy folię opalarką i raklujemy pozbywając się nierówności i pęcherzyków powietrza
 • docinamy precyzyjnie folię do rozmiaru szyby

Nakładanie folii przyciemniającej na szybę

Dla przypomnienia – folię instalujemy po wewnętrznej stronie szyby. Warto ponownie doczyścić jej powierzchnię, a następnie spryskać roztworem. Kolejnym krokiem jest ostrożne usunięcie warstwy zabezpieczającej folię właściwą i delikatne zwilżenie kleju.

Montaż folii do przyciemniania szyb – krok po kroku

Pozostało już tylko precyzyjne nałożenie wcześniej przygotowanego arkusza na szybę, pamiętając o dopasowaniu krawędzi i schowaniu folii pod uszczelki oraz usunięciu za pomocą rakli z filcem wilgoci, pęcherzyków powietrza oraz wszelkich niedoskonałości. Tak by, przygotowywana powierzchnia pozostała idealnie gładka.

Na zakończenie

Po nałożeniu folii należy dokładnie sprawdzić, czy w którymś miejscu nie odstaje od szyby, nie jest uszkodzona lub pod jej powierzchnią nie zostały pęcherzyki powietrza. W razie negatywnej oceny, efekty pracy należy poprawić.

Jeśli rezultaty przyciemnienia są zadowalające, możemy być z siebie dumni!

Na rynku akcesoriów samochodowych dostępne są również zestawy folii dociętych na wymiar szyb. W sytuacji, gdy nie czujemy się na siłach, by przygotować szablony samodzielnie, możemy skorzystać z gotowych elementów.

Wszystkie działania związane z przyciemnianiem szyb za pomocą folii wymagają sporej precyzji i pewności. Nie wykluczone, że pierwsza próba nie przebiegnie pomyślnie i cały proces trzeba będzie powtórzyć. Z naszą instrukcją i odrobiną cierpliwości sukces jednak gwarantowany!

Autor tekstu: Marzena Wilk

Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego na kierunku filologia polska. W każdej przygodzie zawodowej towarzyszy jej klawiatura. Pisała dla Nowin Gliwickich, tworzy teksty na blogi motoryzacyjne. Ceni dobrą książkę i niezobowiązujący film. Zawsze liczy się ze zdaniem mądrzejszych od siebie.

Może Cię także zainteresować

3M Company7TINADBLALCAAMIOATAS - PLAKATEAUTOLANDAUTOMAXAUTOSOLBASEUSBLOOMBLOWBOLLBORYGOBOSCHCALIFORNIA SCENTSCARMOTIONCARPLANCASTROLCERAMIZERCHAMPIONCHEMNAFT QUALITIUMCOLLINITECOLOURLOCKDENSODISNEYDR MARCUSDRUCHEMA ORIGINALDURACELLDWREINPARTS AUTOMOTIVEELFELJOTFARENHEITFILTRONFINISH KAREFLASHFORDFORMULA 1FRESSOFROGUMGLIPTONEGM GENERAL MOTORS - OPELGOTIEGÓRECKIHEYNERHOLTSHOUSE DETAILINGK2 - MELLEKOCH CHEMIEKUFIETAKUKLAKUNAGONEKUNGSLABOLIQUI MOLYLOTOSMASNERMAXIFIMAZDAMEGUIARSMENZERNAMIX-PLASTMOBILMOJE AUTOMOTULMURSKAMYWAYNANOAUTONARVANEGOTTIOGNIOCHRONORLENOSRAMPHILIPSPINGIPK-MOTPOORBOYS WORLDPOXIPOLPRESTONEPRODIG TECHPURE CHEMIEQ11QUIXXRAIN-XREZAW-PLASTRING AUTOMOTIVERR CUSTOMSRUPESSENASHINY GARAGESOFT99SONAXSTANMOTTANNERS PRESERVETENZITEXTARTOTALTRWTUNGSRAMTURTLE WAXUTALVALEOVALETPROVERSACOVICTOR REINZVISIONVOICE KRAFTWESCOWUNDER-BAUMXERAMICYATO
Darmowa dostawajuż od 300 zł
Szybka wysyłkadostawa w 24h
30 dni na zwrotjasne zasady
Gwarancja jakościnajlepsze marki
Zapisz się do naszego Newslettera

I odbierz 5% rabatu na pierwszy zakup w sklepie.Co zyskujesz? Będziesz otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie.