Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą

Odpowiednie wyposażenie samochodu to nieoceniona pomoc w trakcie zdarzenia drogowego. Komplet akcesoriów jest także ochroną przed mandatem podczas kontroli policji. Nie każdy jednak wie, bez jakich elementów lepiej nie wyruszać w trasę. Co powinno znaleźć się w pojeździe? Jakie zasady panują w Polsce, a jakie za granicą?

Dodatkowe wyposażenie samochodu

Co jest obowiązkowe w samochodzie?

Zakup auta najczęściej wiąże się z wieloma formalnościami. W natłoku dokumentów może się zdarzyć, że zapomnimy sprawdzić, czy wyposażenie samochodu jest kompletne. Niektóre akcesoria pozostają po poprzednim właścicielu, odejmując nam powód do zmartwień. Czasem jednak sprzedający nie będzie na tyle uprzejmy, by zaopatrzyć nas w niezbędne elementy. W takiej sytuacji warto niezwłocznie udać się do sklepu, aby uniknąć mandatu w trakcie kontroli.

Czy gaśnica jest obowiązkowa?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. gaśnice samochodowe są obowiązkowym wyposażeniem pojazdu. Musi to być produkt typu ABC, który waży minimum 1 kg. Co więcej, powinny one posiadać ważną homologację. Na górze butli znajduje się data ważności (zwana również legalizacją), po której należy samodzielnie sprawdzić, czy proszek gaszący wciąż nadaje się do użytku. Za usługę przedłużenia legalizacji w wyznaczonym do tego punkcie zwykle trzeba zapłacić od 5 do 9 złotych.

Warto pamiętać, że choć prawo wymaga jedynie 1 kg gaśnicy, nie jest ona najskuteczniejszym wyborem. Niewielka pojemność sprawia, że nadaje się ona do ugaszenia jedynie małego płomienia, który dopiero się żarzy. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie, dużo lepszym rozwiązaniem okażą się modele 2 kg.

Ekspert radzi

Nawet najlepsza gaśnica nie przyniesie efektów, jeśli umieścimy ją w trudno dostępnym miejscu. Dla własnej ochrony warto zamontować ją pod fotelem pasażera lub kierowcy. Część właścicieli aut decyduje się również na boczną ścianę bagażnika. Pamiętajmy, by mocowanie było solidne - niedbale położona gaśnica może zagrażać życiu i zdrowiu podczas wypadku lub kolizji - radzi nasz ekspert Krzysztof Franke.

Czy trójkąt ostrzegawczy jest obowiązkowy?

Rozporządzenie nie pozostawia wątpliwości, że trójkąt ostrzegawczy również jest obowiązkowym wyposażeniem pojazdu. On także powinien posiadać homologację. Jest on niezbędny podczas kolizji lub awarii samochodu. W takim przypadku należy umieścić go w odpowiedniej odległości od auta, która jest zależna m.in. od rodzaju drogi.

Co powinna zawierać apteczka samochodowa?

Wyposażenie apteczki samochodowej najczęściej jest zgodne z normą DIN 13164 wydaną przez Niemiecki Instytut Norm. Stosuje się do niej większość krajów UE. W takim zestawie znajdują się:

  • plastry 10x6 cm,
  • plaster 5mx2,5 cm,
  • opatrunek indywidualny G,
  • ustnik do sztucznego oddychania,
  • koc termiczny,
  • nożyce,
  • chusta opatrunkowa 60x80 cm,
  • 2 bandaże elastyczne,
  • 3 opatrunki indywidualne M,
  • rękawiczki jednorazowe,
  • 3 opaski elastyczne,
  • kompresy 10x10 cm,
  • 2 chusty trójkątne 96x96x96 cm,
  • chusteczki dezynfekujące,
  • kamizelka ostrzegawcza,
  • trójkąt.

Wyposażenie apteczki samochodowej zgodne z normą DIN13164

Warto regularnie sprawdzać stan apteczki i upewniać się, że nie brakuje w niej wyposażenia. Zaleca się również, by kontrolować stan przydatności poszczególnych akcesoriów.

Czy apteczka jest obowiązkowa?

W rozporządzeniu odnajdziemy informację, iż apteczki samochodowe nie są obowiązkowym wyposażeniem pojazdu. Warto jednak pamiętać, że w wielu krajach jest to element niezbędny. Co więcej, jej obecność może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. Z tego względu dobrze jest zaopatrzyć się w nią nawet bez odgórnego nakazu.

Aby produkty medyczne mogły spełnić swoją funkcję, apteczkę należy umieścić w łatwo dostępnym miejscu, np. w schowku.

Wyjazd za granicę - o czym należy pamiętać?

Kierowcy podróżujący poza granicami Polski powinni zapoznać się z przepisami obowiązującymi w pozostałych krajach. Niektóre z nich wymagają innego wyposażenia, w które należy zaopatrzyć się jeszcze przed wyjazdem.

Konwencja Wiedeńska, którą podpisało większość państw europejskich, nieco ułatwia przemieszczanie się samochodem. Zgodnie z nią musimy mieć ze sobą jedynie te przedmioty, do których zobowiązuje nas prawo terytorium, w którym zarejestrowano samochód. Mimo to warto mieć na uwadze, że nie wszyscy funkcjonariusze dopuszczają taką interpretację dokumentu. Jeśli więc chcemy uniknąć zbędnych problemów, najlepiej zapoznajmy się z przepisami państwa, na teren którego wjeżdżamy. 

Obowiązkowe wyposażenie różni się między poszczególnymi krajami, jednak najczęściej są to elementy, które warto wozić ze sobą nawet w Polsce. Przykładowo, wyjeżdżając do Hiszpanii, powinniśmy zaopatrzyć się w koło zapasowe. W Grecji przydatna okaże się apteczka, zaś w Austrii - kamizelki odblaskowe. 

Jakie wyposażenie obowiązuje w Unii Europejskiej?

Nie istnieje dokument, który określiłby jedne, spójne zasady obowiązkowego wyposażenia auta na terenie całej Unii Europejskiej. Mimo to wiele z wymaganych elementów powtarza się, dlatego zakup kilku podstawowych przyrządów powinien zabezpieczyć nas podczas podróży po Europie.

Najlepiej, aby w aucie znalazła się gaśnica, trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa. Dodatkowo warto pamiętać o żarówkach, apteczce, klinie pod koła i kole zapasowym. Takie przedmioty ochronią nas przed mandatem, a ponadto zwiększą bezpieczeństwo podczas podróży. 

Co trzeba mieć w aucie w Czechach?

Czechy to jedno z bardziej restrykcyjnych państw w zakresie elementów, które muszą znaleźć się w pojeździe. Od 1 października 2018 roku w kraju wymagane jest:

  • koło zapasowe,
  • lewarek,
  • klucz,
  • trójkąt ostrzegawczy,
  • apteczka (zgodna z normą DIN 13164),
  • kamizelka odblaskowa.

Co warto mieć w aucie, choć nie jest obowiązkowe?

W polskim prawie nie umieszczono zbyt wielu obowiązkowych przedmiotów. Choć pozostałe elementy nie są wymagane, warto zastanowić się nad ich obecnością w samochodzie. Wiele z nich nie tylko ułatwia przemieszczanie się, ale także dba o bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. O czym należy pamiętać?

Zestaw samochodowy: apteczka, gaśnica, kamizelka i trójkąt

Kamizelka odblaskowa

Wśród przydatnych akcesoriów do auta znajdują się kamizelki odblaskowe. Zapewniają bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów podczas opuszczania pojazdu. Są wyjątkowo pożądane podczas awarii lub wymiany koła po zmierzchu. Odpowiednio ubrana osoba jest widoczna z daleka i nie stwarza zagrożenia.

Aby potencjał kamizelek był wykorzystany, niezbędne jest umieszczenie ich w prawidłowym miejscu. Najlepiej, aby były one zawsze pod ręką, np. w schowku lub w wybranym miejscu wewnątrz auta. Nie należy umieszczać ich w bagażniku.

Choć w przepisach nie przewidziano kary za ich brak, kierowca może otrzymać mandat. Osoba opuszczająca pojazd po zmroku poza terenem zabudowanym musi posiadać elementy odblaskowe. Jeśli więc wyjdziemy z pojazdu, by uporać się z awarią, możemy napotkać karę nawet do 500 zł.

Linka holownicza

Usterki samochodu często powodują znaczny stres u kierowcy. Gdy auto odmówi posłuszeństwa, warto zdecydować się na holowanie, które okaże się tańsze niż pomoc drogowa. Wówczas linki holownicze okażą się nieocenionym wyposażeniem, które ułatwią uporanie się z nieprzyjemną sytuacją.

Ich długość nie może być krótsza niż 4 m. Koniecznie wybierzmy trwałe, sprawdzone modele, które poradzą sobie z obciążeniem. W przypadku samochodów osobowych produkt powinien być dedykowany pojazdom o masie od 2500 do 3500 kg.

Koło zapasowe wraz z zestawem do wymiany

Koło zapasowe to element, który pozwoli wydostać się z kryzysowej sytuacji. Jeżeli mamy również klucz do kół i podnośnik, jego wymiana nie będzie skomplikowana. Zamienienie uszkodzonej opony na dojazdową umożliwi dalsze przemieszczanie, dzięki czemu nie będziemy zmuszeni skorzystać z usług pomocy drogowej. 

Warto pamiętać, że zarówno koło zapasowe, jak i dojazdowe, służą jedynie do awaryjnego poruszania się. Ich przeznaczeniem jest doprowadzenie auta do najbliższego warsztatu samochodowego lub do domu, gdzie wyeliminujemy usterkę. Długotrwała jazda z takim zamiennikiem jest niebezpieczna i może doprowadzić do wypadku. 

Zestaw żarówek

Przepalona żarówka może spotkać każdego. Awaria świateł znacząco obniża bezpieczeństwo, a dodatkowo naraża nas na mandat podczas kontroli. Aby uniknąć nieprzyjemności, możemy wozić ze sobą zapasowe elementy, które sprawnie wymienimy w razie awarii. Należy zaopatrzyć się także w zestaw bezpieczników. 

Kable rozruchowe

To przyrząd, który przyda się szczególnie w zimę. Wówczas często spotykamy się z problemami z akumulatorem i nieodpalającym silnikiem. Jeśli wozimy ze sobą kable rozruchowe, szybciej uporamy się z problematyczną sytuacją. Podczas zakupu zwróćmy uwagę na jakość mocowań oraz materiały, jakie zostały wykorzystane do produkcji. Optymalnym wyborem będą miedziane przewody o natężeniu od 200 do 600 A w przypadku silników benzynowych (w zależności od pojemności). Dla jednostek wysokoprężnych lepiej zdecydować się na przedział od 600 do 1800 A.

Zestaw narzędzi

Nawet jeśli nie posiadamy zbyt dużej wiedzy na temat aut, warto wozić ze sobą zestaw podstawowych narzędzi. Dzięki nim wyeliminujemy drobne usterki i ruszymy w dalszą podróż. Wśród nich powinny znaleźć się m.in.:

  • śrubokręt,
  • szczypce,
  • zaciski,
  • latarka.

Płyny eksploatacyjne

Każdy z płynów powinien być regularnie kontrolowany i - w razie potrzeby - uzupełniany. Zdarza się jednak, że przed wyruszeniem w dalszą trasę nie zajrzymy pod maskę. Niski poziom cieczy lub jej wycieki mogą doprowadzić do poważnych awarii, które całkowicie uniemożliwią kontynuowanie jazdy. W bagażniku możemy umieścić najważniejsze preparaty, które dolejemy do zbiorników i zwiększymy swój komfort oraz bezpieczeństwo.

W zestawie nie powinno zabraknąć oleju silnikowego oraz płynu chłodzącego. Równie istotny jest płyn do spryskiwaczy, który zadba o prawidłową widoczność. 

Odpowiednie wyposażenie auta - inwestycja w bezpieczeństwo

Każde auto, które porusza się po polskich drogach, musi być wyposażone w gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Te elementy chronią nas przed mandatem w trakcie kontroli. Oprócz nich warto zainwestować również w dodatkowe akcesoria, takie jak apteczki samochodowe, kamizelki czy linki holownicze. Ich obecność może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie, dlatego znaczna część kierowców decyduje się na ich zakup.

Autor tekstu: Katarzyna Wierzejska

Copywriterka z zawodu oraz pasji. Poszerzanie wiedzy i tworzenie tekstów budujących świadomość to dla niej zadanie, bez którego nie wyobraża sobie udanego dnia. Prywatnie opiekunka zwierząt prowadząca dom tymczasowy dla znajd. Ceni rozwój i zdobywanie nowych informacji.

Może Cię także zainteresować

3M Company7TINADBLALCAAMIOATAS - PLAKATEAUTOMAXAUTOSOLBASEUSBLOOMBLOWBOLLBORYGOBOSCHCALIFORNIA SCENTSCARMOTIONCARPLANCASTROLCERAMIZERCHAMPIONCHEMNAFT QUALITIUMCOLLINITECOLOURLOCKDENSODISNEYDR MARCUSDRUCHEMA ORIGINALDURACELLDWREINPARTS AUTOMOTIVEELFELJOTFARENHEITFILTRONFINISH KAREFLASHFORDFORMULA 1FRESSOFROGUMGLIPTONEGM GENERAL MOTORS - OPELGOTIEGÓRECKIHEYNERHOLTSHOUSE DETAILINGK2 - MELLEKOCH CHEMIEKUFIETAKUKLAKUNAGONEKUNGSLABOLIQUI MOLYLOTOSMASNERMAXIFIMAZDAMEGUIARSMENZERNAMIX-PLASTMOBILMOJE AUTOMOTULMURSKAMYWAYNANOAUTONARVANEGOTTIOGNIOCHRONORLENOSRAMPHILIPSPINGIPK-MOTPOORBOYS WORLDPOXIPOLPRESTONEPRODIG TECHPURE CHEMIEQ11QUIXXRAIN-XREZAW-PLASTRING AUTOMOTIVERR CUSTOMSRUPESSENASHINY GARAGESOFT99SONAXSTANMOTTANNERS PRESERVETENZITEXTARTOTALTRWTUNGSRAMTURTLE WAXUTALVALEOVALETPROVERSACOVICTOR REINZVISIONVOICE KRAFTWESCOWUNDER-BAUMXERAMICYATO
Darmowa dostawajuż od 300 zł
Szybka wysyłkadostawa w 24h
30 dni na zwrotjasne zasady
Gwarancja jakościnajlepsze marki
Zapisz się do naszego Newslettera

I odbierz 5% rabatu na pierwszy zakup w sklepie.Co zyskujesz? Będziesz otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie.