Linki holownicze

Linki holownicze muszą spełniać podstawowe kryteria eksploatacji. Powinny one posiadać minimalną długość 4 metrów, gdyż odległość między autem holowanym a pojazdem holującym należy utrzymać w granicach od 4 do 6 metrów. Pośrodku linki trzeba umieścić żółtą lub czerwoną chorągiewkę. Przeznaczone do użytku linki holownicze muszą być wyposażone w odpowiednie zakończenia, najczęściej w postaci haków z blokadą zapobiegającą spadaniu. Zamiast nich można też zastosować solidne szekle. Trzeba jednak sprawdzić ich wymiary, ponieważ w mniejszych autach oczka do przyczepiania haków mogą być niewielkie. W sytuacji odwrotnej, gdy linki są zbyt cienkie, a ich haki zbyt małe, podczepienie ich do samochodu o większych gabarytach może okazać się problematyczne.

Na rynku akcesoriów samochodowych dostępne są różne rodzaje linek holowniczych. Dość popularne są linki elastyczne, które ułatwiają ruszanie całym zestawem i mniej plączą się podczas zwalniania. Trzeba jednak wziąć pod uwagę ich niewielki w gruncie rzeczy zakres rozciągliwości. Linki stalowe są stosunkowo cienkie i można je zwinąć w płaski zwój. Ich wadą jest dość duża sztywność oraz możliwość porysowania samochodu. Linki holownicze warto wozić w samochodzie na wypadek problemów z własnym samochodem lub ewentualnej możliwości pomocy innym kierowcom, których pojazd z jakichś powodów odmówił posłuszeństwa. W sklepie dwr.com.pl posiadamy bogaty asortyment linek holowniczych marek AMiO oraz Automax.

Na jakie kryteria zwracać uwagę przy wyborze linki holowniczej?

Linki holownicze z całą pewnością można wpisać na listę niezbędnego wyposażenia pojazdu. Nie bez znaczenia dla prawidłowej i efektywnej eksploatacji są ich rodzaj oraz parametry. Nie każde akcesorium sprawdza się jednakowo dobrze, tym bardziej że okoliczności awarii samochodu bywają różne. Prawidłowo dobrana linka holownicza gwarantuje bezpieczne wykonanie czynności związanych z przetransportowaniem uszkodzonego auta do warsztatu lub innego miejsca docelowego. Akcesoria dobieramy przede wszystkim do gabarytów pojazdu. Im bardziej wytrzymała linka holownicza, tym lepiej.

Uciąg linki holowniczej

Szczególną uwagę przy zakupie linki holowniczej należy zwrócić na kilka aspektów. Pierwszym z nich jest dopuszczalna masa całkowita holowanego za pomocą linki pojazdu, czyli tzw. uciąg. Na rynku niezbędnych akcesoriów samochodowych dostępne są linki wytrzymujące ciężar od ok. 2 do 5 ton. Najczęstszym wyborem kierowców samochodów osobowych są linki 3-tonowe. Przy zwiększonej masie auta rekomendujemy liny 4-tonowe. Auta dostawcze warto wyposażyć w akcesoria o uciągu 5 ton. W naszym asortymencie posiadamy między innymi odporną na zerwanie linkę holowniczą plecioną z zaczepami o uciągu do 5000kg od AMiO. Znacznie bardziej wytrzymałych lin stalowych lub kinetycznych używa się do holowania pojazdów ciężarowych oraz w off-roadzie.

Długość linki holowniczej

Na komfort i bezpieczeństwo holowania pojazdów na drodze wpływa oczywiście długość linki. Ta nie powinna być ani za krótka, ani za długa. Najlepiej sprawdzają się w tym zakresie linki 4 do 6-metrowe. Zapewniają one optymalne możliwości manewrowania holowanym pojazdem, bez obaw o zderzenie przy nagłym hamowaniu czy gwałtownym ruszaniu. Taka długość pozwala również na łagodne skręcanie. Wadą dłuższych lin jest ewentualność ich splątania lub najechania na nie. Krótkie akcesoria z kolei nie zapewniają wymaganej odległości pomiędzy pojazdami, więc ich użytkowanie może generować kłopoty.

Rozciągliwość linki holowniczej

Różnego rodzaju linki holownicze posiadają właściwości, które przekładają się bezpośrednio na efektywność i jakość wykonywanych czynności awaryjnych. Jedną z podstawowych cech linki holowniczej jest jej rozciągliwość. Elastyczne akcesoria optymalizują naprężenia, a co za tym idzie, zwiększają komfort i bezpieczeństwo holowania. Rekomendujemy linę holowniczą elastyczną marki AMiO wykonaną z gęsto plecionych włókien polipropylenowych, praktyczną i wytrzymałą.

Rodzaje linek holowniczych – jak wybrać najlepszą?

Wybór linki holowniczej w dużej mierze podyktowany jest indywidualnymi oczekiwaniami odbiorców. Na rynku dostępnych jest wiele typów akcesoriów do holowania takich jak tradycyjne linki, taśmy oraz rozwiązania zwane sztywnym holem, stosowane między innymi w przypadku awarii układu hamulcowego. Bogata gama artykułów umożliwia zakup tego, który najbardziej wpisuje się w nasze potrzeby zarówno pod względem parametrów technologicznych, jak i jakości eksploatacji. W zależności od rodzaju materiałów użytych do produkcji akcesoriów wyróżniamy również linki plecione, elastyczne linki holownicze, a także linki stalowe.

Linki holownicze – niezawodne elementy przydatne w awaryjnych sytuacjach drogowych

Najpopularniejszym rodzajem akcesoriów holowniczych są linki. Poszczególne artykuły różnią się formą oraz zastosowanym materiałem. Lekkie linki o solidnym splocie doskonale sprawdzają się jako element niezbędnego wyposażenia samochodów osobowych. Łatwo przechowywać je w przestrzeni bagażnika, a ich pomoc okazuje się nieoceniona nie tylko podczas holowania, ale i przy wyciąganiu lżejszych pojazdów z zasp śnieżnych. Rekomendujemy między innymi plecioną linkę holowniczą z zaczepami od Automax.

Wielu kierowców stawia na rozwiązania stalowe, dlatego w naszej ofercie nie mogło zabraknąć podobnej propozycji. Linka holownicza wykonana z mocnej stali marki Automax zabezpieczona została specjalną otuliną, której zadaniem jest ochrona samego akcesorium, ale i zwiększenie wygody jego użytkowania. W wielu sytuacjach najlepszym i najbardziej wydajnym rozwiązaniem okazują się linki elastyczne.

Praktyczne i wytrzymałe taśmy holownicze

Taśmy holownicze charakteryzują się dużą odpornością na zerwanie, nawet przy znacznych obciążeniach. Można je łatwo zwinąć i przechowywać w bagażniku tak, by w razie potrzeby zawsze mieć je przy sobie. Płaskie pasy holownicze wzmocnione są w miejscach, w których najczęściej dochodzi do przetarcia. Eksperci podkreślają również zalety ich formy zapobiegającej plątaniu się akcesoriów zarówno podczas holowania, jak i przechowywania.

Sztywny hol – kiedy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Sztywny hol ma postać solidnego drążka holowniczego, dzięki któremu możliwe jest utrzymanie równej odległości od siebie pojazdów holującego i holowanego. Stosuje się go w przypadku awarii układu hamulcowego auta. Składane akcesorium jest wygodne w przechowywaniu, a jego montaż zajmuje dosłownie chwilę. Polecamy sztywny hol marki Carmotion odporny na działanie czynników atmosferycznych, posiadający niezbędne certyfikaty oraz oznaczenia jakości i bezpieczeństwa.

Jak bezpiecznie i efektywnie holować pojazd? Podstawowe zasady postępowania w przypadku awarii samochodu

Zanim podejmiemy decyzje o odholowaniu uszkodzonego pojazdu, zdiagnozujmy problem. Nie wolno holować samochodów z niesprawnymi układami hamulcowym i kierowniczym. W tych sytuacjach jedynym słusznym rozwiązaniem jest wezwanie lawety. Jeśli jednak stwierdzimy, że dany pojazd spełnia warunki holowania, kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniego sprzętu. Linki, pasy czy drążki holownicze powinny być dobrane pod kątem masy pojazdu, który zamierzamy ciągnąć. Ważne jest również precyzyjne zainstalowanie linki holowniczej. Wykorzystujemy do tego specjalne uszka montowane zazwyczaj w okolicach tylnego zderzaka. Informacje dotyczące sposobu mocowania lin znajdziemy również w instrukcji obsługi danego auta. Niedoświadczonych kierowców odsyłamy do ewentualnej lektury. W przypadku montażu sztywnego holu pamiętać należy o zabezpieczeniu elementów specjalnie przeznaczonymi do tego celu zawleczkami i bolcami.

Najważniejsze zasady ruchu drogowego mówią, że podczas holowania:

  • zarówno w samochodzie holującym, jak i holowanym powinny być włączone światła mijania,
  • po lewej stronie z tyłu auta holowanego należy umieścić trójkąt ostrzegawczy,
  • nie należy włączać świateł awaryjnych,
  • maksymalna prędkość, z jaką mogą poruszać się pojazdy w trakcie wykonywania działań awaryjnych, wynosi w terenie zabudowanym 30km/h, a poza nim 60km/h.

Pamiętajmy też, że nie można holować samochodów na autostradzie. W przypadku awarii pojazdu na tego typu drodze należy bezzwłocznie wezwać odpowiednie służby. Istotną kwestią jest również sama technika holowania auta. Ta niestety w wielu przypadkach pozostawia sporo do życzenia. Starajmy się holować pojazd płynnie, unikając gwałtownych manewrów i szarpnięć mogących doprowadzić do zerwania linki. Holowanie samochodu wymaga precyzji i obarczone jest sporą dawką odpowiedzialności podzielonej po równo na osobę kierującą pojazdem holującym, jak i holowanym.

3M Company7TINADBLALCAAMIOATAS - PLAKATEAUTOMAXAUTOSOLBASEUSBLOOMBLOWBOLLBORYGOBOSCHCALIFORNIA SCENTSCARMOTIONCARPLANCASTROLCERAMIZERCHAMPIONCHEMNAFT QUALITIUMCOLLINITECOLOURLOCKDENSODISNEYDR.MARCUSDRUCHEMA ORIGINALDURACELLDWREINPARTS AUTOMOTIVEELFELJOTFARENHEITFILTRONFINISH KAREFLASHFORDFORMULA 1FRESSOFROGUMGLIPTONEGM GENERAL MOTORS - OPELGOTIEGÓRECKIHEYNERHOLTSHOUSE DETAILINGK2 - MELLEKOCH CHEMIEKUFIETAKUKLAKUNAGONEKUNGSLABOLIQUI MOLYLOTOSMASNERMAXIFIMAZDAMEGUIARSMENZERNAMIX-PLASTMOBILMOJE AUTOMOTULMURSKAMYWAYNANOAUTONARVANEGOTTIOGNIOCHRONORLENOSRAMPHILIPSPINGIPK-MOTPOORBOYS WORLDPOXIPOLPRESTONEPRODIG TECHPURE CHEMIEQ11QUIXXRAIN-XREZAW-PLASTRING AUTOMOTIVERR CUSTOMSRUPESSENASHINY GARAGESOFT99SONAXSTANMOTTANNERS PRESERVETENZITEXTARTOTALTRWTUNGSRAMTURTLE WAXUTALVALEOVALETPROVERSACOVICTOR REINZVISIONVOICE KRAFTWESCOWUNDER-BAUMXERAMICYATO
Darmowa dostawajuż od 300zł
Szybka wysyłkadostawa w 24h
30 dni na zwrotjasne zasady
Gwarancja jakościnajlepsze marki
Zapisz się do naszego Newslettera

I odbierz 5% rabatu na pierwszy zakup w sklepie.Co zyskujesz? Będziesz otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie.

Filtrowanie produktów

Producent
zamknij