Jak przygotować auto na wiosnę? Praktyczne wskazówki

Zakończenie sezonu zimowego to moment, w którym każdy kierowca powinien przyjrzeć się swojemu pojazdowi. Niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą wpłynąć nie tylko na wygląd samochodu, ale także na jego stan techniczny. Prawidłowe przygotowanie auta do wiosny zwiększy nasze bezpieczeństwo, a dodatkowo pozwoli na komfortową i przyjemną jazdę. O czym nie można zapomnieć przed sezonem wiosennym? 

Mycie auta i woskowanie 

Szampon czy piana aktywna? 

Niskie temperatury sprawiają, że niewielu kierowców decyduje się na mycie samochodu zimą. Gdy tylko pogoda zaoferuje nam sprzyjającą atmosferę, koniecznie wykorzystajmy ją do gruntownego oczyszczenia pojazdu z zanieczyszczeń.

Umyty samochód przygotowany na wiosnę

Brud i pozostałości soli zbierane przez wiele tygodni mogą okazać się szczególnie trudne do usunięcia. Do uciążliwych zabrudzeń warto wykorzystać mocne środki myjące, takie jak piana aktywna. Dobrze radzi sobie z zaschniętymi zanieczyszczeniami, błotem czy martwymi owadami. Co więcej, może być wykorzystywana w pianownicach, co podnosi komfort użytkowania produktu. Preparaty często są wzbogacone o dodatkowe substancje konserwujące, które chronią lakier i zabezpieczają jego powierzchnię. 

Alternatywnym rozwiązaniem jest szampon samochodowy. Silny i skoncentrowany skład również rozprawi się z pozostałościami po zimie. To produkty, po które warto sięgnąć przy dokładnym oczyszczaniu pojazdu. Przed ich zastosowaniem należy przeprowadzić mycie wstępne, które przygotuje auto na kolejne zabiegi. Szampony posiadają również więcej środków chroniących powierzchnię samochodu, niż aktywna piana. Z tego względu często wybierane są przez tych, którzy nie planują zakupu dodatkowych środków zabezpieczających.  

Wosk na wiosnę 

Bez względu na to, który preparat myjący wybierzemy, w naszym przygotowaniu do wiosny powinien pojawić się wosk do samochodu. Gdy cała powierzchnia auta będzie lśnić, koniecznie zadbajmy o to, by efekt ten utrzymał się przez długi czas.  

Odpowiednio dobrany preparat to nie tylko piękny wygląd samochodu, ale też doskonałe zabezpieczenie przed groźnymi warunkami atmosferycznymi. Zima to nie jedyna pora roku, która może uszkodzić nasz lakier. Równie niebezpieczne są silne promienie słoneczne, które prowadzą do wyblaknięcia koloru i pogarszają walory estetyczne auta.  

Ekspert radzi

Jeżeli na naszym aucie pojawią się drobne rysy, w pierwszej kolejności możemy sięgnąć po wosk. Nabłyszczona powierzchnia pozwoli zminimalizować widoczność ubytków, jednocześnie zapobiegając tworzeniu się nowych. Dokładne wypolerowanie samochodu zabezpieczy lakier i polepszy jego wygląd - radzi nasz ekspert, Krzysztof Franke.

Wymiana opon, mycie felg i opon 

Sezon wiosenny to czas, który przypomina nam o zmianie opon na letnie. Możemy zdecydować się na wymianę, gdy temperatura na zewnątrz będzie utrzymywać się powyżej 7 stopni Celsjusza. To właśnie w tych warunkach letnie wersje wykazują największą skuteczność, dlatego ich zakładanie nie powinno być przyspieszane.  

Przed wymianą koniecznie przyjrzyjmy się bieżnikowi. Zużyte opony są częstym powodem wypadków, to zatem kluczowy element dla naszego bezpieczeństwa.  

Czyszczenie felg i opon 

Czysty samochód nie będzie prezentował się dobrze, gdy felgi oraz opony pozostaną brudne. Precyzyjne oczyszczenie ich z zabrudzeń poprawi wygląd auta, a dodatkowo zabezpieczy ich powierzchnię przed uszkodzeniami.  

By uzyskać najlepsze efekty, warto zaopatrzyć się w specjalne płyny do czyszczenia felg. Posiadają one odpowiednio skomponowany skład, który w krótkim czasie radzi sobie nawet z najcięższym brudem. Podobne specyfiki powinniśmy zastosować podczas mycia opon. Usuną wszelkie zanieczyszczenia, pozostawiając oponę gotową na dalsze zabiegi pielęgnacyjne.  

Konserwacja opon 

Jeśli zależy nam na tym, by nasze opony służyły bezawaryjną pracą przez kilka sezonów, niezbędne jest zabezpieczenie ich przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Możemy skorzystać z dressingów do opon, które stworzą warstwę hydrofobową, chroniącą ich powierzchnię. Co więcej, takie preparaty nadają oponom wygląd głębokiej i przyciągającej wzrok czerni.  

Kontrola układu hamulcowego 

Układ hamulcowy to jeden z tych elementów, które najmocniej cierpią na zimowej aurze. Trudne warunki do jazdy sprawiają, że częste hamowanie bywa nieuniknione. Sprawność hamulców obniża również niska temperatura, zgromadzony wokół brud oraz sól. Wiosna to zatem dobry moment na to, by precyzyjnie skontrolować ich stan. 

Pamiętajmy, że zużycie hamulców może być dla nas nieodczuwalne, szczególnie przy krótkich trasach. Ich prawidłowa kondycja jest jednak niezbędna do zachowania bezpieczeństwa na drodze. Nieodpowiednie działanie układu hamulcowego może doprowadzić do tragedii, dlatego wizyty w serwisie nie powinny być odkładane w czasie.  

Sprawdzenie płynów eksploatacyjnych

Po zimie powinniśmy skontrolować stan oraz właściwości wszystkich płynów eksploatacyjnych. Szczególną uwagę należy zwrócić na olej silnikowy, którego funkcjonalność mogła pogorszyć się przez niskie temperatury. Nie powinien umknąć nam również płyn chłodniczy, hamulcowy oraz płyn w układzie wspomagania. Wszystkie z nich powinny zostać uzupełnione do zalecanego poziomu.  

Uzupełnienie zbiornika płynem chłodnicznym K2 Kuler

Pamiętajmy także o tak podstawowych cieczach, jak płyn do spryskiwaczy. Warto nie tylko go dolać, ale też wymienić na produkt dedykowany do wyższych temperatur. Dzięki temu zyskamy pewność, że będzie on maksymalnie efektywny i przyniesie pożądane rezultaty.  

Sprawdzenie stanu akumulatora i oświetlenia 

Zimowa aura ma wpływ nie tylko na zewnętrzne elementy naszego pojazdu. Ucierpieć może również akumulator, dlatego przed sezonem wiosennym najlepiej sprawdźmy jego stan i wydajność, a w razie potrzeby wymieńmy go na nowy.  

Dbając o bezpieczeństwo na drodze, nie możemy zapomnieć o dobrej widoczności. Przyjrzyjmy się dokładnie wszystkim światłom w pojeździe i upewnijmy się, że każde z nich jest sprawne. W razie potrzeby możemy zaopatrzyć się w żarówki halogenowe, które wyróżniają się intensywnym światłem. Dzięki temu zyskamy szerszy zakres widzenia w trakcie jazdy oraz zdobędziemy pewność, że nadjeżdżający pojazd nas zauważy.    

Sprawdzając stan żarówek, warto spojrzeć również na kondycję reflektorów. Nieszczelne klosze i wieloletnie modele mogą wykazywać oznaki zużycia poprzez parowanie lub matowienie. To nie tylko ujma na estetyce, ale także na widoczności, dlatego zalecana jest ich regularna kontrola.  

Ekspert radzi

Nieprawidłowe oświetlenie pojazdu naraża nas nie tylko na zdarzenie drogowe, ale także na mandat. Jeśli choćby jedna z naszych żarówek widocznie straciła na intensywności, nie zwlekajmy z jej wymianą. Ochronimy tym zarówno nasze zdrowie i życie, jak i portfel - radzi ekspert sklepu dwr.com.pl, Krzysztof Franke.

Wymiana wycieraczek 

Wycieraczki samochodowe należy wymieniać dwa razy w roku. Wiosna to doskonały moment na to, by się tego podjąć. Zimowe warunki nie sprzyjają delikatnym piórom i mogą ulegać uszkodzeniu. W szczególnym niebezpieczeństwie znajdują się wycieraczki, których kierowcy używają na zamarzniętych szybach. Nie są one dostosowane do takiego działania, a ich pióra tracą przez to swoje właściwości.  

Wymiana wycieraczek samochodowych

Sprawne, dobrze zbierające wodę wycieraczki to niezbędny element, który ma bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. Ograniczona widoczność może szybko doprowadzić do groźnych sytuacji na drodze, dlatego pióra wycieraczek powinny być regularnie wymieniane.  

Czyste i estetyczne wnętrze

Kiedy wszystkie elementy techniczne zostaną skontrolowane, przychodzi czas na zadbanie o wnętrze pojazdu. Czysty środek z pewnością podniesie komfort jazdy i sprawi, że wyruszenie w trasę będzie przyjemnością. Pozbycie się kurzu z deski rozdzielczej, wypranie brudnej tapicerki oraz dokładne umycie szyb od wewnątrz to jednak nie wszystko, o co należy się zatroszczyć. O jakich jeszcze elementach warto pamiętać? 

Odgrzybianie klimatyzacji 

Wiosenne porządki to doskonały moment na to, by rozprawić się z niesforną klimatyzacją. Gdy po zimowym sezonie odkręcimy nawiewy, może spotkać nas niemiła niespodzianka. Wydobywający się z nich przykry zapach skutecznie odbierze radość z podróży i zmusi nas do przemyśleń. Często napotkamy także zmniejszoną efektywność nawiewów. To jasny sygnał, że przyszedł czas na ich odgrzybianie.  

Czyszczenie klimatyzacji to proces, który możemy przeprowadzić samodzielnie bez posiadania profesjonalnej wiedzy. Przeznaczone do tego środki w kilka minut pozbędą się nieprzyjemnego zapachu i dokładnie oczyszczą wnętrze pojazdu.  

Warto pamiętać, że lekceważenie klimatyzacji i jej czystości może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Zanieczyszczenia obecne w nawiewach są wydmuchiwane wprost do powietrza, którym oddychamy. Bakterie i drobnoustroje mogą przedostać się do organizmu drogami oddechowymi i doprowadzić do przewlekłych migren, uciążliwego kaszlu, a nawet trudności z oddychaniem. Długotrwałe przebywanie w takim środowisku może na stałe odbić się na naszym zdrowiu.  

Zapachy samochodowe 

Dla zwiększenia komfortu wewnątrz auta dobrze zaopatrzyć się w odświeżacz powietrza. Neutralizuje on przykre aromaty i zastępuje je przyjemną wonią, którą sami dobieramy. To wygodne rozwiązanie, które warto przemyśleć szczególnie po gruntownym umyciu wnętrza, by dopełnić całej procedury.  

Aby miły aromat unosił się w pojeździe przez cały czas, możemy zdecydować się na zapach do samochodu. Szeroki zakres produktów sprawia, że każdy kierowca odnajdzie woń spełniającą jego oczekiwania. Wśród aromatów znajdują się nuty owocowe, cytrusowe, a także sprecyzowane aromaty, które kojarzą się z nowością i czystością.  

Choć od lat największą popularnością cieszyły się zapachy samochodowe w formie zawieszki, dziś wysokie miejsce zajmują również odświeżacze w puszce. Charakteryzują się dłuższym czasem uwalniania aromatu, dzięki czemu możemy cieszyć się przyjemnym aromatem przez wiele dni. 

Przygotowanie auta na wiosnę to proces, który z pewnością wymaga nieco wysiłku. Mimo to sprawdzenie stanu technicznego oraz wizualnego pojazdu jest warte całego włożonego czasu. Zadbany samochód będzie nam wiernie służył przez całą wiosnę i zadba o nasze bezpieczeństwo.  

Autor tekstu: Katarzyna Wierzejska

Copywriterka z zawodu oraz pasji. Poszerzanie wiedzy i tworzenie tekstów budujących świadomość to dla niej zadanie, bez którego nie wyobraża sobie udanego dnia. Prywatnie opiekunka zwierząt prowadząca dom tymczasowy dla znajd. Ceni rozwój i zdobywanie nowych informacji.

Może Cię także zainteresować

3M Company7TINADBLALCAAMIOATAS - PLAKATEAUTOMAXAUTOSOLBASEUSBLOOMBLOWBOLLBORYGOBOSCHCALIFORNIA SCENTSCARMOTIONCARPLANCASTROLCERAMIZERCHAMPIONCHEMNAFT QUALITIUMCOLLINITECOLOURLOCKDENSODISNEYDR MARCUSDRUCHEMA ORIGINALDURACELLDWREINPARTS AUTOMOTIVEELFELJOTFARENHEITFILTRONFINISH KAREFLASHFORDFORMULA 1FRESSOFROGUMGLIPTONEGM GENERAL MOTORS - OPELGOTIEGÓRECKIHEYNERHOLTSHOUSE DETAILINGK2 - MELLEKOCH CHEMIEKUFIETAKUKLAKUNAGONEKUNGSLABOLIQUI MOLYLOTOSMASNERMAXIFIMAZDAMEGUIARSMENZERNAMIX-PLASTMOBILMOJE AUTOMOTULMURSKAMYWAYNANOAUTONARVANEGOTTIOGNIOCHRONORLENOSRAMPHILIPSPINGIPK-MOTPOORBOYS WORLDPOXIPOLPRESTONEPRODIG TECHPURE CHEMIEQ11QUIXXRAIN-XREZAW-PLASTRING AUTOMOTIVERR CUSTOMSRUPESSENASHINY GARAGESOFT99SONAXSTANMOTTANNERS PRESERVETENZITEXTARTOTALTRWTUNGSRAMTURTLE WAXUTALVALEOVALETPROVERSACOVICTOR REINZVISIONVOICE KRAFTWESCOWUNDER-BAUMXERAMICYATO
Darmowa dostawajuż od 300 zł
Szybka wysyłkadostawa w 24h
30 dni na zwrotjasne zasady
Gwarancja jakościnajlepsze marki
Zapisz się do naszego Newslettera

I odbierz 5% rabatu na pierwszy zakup w sklepie.Co zyskujesz? Będziesz otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie.